entry'ler (16)

ışık üniversitesi

fmv ışık okulları'nın diğerleriyle birlikte fethullah gülen ile alakası olduğu zannedilen ama aslında uzaktan yakından ilgisi olmayan vakıf üniversitesidir. sınavın sonuçlarından sonra bir ışık liseli olarak muhtemelen benim de gideceğim okul şile'de tatil köyü gibi bir kampüse sahiptir.

sevgiliyi kendine bağlamak için bekaretini bozmak

sevgiliyi kendine bağlamak için bekaretini bozdurmak kadar aptalca olan eylemdir.

dahlia

Yıldızçiçeği olarak da bilinir, dalya diye de kullanılır. black dahlia'yı ise cehennem çiçeği olarak çevirmişler.

öğrencisi selam verince selamı almayan öğretmen

yanından geçtiği bütün öğrencilerin selamını almaktan yorulmuştur.
en basitinden; duymamıştır.

iyi dilekte bulunan eski sevgili

terk etmemiş, terk edilmişse, buna rağmen onu terk eden sevgilisine (ve/veya sevgilisinin yeni sevgilisine) iyi dilekte bulunabiliyorsa (ve bunu kalpten yapabiliyorsa) iyi niyeti takdir edilecek insandır.

msn de başkasıyla uyumlu kişisel ileti yazmak

Sevgilinin kişisel iletisinde görüp de ona uyumlu bir şeyler söyleme ihtiyacı hissettiğinizde yazdığınız iletilerdir.

Sevgili: All you need is love.
Sevgilinin sevgilisi: Love is all you need.

gibi.

herkesin kafasının iyi olduğu bir dünya

(bkz: öyle bi dünyea yooğk)

anneler gününde sevgilinin annesini aramak

(bkz: babalar gününde sevgilinin babasını aramak)

yaran diyaloglar

Dahlia, arkadaşının ablasıyla otobüs durağında beklemekte. Hava yağmurlu. Ne hikmetse bekledikleri otobüs gelmemekte ısrarlı. Çok samimi olmadıklarından kaynaşık sohbetlere de girememiş durumdalar. O sırada önlerinden yaşlı, başı bağlı bir kadın koşarak geçer. "Dursana be! Dursana! Beni almadan gitti!"
Merak edip baktığı yöne doğru baktıklarında sol şeritte basıp giden bir dolmuşa bağırdığını görürler. O sırada kadın yanlarına yaklaşır. Böylece Dahlia ve kadın arasında şöyle bir diyalog geçer.

Kadın: O giden dolmuş değil miydi kızım?
dahlia: Dolmuştu teyze.
Kadın:Ay gitti de beni almadı da neden beni almadan gitti de...
Dahlia: Çünkü dolmuştu teyze!
Kadın bir süre ifadesiz. Ardından konuyu değiştirmeye çalışır.
-Tamam kızım hadi siz de şöyle içeri geçin ıslanacaksınız.

sevgiliyle hiç uyumamak

Sevgiliyle aynı yatağın içinde bulunurken meşguliyeti yüzünden uyuyamamaktır.

hayata küsmek

(bkz: hayata kusmak)

-----------------

yanlış anlaşılmış şarkı sözleri

Nil Karaibrahimgil'in "Babama N'olmuş" isimli şarkısı.

"Bilirim hep küskün yüzün, ama bu oldu mu?
Dilin yok, gözünde hüzün, yordum yoruldun mu?"

der şarkıda aslında. Ama benim anladığım ve yanlış anladığımı bilmeyerek mantık aramaya çalıştığım sözler şunlardır;

"Bilirim hep küskün yüzün, ama bu oldu mu?
Dilin yok, gözünde yüzün, yordun yoruldun mu?"

başlanıp da bitirilemeyen filmler

(bkz: Başlanıp da bitirilemeyen kitaplar)

bulmaca kliseleri

Bir nota. Genelde iki harfli olur bu nota.

Do
Re
Mi
Fa
La
Si

şeklinde alternatif cevapları olduğu için ilk ya da ikinci harfi bulmadan notayı bulmanız imkansızdır.

ünlülerin kişisel iletileri

angelina jolie: çocuk yapıyorum (meşgul)

(bkz: Angelina jolie nin çocuk yuvası açması)

cocukken yapilan safliklar

"Türk'üm, doğruyum, çalışkanım."ı "Türküm,doğruyorum, çalışkanım." olarak söylemek. Hem de bütün o 5 yıl boyunca.