bugün

ahmet kaya

yapacağı albümde 10 şarkı olacaksa hepsi anlamlı olmalıdır. Günümüz şarkııcılarıyla kıyaslanamayacak kalitede müziğinin yanı sıra yaptığı albümlerde göze çarpan tek bir şarkı bulamazsınız, çünkü birden çok şarkı vardır. misal dosta düşmana karşı albümünü açtığınız zaman adı yılmaz parçasıyla içinizde bir yerlerde hayata, insanlara, dünya üzerindeki zulme direnen savaşçıyı hissedersiniz. Dönüp dönmeyeceğinizin belli olmadığı yollara adım atmaktan çekinmeyişinizdir, adımlarınızı daha kuvvetli atışınızın habercisidir artık bu şarkı. Hemen peşinden ay gidiyorgelir ki içinizi sızlatır, bu sefer içinizde kanayan yerleri hissedersiniz, ağırlıklar omzunuza acımasızca biner, hatrınıza kaybettiğiniz yakınınız veya bir şekilde ayrı bırakıldığınız insanlar gelir, ağlarsınız. Bize kalanşarkısıyla tükenmiş umutlarınız gelir akla, yok olma korkunuzla baş başa kaldığınızın resmidir. Dost gelir hemen peşinden, yok mu o baştaki bağlama alır götürür dostunuzun yanına böyle devam eder gider, bakmışsınız ki şarkının ortasında kafanızla tempo tutuyorsunuz muhteşem sese. Peşinden dosta düşmana karşı çalmaya başlar, mor dağların emaneti türküyü dinlemeye başlamışsındır artık, gerçekten de mor dağları anlatır, petrol mavisini, kan kızılını. fosso necdat ı dinleyipte eğlenmeyecek insan yoktur herhalde şu dünyada hop tirina nininom derken gülmek gelir içinizden, yansıma sözcüklerle mini bir dil bilgisi dersini de aradan çıkarmış olursunuz. Giderim ve korkarım ı dinlerken yalnızlığınıza mican ı dinlerken ise uzaklardaki dosta seslenirsiniz. Siz benim neler çektiğimi nerden bileceksiniz diyerek duygulara tercüman olur nereden bileceksiniz şarkısında. söyle yağmur çamur değdi mi yüreğine, şimdi ben nerdeyim sen nerde derken bitip giden sevdaları getirir akla. Yazmalı gelin derken memleket kokusu getirir . işte ahmet kayayı dinlemek böyle güzeldir.