bugün

entry'ler (73)

battle chasers

Joe Madureira'nin yaratıcısı olduğu çizgi roman serisi. aynı zamanda battle chasers:night war adıyla oyunu da yapılmıştır. çizgi roman meraklılarına kesinlikle önerilir. çizim kalitesi çok üst seviyede olduğu gibi hikaye anlatımı da soluk soluğa okutturuyor. zaten kısa, 9 bölümden oluşuyor ve bir solukta bitiyor.

arif nihat asya

Gözlerim doldu da her şey yine bir sis oluyor.
Yine rüyalı ufuklarda da bir titreme var.
Sanki benzim gibi, ruhum gibi her şey soluyor;
Sanki kalbimdeki hicran ile dolmuş bu diyar.
Ağlamak işte nasibim, yine ah, ağlıyorum!

(bkz: Arif Nihat Asya Şiirleri ve Hayatı)

cuphead

bana xbox aldırması an meselesi olan oyundur. pc versiyonu olmasına rağmen hakkını vererek 2 kişi local coop oynamak için konsolda oynanması gerektiğini düşünüyorum. Denildiği gibi çok zor oyun ancak sadece sanat tasarımı için bile oynanır.

arkadaşlık

Arkadaş nedir? iki bedeni mesken tutmuş tek bir ruh. (Aristoteles)

Arkadaş, kendi kendinize verdiğiniz bir armağandır. (Robert Louis Stevenson)

Arkadaşlık verdiğini unutmak, aldığını hatırlamaktır. (Alexandre Dumas)

Arkadaş el uzatıp seni yerden kaldırandır, dost ise onu da aşağı çekeceğini bildiği halde sen daha düşerken el uzatandır. (Johann Wolfgang von Goethe)

(bkz: Dostluk ve Arkadaşlık Sözleri)

en romantik ağaç türleri

Ihlamur ağacı

Sofya’ya bir bahar günü girdim şekerim,
Ihlamur kokuyor doğduğun şehir.
Dünyayı sensiz dolaşıyorum
Böyleymiş kaderim,
elden ne gelir…
Sofya’da ağaç duvardan önce, duvardan güzel
Sofya’da ağaçla insan karışmış birbirine,
hele kavak,
neredeyse odaya girip,
kırmızı kilime oturacak..

(bkz: ağaçlar ve şiirleri)

kara elf üçlemesi

duyduğuma göre buzyeli vadisi üçlemesinden sonra yazılmış olan ancak kronolojik olarak daha önce geçen olayları anlatan üçleme. her ne kadar buzyeli vadisi üçlemesini okuduktan sonra wulfgar ve bruenor gibi karakterlerin yokluğu hissedilse de kara elf üçlemesi seriye çok iyi giriş yapan ve kara elflerin kasvetli diyarını çok güzel anlatan bir üçleme.

aşk şiirleri

Seviyorum seni ekmeği tuza banıp yer gibi
geceleyin ateşler içinde uyanarak
ağzımı dayayıp musluğa su içer gibi,
ağır posta paketini, neyin nesi belirsiz,
telaşlı, sevinçli, kuşkulu açar gibi,
seviyorum seni denizi uçakla ilk defa geçer gibi.
istanbul’da yumuşacık kararırken ortalık
içimde kımıldanan bir şeyler gibi,
seviyorum seni “Yaşıyoruz çok şükür!” der gibi.

(bkz: Türk Edebiyatı’nın En Dokunaklı 25 Aşk Şiiri)

atilla yeşilada

yazılarını okumazdım ancak yeni açtığı youtube kanalı sayesinde daha yakından tanıdığım ekonomi uzmanı. oldukça faydalı bilgiler paylaşıyor ve sanırım bir çok insan da bu yönde düşünüyor ki youtube kanalı kısa sürede süratle takipçi kazanarak 120bin üzerine çıktı bile. muhtemelen 250binleri görecek.

can sungur

oyun incelemelerini, wattpad yayınlarını ve film eleştirilerini severek izlediğimiz, kaliteli şakaları ile sık sık güldüren yayıncı. Keşke sadece oyun oynamasa arada oyun dünyası ve oyun haberleri ile ilgili muhabbet sohbet geyik yayınları da yapsa.

çocuk şiirleri

Kargalar, sakın anneme söylemeyin!
Bugün toplar atılırken evden kaçıp
Harbiye nezaretine gideceğim.
Söylemezseniz size macun alırım,
Simit alırım, horoz şekeri alırım;
Sizi kayık salıncağına bindiririm kargalar,
Bütün zıpzıplarımı size veririm.
Kargalar, ne olur anneme söylemeyin!

(bkz: Ünlü Şairlerden Çocuk ve Çocukluk Üzerine 15 Şiir)

özdemir asaf

Özdemir Asaf’ın, ilk akla gelen özelliği, uzun saçları, kalın bıyıkları, boynundan eksik etmediği atkısı, beresi, pelerini ve r’leri söyleyemeyişidir. Birçok edebiyatçı gibi onun da futbol tutkusu zaman içerisinde unutulmuştur. Oysa Özdemir Asaf, Galatasaray’dan kopan bir grup taraftarın kurduğu Güneşspor Kulübü’nde futbol oynar, hatta Fenerbahçe ile yapılan bir maçta sarı lacivertlilerin efsane oyuncularından Boncuk Ömer ile çarpışıp sakatlandığı da bilinir. Orhan Erçin’in yönettiği 1955 yapımı Uçan Daireler istanbul’da adlı filmde Özdemir Asaf da rol alır ve bir gazete patronunu canlandırır.

''Bilmiyorum ne vardı saçlarında..
Rüzgar mı delice eserdi,
Gözlerim mi öyle görürdü yoksa..
Saçlarının her hali hoşuma giderdi.''

(bkz: Özdemir Asaf’ın Şiirleri ve Hayatı)

aşk sözleri

cemal süreya'dan geldiğinde bir başka olandır.

"Daha nen olayım isterdin,
Onursuzunum senin!"

(bkz: Cemal Süreya Şiirlerinden Aşk Sözleri)

rotasız seyyah

3 ayda güney amerikayı batıdan doğuya nehir üzerinde yolculuk yaparak aştığı videoyu kesinlikle tavsiye ederim. kolay kolay hiçbir belgeselde bulunamayacak bir tecrübe. o koşullara nasıl dayanmış hayret ettim.

(bkz: 3 Aylık Amazon Yolculuğu)

yunan mitolojisi

Meşhur Yunan tarihçisi Herodot’a göre, Yunanlıların tanrılar sistemini yaratan Homeros (M.Ö. 9. yüzyılda Antik Yunan’da yaşamış ozan) ve Hesiodos (M.Ö. 700’lü yıllarda yaşayan ozan) idi. Onlar, Yunanlılar için tanrıların soy zincirlerini hazırlayıp, tanrıların sıfatlarını, görevlerini, kendilerine özgü niteliklerini ve görünüşlerini anlatmışlardır.

Yunan tanrılar sistemi göz önüne alındığında, Herodot’un haklılık payı olmakla beraber, destanlarda adları geçen tanrıların bir kısmının doğu kökenli olması son derece düşündürücüdür. Ayrıca hepsi Yunanlı olmayan tanrılara şairler tarafından belirli şekiller verilmiştir. Yunanlılar, tanrıları o çağın aristokratlarını örnek alarak teşkilatlandırmışlar, aristokrat ailelerin krallar etrafında toplanması gibi, tanrıları da baş tanrı Zeus’un etrafında toplamışlardır. Bu nedenle, tanrılar ilk önce aristokrat çevrede yayılmış, daha sonraları aşağı sınıflar tarafından da kabul edilerek bütün Yunan dünyasının tanrıları haline gelmişlerdir.

(bkz: Yunan Mitolojisi ve Tanrıları)

god of war

malum oyun fiyatları kur sebebiyle inanılmaz seviyelere geldi. ancak 2018 yılında oynayacağınız bir iki PS4 oyunu olacaksa bunlardan biri mutlaka god of war olmalı. henüz bitirmedim ancak uzun süredir bu kadar hayran bırakan bir oyun başlangıcı görmemiştim. grafikler, oynanış, hikaye anlatımı, hepsi ders niteliğinde. su an indirimle 200tl civarına satılıyor, iyi bir fiyat(maalesef bu fiyatlara artık iyi fiyat demek zorunda kalıyoruz) ancak belki black friday indirimlerinde bir tık daha fazla düşebilir.

star wars han solo öyküsü

maalesef han solo karakterinin ruhunu verememiş star wars filmidir. fakat chewbacca ve lando güzel anlatılmış. bir rogue one kalitesinde değil.

guacamelee

meksika esintili müzikleri ve atmosferi olan harika bir coop platform oyunu. kesinlikle tavsiye edilir. Playstation network üzerinde indirim yakalayip oynadik çok keyifli oldu.

fransız ihtilali

Fransız Devrimi yılları, kadınların ve erkeklerin bir arada, kimilerinin devrim lehinde kimilerinin ise devrim aleyhinde mücadele verdikleri yıllardır. Devrim kadınların tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. Kadın, erkekten daha az insan ve erkekten daha az yurttaş olmadığını devrim sürecinde göstermiştir. Kadın, hem kendisi hem halkının özgürlüğü hem de sınıfı için savaşmıştır.
(bkz: Fransız ihtilali’nin Tarihi)

şamanizm

Bektaşilik’te şamanist etkiler fazlasıyla görülür. Yine islamiyet’in doğuşuna yakın bir zamanda yaşadığı düşünülen Dede Korkut ise, şamanın taşıdığı çoğu görev ve yetkilere sahiptir. Yıllar içerisinde şamanizm Türkler arasında varlığını sürdürmüştür. Bugün doğum, evlilik, ölüm gibi törenlerde yapılan bazı uygulama ve ritüellerin çoğunda şamanizmin izlerine rastlanır.

(bkz: Şamanizm Nedir? Şamanizm inancı ve Sembolleri)

bağımlılık yapan mobil oyunlar

foor. endless puzzle türünde oyunları sevenlere uygun bir oyun, kolay görünse de yüksek puan yapmak sanıldığı kadar kolay değil.

android

iOS