bugün

entry'ler (31)

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

Kendi düşüncem ama en azından gayet mantıklı geldi bana. Allah allah.
(bkz: kafein/#37069367)

kafein

Aklıma biraz önce bir bilgi geldi ve "harbiden he mantıklı" diye düşündüm.
Kafeinin genel etkisi vücuda stres verip uyku kaçırmaya yaramasıdır, düşündüm ki
belkide çağımızdaki en büyük sorunlardan biri olan stresin nedeni; insanların kahve ve kafein içeren içecekleri* bolca tüketmesi olabilir mi?

Bildiğimiz gibi Türkiye'de bolca çay tüketilmekte, ve çaydada azımsanamayacak bir ölçüde kafein bulunuyor. Gerek Türk insanının bol çay tüketmesi, gerek bol demli sek* içmeleri insanlarımızın ana stres kaynaklarından biri olabilir mi?

(ingilizlerde bolca çay tüketiyor ama neden benzeşmiyoruz sorusunada içine çayın içine bolca süt koymaları, sütteki laktozun etkileri, veyahut sütsüz içseler bile az demli içmeleri gibi nedenler sanırım örnek gösterilebilir az çok)

yerken haz alinan seyler

Kremalı tavuklu makarna ve güllaç.

alnında enayi yazan uyuşturucu satıcısı

Bu adamı Gist oyun fuarında görmüştüm, sırada tam arkamızdaydı küçük bir muhabbet etmiştik.
Velhasıl adamın giyinişi bir garipti, loldeki shaco gibi gibi giyinmişti. (Cosplay olduğunu düşünmüyorum etkinliğe girmeden giyinikti)
Yüzündeki dövmelerden kaybediyor, neyse sağlık olsun.

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

Eskidende düşündüğüm bir fikirdi, ama gözlerimle görene kadar temkinli yaklaşmıştım, (bkz: Özgür Bolat)'ında vurgulaması dikkatimi çekmiştir.
Bir ülkede bir dönemde bir olaydan dolayı fazla ölüm oluyorsa, devletin senaristleri toplayıp; filme/diziye * kamu spotları tarzında bir şeyler yerleştirin ki izleyicinin algısına konsun.

(bkz: Doctor Strange) filmiin sonunda, en son yazısının şu olduğunu farkettim: "Driving while distracted can be hazardous to you and others on the road. Please drive responsibly." (Araç kullanırken rahatsız edilmek/dikkatinizi dağıtmak size ve yoldakilere zarar verebilir, lütfen tedbirli sürün.)
-Filmin başında, baş karakter arabasında telefonla uğraşırken araba kazası geçiriyor-

en kötü kız isimleri

aşkın
aşkım
okşan
taşkın
sümeyye
cansın
kezban.

patlattığı kızla evlenmeyen erkek

Çoğu erkek şimdi yapmış olupta burda boş yapmasın, siz yapmıyorsanız onlar yapmıyorsa kim yapıyor kardeşim bunu?

lisede alınan en düşük not

Ben mattan* 5 aldığım halde 3 alan arkadaşın muhabbetini az yapmadım .

kızları kız yapan şeyler

Kromozom ve hormon. Ama hormonu öyle böyle değil hayvan gibi koyacaksın. *

bazı erkek çocuklarının adi şerefsiz olması

Küçüklüğümden beridir nefret ederim öyle insanlardan, fakat büyüdükçe ve haliyle ortama alışınca o duygular seni ele geçirmeye başlıyor. Yoksa tek başına insan iyidir, güzeldir.

1024 çekirdekli işlemci

http://www.chip.com.tr/ha...i-ortaya-cikti_49024.html

Şöyle bir haber var ama, dursun.

3 kız bir araya geldiğinde konuşulan 3 mühim şey

Bence erkeklerinki daha fenadır, erkeklerde konuşulan (en azından bizimkilerde) 3 mühim şey eğlence, para, karı-kız.
Zaten gündelik konuştuğumuz tek şeylerde bu sayılır, he arada bi "kardeşim dediğim çocuk yamuk yaptı" "kanka dönsene" vs. gibi boş muhabbetlerde döner.
Böylelikle anlaşılıyorki kızlarımızıda böyle etiketlememeliyiz.

en güzel filmlerin fransız filmleri olması

Çoğunda zorlama romantizm, bi zorla efkara düşürüp sonra mutlu etmeye çalışmaktır.
Mesela (bkz: Amélie) örnek olsun, önce zorla 9. senfoniyle müslüm baba ortak çalıp sonra bir anda mehter marşı eşliğinde dubstep dinlediğini düşün.

pudingin folyosunun içini yalamayan piç kurusu

Kardeş bırak pudingi de, şurda delikanlı gibi 2 tiramisu devirip üstüne americano latte frappucino bilmemne içelim.

sözlük yazarlarının öğrenim gördüğü üniversiteler

Harvard harici okuyan arkadaşlar gelmesin.

sabahın köründe bile yakışıklı olabilmek

(bkz: sabahın köründe güzel olmak) önemli olan budur, gerisi doğallık.

uykusuz ve uykulunun anlam benzerliği

Uykusuz "uyku sıkıntısı çeken", uykulu ise "ha uyudu ha uyuyacak" gibi manaya sahipmiş gibi düşünüyorum, ama genel kullanımda galiba aynı anlama geliyorlar.

bugün mübarek gün diyen tip

Belkide ay başında olan bir çalışandır, maaşını alacaktır.

gelmiş geçmiş en iyi türk müzisyeni

(bkz: Selda Bağcan) gelmişi geçmişi midir bilmem ama, kadını diğer müzisyenlerden daha çok severim, sevilmelidir.

hiçbir şeyi unutmayıp sürekli yüze vuran tip

Kadınların neredeyse hepsi diyerekten bir genelleme yapmak istiyorum, fakat ileride kadın bir yazarın yüzüme yüzüme vuracağından yapmak istemediğim genelleme.