bugün

entry'ler (14)

hayatını iki kelimeyle özetle

insanlar ve inançlar.

amerikanın dünyanın en güçlü ülkesi olması

Güç, güç derken neyi kastediyorsunuz? Bence o çok önemli, dünyanın işleyişi açısından. Ya da onu tanıma açısından.

bügünü tek bir kelimeyle tanımla

Zahmetkeşlik...

bir sırrını paylaş

Her şeye rağmen pişman değilim ?!

kitap yazsanız son cümleniz ne olurdu

insan kültürel bir varlıktır, doğal bir varlık değildir okuyucu, doğal olan maymundur mesela maymun 50 yıl önce nasılsa şimdi de öyledir ama sen kendin için bu şekil düşünebilir misin ?

üç yolculuk

Bir yolculuk boyunca
geçmiş, şimdi ve geleceği hisseder oluşu insanın ...
Ve her daim içinde soluyuşu bu üçünü

#Edip Uras “ adlı kişinin Dolmabahçe’den yola çıkmasıyla bugün içerisinde başlattığı yolculuk projesinin ismi

herkesle iyi geçinen insan

neyi biliyorum ki ? sorusunu kendisine mütemadiyen soran kişioğludur.
kuvvetle muhtemeldir ki, insanları ilgilendiren bir çok şeyde o, umursamaz görülür.
bu onun iç özgürlüğüne olan düşkünlüğünün apaçık delilidir .
alayı gelse bile kahkaha atar, olayların neden- sonuç ilişkisiyle olan diyalektiği çok ta fifi... ona göre her hareket astrolojik anlamda bir solucan deliği ve bilinmeyene sıçrayıştır.

bir yağmur damlası olunsa düşülecek yer

Bir yağmur katresi olabilseydim, eğer
Süzülebilmek için çatlaklarından
acı dudağının
O gözlerindeki Benin’den...
Belki yeşilin sarıyla buluştuğu ufuklara gebe
Ben ki hisli bir melodi imişçesine
Ben!

uğruna şiir yazılan kızın düşmemesi

Hâsılı insana sebeplerini sordurur ve yazan kişi sebepleriyle genelde yalnızcanadır.

hiç bitmeyen şeyler

insanın insana tamamen insan olmasından kaynaklı, yaptığı zorbalık...

güçlü olmak

Burada bahsedilen ruhsal ıssızlıksa,
tamamen kendini karalayabiliyor olmak ile alakalı bana göre.
Özeleştiri yapabilmek ne kadar önemli bu hususta, kişinin kendine ipe sapa gelmez şeyler söylemekten vazgeçmesiyle başlar, kendini insanüstü bir düzene inandırarak ve yine kendini ruhsal yaşantısının amaca yönelikliği düşüncesine bulandırmasıyla perçinleşir. Ne ? yoksa sen de suçu çevrene ve kalıtımsal özelliklerine atanlardan mısın ?
Karakterinin mesuliyetini al artık. Onar.

hayatın mola verdiği an ne zaman

uyku; dış uyaranlara karşı bilincin tümden ya da bir bölümünün yittiği, tepki gücünün zayıfladığı ve her türlü etkinliğin büyük ölçüde azaldığı doğal dinlenme durumu.

başkası için değişmek

Belirlenmiş, muayyen bir ruhsal gerilim hattının üzerinde seyrediyoruz bu korkuyu. Ne değişmesi ? Ne demiş Adler , insan değişecek ve değişik durumunu hep koruyacaktır. Ona özgü olan yaşam modelinde...

Her insan kendi deneyimlerini edinir,
dolayısıyla sen aslen değişmiyorsun. Ruhun senin yazgın! Ve bunun oluşumu çocukluğundaki sana sorulmalı yani soruları onun ağzından mı cevaplamalı ?

Ona ne sorarsın ki şimdi; başkası için değişmek mi ?
Aşkım kendimden fazla uzaklaşamam, denedim gerçekten ama mutlak bir doğru yok ve ben kaplumbağayken bu iş daha çok kendi tokatlarına yanağını uzatmak gibi.

günün sözü

Aklımızın barınağıdır ruhumuz... Ve maddi bir şey olmadığı için idealar dünyasını, ebedi ve değişmez olanı görmek mümkündür onla.