bugün

entry'ler (4485)

hesabı silsem mi

Arada benim de aklımdan geçiyor ancak her nedense hala burada kalma isteği daha baskın çıkıyor.

görecelilik

Bu konuda bir insanlara çok güzel gelen bir kişi tanrılara göre çirkindir gibi bir söz vardı. Neredeyse bir aydır aklıma düştükçe bu sözün tam halini arıyorum. Bir türlü bulamadım

geceye hayattan ogrendigin bir şey bırak

Hiçbir konuda kesin olmamak gerek.

Not: bunu yaşamdan mı öğrendim başka bir şekilde mı öğrendim bilmiyorum. Ayrıca buna katılmayacak bir çok kişi vardır herhalde

gecenin şarkısı

Hej sokoly
https://m.youtube.com/watch?v=FuM8igcgvGI

ukrayna

(bkz: kiev knezliği)

evrim nerede sona erecek sorunsalı

Bildiğim kadarıyla sona ermeyecek. Tabi ilerde imsamlar bilimi kullanarak bir nedemle sonlardırmak isterlerse o zaman ayrı

gecenin gif i

görsel
görsel
görsel

ang töreni

Eski türklerdeki Bir tür Ölü çağırma törenidir. Bugut yazıtında bumin kağanın bu törenle çağrıldığı bumin kağanın kendilerine budist tapınak yapmalarını önerdiği yazmaktadır diye biliyorum.

fırtınalı bir gecede kamp yapmak

Yere yatıp yel ana diye bağrmayı deneyebilirsiniz.

wecede kan görmek

Birisinin burnu kanamıştır belki.

yel ana

Bildiğim kadarıyla Tengricilikte bir tür yel tanrıçasıdır. Yanlış animsamıyorsam bir orta çağ gezerinin kitabında türkler güçlü bir yel çıktığında yere yatıp yel ana diye bağırılar yazmıştır. O dönemde türklerin yaşadığı yurtlar güçlü yellerden zarar görebilecek olduğundan yaptıkları anlaşılabilirdir bana göre.

gök tanrı

Sanırım türkler tengrici iken kendisine türk ya da türük tengri de dermiş diye anımsıyorum. Zaten düşüncelerine göre tengri de türktür. bu yüzden türkler gelişsin zenginleşsin vs diye türk kağanlarını kendi seçtiği düşünülürdü diye animsıyorum ayrıca (bkz: kut)

geceye bir söz bırakın

mecburiyetin ağırlığı en tatlı zevkleri benim için bir yük haline getiriyor.

Not: bu sözü bir saat kadar önce başka bir başlıkta paylaşmıŞtım. ANCAK SONRA BURAYA DAHA UYGUN OLUR DiYE DÜŞÜNDÜĞÜMDEN SiLiP BURADA PAYLAŞMAK iSTEDiM

kısa sürede samimi olan insan

Samimi olduğu kişilerin çoğunluğu ile Kısa sürede iletişimi kesilebilir.

akşama bir şarkı bırak

Luciano pavarotti - mamma
https://m.youtube.com/watch?v=bVSS7UF3mbc

yazarların sempati duyduğu yazarlar

(bkz: alaatligyoltengri)

Not: bazen

rica etsem saçımı okşar mısınız

Aklıma şu karikatürü getirdi
görsel

kılıç

Bildiğim kadarıyla Eskiden çoğu toplumda genelde maddi durumu iyi olanların sahip olabildiği pahalı silahtır. Dolayısıyla bazı film ve dizilerde gösterildiği gibi her askerin elinde kılıç yoktu. savaşlarda Kimi zaman kimi toplumlarda ahşap bir tür kazık, sapan kullanıldığı bile oluyordu diye biliyorum

kılınç

Bildiğim kadarıya asya hunlarının çine yolladığı bir mektupta geçen sözcüklerden birisidir. Dolayısıyla türkçede kayıtlara geçirilmiş en eski sözcüklerden birisidir. Tabi hunların türkçe konuşmadığı görüşü de var. Ben türkçe konuştuklarını düşünenlerin görüşünü desteklediğimden böyle yazdım

kürtsüz arapsız suriyelisiz bir türkiye

Bu konuda hala benzer şekilde düşünüyorum (bkz: #45037645)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.