bugün

entry'ler (40)

sürtünme yoluyla ilişki

(bkz: millet ateşi buldu biz hala sürtünme kuvvetindeyiz)

aşk

yalnızca iki kişinin bildiğidir. yalnız birinin bildiği de, ikisinden başkalarının bildiği de aşk olamaz. aklına geldiğinde öyle bir sızlamalı ki için, bilmelisin ki o duyguyu başka bilen varsa o da aşık olduğun olmalı. bir anı hayal ediyorsan onu ondan başkası senin gibi hayal edememeli.

aşk

sanki hayatta o kadar çok mesele ve o kadar çok acı varken önemli bir şey değilmiş ve olmaması gerekirmiş gibi konuşur herkes. aşk acısı çekildiğinde abartılmak istenilmez, aşık olunduğunda hemen mutluluktan 7/24 sırıtıyormuş gibi görünülmek istenilmez. ama ne yapılırsa yapılsın aşk insan hayatını en çok etkileyen şeylerden biridir. acı veriyorsa acıları katlar, mutluluk veriyorsa mutlulukları. dünya üzerindeki çoğu insanın konuşmak istediği şeydir aşk. ve en çok susmaya çalıştığı şey...

sevdiğine yakın olup uzak durabilmek

çok zor olup, garip bir şekilde yapılabilen bir şey. öyle ki zaman zaman nasıl yapılabildiğini düşünüp inanamadığınız olur.

son defa

insanın içinden en son geçmesini istediği şeyleri yazmış emre aydın. öyle ki bir an olsun kulağıma çalınsa bu şarkı, kapılıp gidiyorum o hiç istemediğim yere. tutamıyorum kendimi, dayanamadığımı hissediyorum. öyle hassas, öyle zayıf noktasına dokunuyor ki insanın son defa, yeni heyecanlar da unutuluyor, geçmek bilmeyen nefretler de... tüm gerçekler hiç görülmeyen bir köşede kalıyor.

kilo vermek

bazı insanlar ne kadar kilo vermek isterse istesin sonuç olarak yüzleri çöktüğünden kilo verdiklerinde bir türlü içlerine sinmez görünümleri. bu da iki ucu boklu değnektir kısaca.

bedük

bir keresinde baya bir müzikten anlamayan arkadaşım, "bu adam niye ingilizce söylüyo ki? ne var yane?" falan dedi tilt oldum. adam dehşet kaliteli bir müzik yapıyor*, neden türkçe'yle sınırlı kalsın ki? türlü türlü popçular ingilizce şarkı yapınca "aaa ne güzeeeel bak ruslar da sevmiiiiş ekiekieki" oluyor da bu adam niye yapmasın ki?

intihara sürükleyen parçalar

yoktur. intihara sürüklenenin dinlediği parçalar vardır. zira yazılanlar arasında sürekli dinlediğim birçok parça gördüm ama hiçbirinin intihara sürükleyeceği bir kere bile aklımdan geçmedi. şarkıların ne suçu var?

bi fırt versene

sigara isterken ilk olarak korka korka veya heyecanla söylenen bu cümle, ileride sürüne sürüne söylenmeye başlama potansiyeline sahiptir.

ölü yatırım diye bakire kızla sevgili olmamak

bir de bunların sonradan kafalarına dank edenleri mevcuttur. "aa dur bi dakka lan bu bakireydi tabi, ben bi ayrılayım da ortalığın mına koyup geleyim." nah gelirsin.

hanenin uzun boylusu olmak

bütün pis işlere kalmak demektir. perde takılır, çıkarılır, dolapların en üstü silinir, çivi çakılır, tencere kavonoza yetişilir. her türlü kaçarı yoktur.

aditya

hint-avrupa dillerinden olan sanskritçede güneş anlamına geliyormuş. ayrıca hindistan'da erkek ismi olarak kullanıldığını biliyorum.

bilinçaltı reklamı

subliminal advertising olarak geçen bir tür bilinçaltına hitap etme yoluyla yapılan reklam tekniği.

kızların erkekleri sevme nedeni

heteroseksüel iseler, heteroseksüel oldukları için.

inatlaşmak

karşılıklı bir kaos oluşturma yoluna girer bazen. inat yaparsınız, inada inat yapar, inadınıza yaptığı inada inat siz de inat yaparsınız. kim pes eder, kim yenilir, ya da bir uzlaşmaya varılır mı orası muallaktır. bazen asıl amacımızı, asıl derdimizi unuturuz. sırf inat uğruna yanlışlar yapılır.

kör kütük aşık olmak

çok aşık olmaktır. belirtileri ise hayatta aşık olma durumu dışında pek bir şeyi fark etmemek, salağa dönmek, sonu hiç düşünülmeyerek yapılan fedakarlıklar, beyin uyuşması, el ayak titremesi, nefes kesilmesi, tipte kayma, millete " n'oluyor sana bu aralar lan/şeker?" dedirtecek tavırlar, aşık olunan kişinin yediği cacığın içindeki tuz oranına kadar her haltını bilme isteği, her şeyden kıl kapıp ilişkide sorun olacağını sanmak ve yüksek dozda saflık. yüksek dozda saflığın içinde ağzına kadar aşık olunan kişinin hatalarını görmeme bulunur. genelde sonu iyi değildir. genelde içinde bir yerlerde mutlaka bir acı vardır.

elde edilen sevgiliden soğumak

işin elde etme kısmına kadar olan can çekişme davasını sevenler için sık görülen bir durumdur. fakat bir gün işler hiç tahmin edilmediği şekilde gittiğinde fena toslanır duvara.

(bkz: kör kütük aşık olmak)

emre aydın

twitter'da bir verified account'u var. baya baya yazıyor. çok hayranı olmamama rağmen onu takip etmek hoşuma gitti. birçok saçmalayan ünlüden farklı ve içten.

http://twitter.com/emre_aydin

çift kişilik yatakta tek kişi uyumak

ıssız olmaktır. yani bazen. hani ıssız erkek olmak?**

sözlük yazarlarının itirafları

çaylaklıktan çıkmak için can attığım halde öyle bi bunalımdayım ki doğru dürüst yazamıyorum bile. ve bu da beni ayrı bi bunalıma sokuyor. anlayacağın itiraf ediyorum ki, hayvan gibi özlüyorum!*