bugün

entry'ler (33)

natural balance

olabilecek en iyi kuru mamalardan birisidir, içerdiği et oranları, kullanılan enerji kaynakları köpeğin bünyesi düşünülerek hazırlanmıştır, çoğu holistik geçen mamalara bin basması ile tanınır. Türkiyede şişirilen science diet gibi ana protein kaynağı mısır değildir.

kuru mama

en doğala yakın olanlarında bile onlarca katkı maddesi bulunan, maliyeti düşürmek için karbonhidratlarla şişirilen, köpeklerde sindirim sistemine uygun olmadığı için deli gibi gaz yapan, çeşitli deri rahatsızlıklara, alerjik reaksiyonlara, eklem rahatsızlıklarının şiddetlenmesine neden olan sözde köpeğin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan, aslında sponsor oldukları veterinerler ve veterinerlik fakülteleri sayesinde şişirilen gıdamsı nesnelerdir.

barf

natural beslenmenin eski adıdır. köpeklerin bugüne kadarki beslenme şekilleri göz önüne alınarak son 50 yıldır piyasada olan ve ticari kaygılarla beslenen kuru mamalara alternatif beslenme şeklidir. bu şekilde kedi ve köpeklerinizi besleyebilmek için önce içinize sinene kadar araştırma yapmalı, sonra uygun şartlarda tüketime sunulmuş gıdalara ulaşmalısınız, ana fikir sizin yiyemeyeceğiniz hiç bir malzemeyi onlara da verdirmemek zaten. genelde bu beslenmeye karşı çıkanlar bakteriyolojik yükten, bize bulaşabilecek patojenlerden ve hatta abartıp çiğ beslenen hayvanın daha vahşi olacağından ve prey drive'ının artabileceğinden bahsedebilir, ancak karbonhidratlarla şişirilen kuru mamalar nedeni ile son yıllarda düşen fertilite oranlarından, düşen batın sayılarından, ortaya çıkan kanser ve eklem rahatsızlıklarının fazlalığından bahsettiğinizde konuyu değiştireceklerdir.

amigurumi

Tığla örülen sonra içi elyaf gibi çeşitli malzemelerle doldurulan, şu aralar salgına dönüşmüş olan japon icadı oyuncaklara verilen genel addır. Toplu üretim yapılamadığından üretilen amigurumiler kişiye özeldir ve üreticisinin yaratıcılığını, izlerini taşımaktadır. Yapımı oldukça kolay olup, tığ ile uğraşanların bildiğinin söylendiği sık iğne metodu ile yapılmaktadır. Topu topu 7 farklı ilmek stili ve 3 farklı başlama stili ile hayalinizdeki oyuncakları kendiniz üretme şansına sahip olabilmektesiniz.
En zor kısmı örülen oyuncakların birleştirilmesidir, zira kafanıza göre yaparsanız ördüğünüz oyuncağın sakat olma ihtimali bulunmaktadır.

karşıyaka da göztepe atkısıyla yürümek

karşıyakada yaşayan, yaşamayı seçen onlarca gerçek göztepelinin yapmaya gerek duymadıkları, bir avuç yeni yetmenin alayına gider tarzında denedikleri anlamsız ego tatmini çabasıdır. kaldı ki fatih kolejinden gürsel aksel stadına açılan karşıyaka bayrakları dururken iskelede açılan bir atkının lafı olamaz.

country life

eğlenceli bir facebook oyunudur. henüz farmville kadar hayranı olmadığından bug'ları araştırılmamış bulunmamıştır ve düzgün şekilde oynayabilmektesinizdir. alınacak eşyaların kısıtlılığı can sıkıcı olsa a reçel yapmak, ekmek yapmak sevimli kılmaktadır. ayrıca tüm hayvanları çok şirindir.

solak olmak

zordur. anaokulu öğretmeninizin zoru ile sağa geçirilmek zorunda kalabilirsiniz. önceleri iki el ile simetrik resim çizebilirken sonra solu kullanmaya kullanmaya köreltirsiniz. ama hala sebze meyve soyarken tüm sağ el kullananların yaptığı gibi bıçağı kendinize doğru değil kendinizden uzağa doğru kullanabilirsiniz. solaklara özel makas, oyma bıçağı, testere vb el aletleri bulmak zor olduğundan ev kazalarının çok büyük bir bölümüne maruz kalabilirsiniz.

anaokulundan atılan çocuk

yeğenimdir.
gittiği yapa adındaki anaokulundan ablam aranarak oğlunuza yapabilecek bir şeyimiz yok, kendisi asosyal, ilgisiz ve konsantre olamıyor, lütfen okulumuza yollamayın denmiştir.

intihar etmek

alternatiftir, belki de alternatiflerin en acıtanı.
çocukluğunuzun birlikte geçtiği, yeni yetme ergenken aynı kişilere takıldığınız, en yakın arkadaşınızın sevgilisinin, başka bir arkadaşınızla otururken durup dururken ben artık ölmek istiyorum diyerek balkona çıkıp aşağı atlaması, orada hayatını kaybetmesi, herkesin donması, hayatın donmasıdır. size kalan ise psikologlarla yapılan bitmek bilmeyen seanslar, beyninizde ona dair birkaç resimdir, simsiyah saçlarının kokusudur.

ifk

izmir özel fatih koleji'nin kısaltması.
ifk, 1967 de kurulmuş, vakti zamanında izmirdeki belli başlı özel okullardan biri olan, ingilizce öğrendiğim, ali pir gibi şahane bir insanın öğretmenlik yaptığı, her sene kuruluşunu, fatih'in istanbul'u fethettiği tarih olan 29 mayısta kutlayan okul.

adrk

allgemeiner deutscher rottweiler- klub e.v 'nin kısaltılmışıdır.
kendileri 1907de kurulmuş, genel alman rottweiler kulübüdür ve rottweiler konusunda otoritedirler.
adrk, vdh (alman köpek doğası), fci (uluslararası kinoloji federasyonu) ve ifr (uluslar arası rottweiler dostları federasyonu) üyesidir.
şu an yönetiminde dr. mannfred hermann bulunmaktadır ki kendisi email yoluyla yolladığınız her soruyu ciddiye alıp cevap vermesi ile takdire şayandır.
genel olarak standard belirleme, standardları uygulama ve üretim konularında süperlerdir, onlar kural koyar diğerleri takip eder, yavaş yavaş schh dışında eğitimler olduğunu farkedip onlara yönelmeleri de mutluluk vericidir.

çocuklarla oyun oynamak

yorucu bir iş gününden sonra zihinsel olarak rahatlamaya bedenen bitmeye neden olan aktivitedir. fiziksel olarak en az aktivite içereni tercih edilesidir. bu bağlamda karşıdaki veledi kandırmak için şöyle bir yol izlenebilir:
adelaide: sıpacığım şimdi senle yeni bir oyun oynayacağız, ama bu çok özel bir oyun, istemezsen oynamayabiliriz..
sıpa heyecanlanır ve tabiki oynamak ister,
adelaide: şimdi ben çimento kamyonu olacağım, oley dimi, bence de oley. şimdi ben şuraya oturayım şöyle ohhh (teyze yayılır) şimdi şu sopayı tutacağım ben, sen de tut aferim, şimdi dön benim etrafımda, sen sopayı tutup dönerkeeen kamyondaki çimentolar da karışacaklar (teyze popo büyütürken sıpa 45 dakika boyunca çimento kamyonu ile oynar)
arada teyze fedakarlık yapar ve bağdaş kurma durumundan ayaklarını açıp kapatır, bu da oyunu zorlaştırıp kolaylaştırmak gibi farklı tadlar katmak için gerekmektedir.

çocuklarla girilen komik diyaloglar

normalde telefonla konuşmaktan hoşlanmayan 3 yaşındaki sıpa bir hışım telefonu annesinden kapar ve,
sıpa: teyjeeee, benim danazorumun ağzını bağladık biz.
adelaide: nasıl bağladınız?
sıpa: bölle, işte bölle bağladık, sor bi yeden?
adelaide: neden?
sıpa: ışırdı beni pırt diye, annemi de ışırdı, ketiyi de ışırdı
adelaide: nasıl yani? acıdı mı bi yerin?
sıpa: ama ama ben onun kuyyuğuna bastım ondan ışırdı
adelaide: aa döverim ben o dinazoru nasıl ısırır seni
sıpa: yannışnıkla ışırdı teyjeee
adelaide: peki sen iyi misin?
sıpa: ı ıh senin hemen gelmen nazım hemen, hadi koş çabuk gel
adelaide: neden?
sıpa: ay! eyvah! bak göyüyomuşun?
adelaide: neyi?
sıpa: yaggın çıktı yaggın
bak her yer duman
ah! imdat! eyvah! koş kurtar bizi!
iffayiyeyi ara, ışıklarını açsın! koş eyvah!
adelaide: eyvah! nasıl çıktı yangın?
sıpa: eyvah kurtar beni, annemi de kurtar, danazorumu da kurtar, koş çabuk
adelaide: ama hava çok soğuk gelemem ben size
sıpa: koş dedim koş, duman cehirlenmesi yaşıcaz kurtar bizi!!
adelaide: (duman zehirlenmesi mi?)
sıpa bu sessizlikten yararlanarak telefonu adelaidein suratına kapatır...

migros

marketlerin ajda pekkanı'dır. kimler gelse kimler geçse de o her zaman süperstardır, her zaman gençtir, her zaman yenilik peşindedir, her zaman piyasayı belirleyendir.

tesco kipa

tesco ile birleştikten sonra ingiliz mantığını türk işleyişi ile birleştirmeyi deneyen, ingilizlerin satsak da kaçsak diye baktıkları, deli gibi ciro ve müşteri kaybeden ve kaybetmeye devam eden bir zamanların "şampiyonu" marketler zinciri.

köpek sahibi olmak

ülkemiz sınırları içinde çevrenizdekiler tarafından her türlü taciz ile zorlaştırılan sahipliktir. sokağa çıktığınız andan itibaren elalemin sözlü sataşmalarına maruz kalırsınız, herkesin size laf söyleme, birşeyler öğretmeye hakkı vardır, ülkede herkes ırk bilimcidir, sizin köpeğiniz yurtdışı yarışmalarda derece de almış olsa kırmadır, herkesin köpeği en güzel, herkesin köpeği en akıllıdır, egosu tavan yapmış insanlarla muhattap olmak zorundasınızdır, çünkü ortak paydanız vardır.

köpek kakası

iç parazit aşılamasını takip eden ikinci haftada hala erişkin ve canlı parazit çıkartan bir köpeğiniz olduğunda, nerede olduğunuza bakmadan, kakasını her yaptığı yerde eğilip, hmm bu sefer ne çıkartmış ifadesi ile incelemk zorunda kalabileceğiniz dışkı çeşididir.

köpek sahibinin aynasıdır

köpeği, tipine göre seçmeyip, kendi yaşam tarzına göre alan kişiler nedeni ile ortaya çıkan önermedir. Şöyle ki, önce kendinize dürüst olup, ben ne kadar enerji sahibiyim, bu enerjimin ne kadarını bu köpeğe heba edebilirim diye sormalıdır kişi. bunu yapıp da köpek alan kimsenin köpeği kendisi ile aynı enerjiye sahip olacağından ya pire gibi oraya buraya zıplayacak ya da kıçlını yayıp oturacaktır. bu nedenle de köpeği sabihinin aynası olacaktır.
ancak önermenin doğruluğunu bu kadar savunmuşken, ben obez ve zeki miyim yoksa atletik ve salak mı bilememekteyim.

pastırma

büyük baş hayvanların karkaslarının belirli bölgelerinden çıkarılan etlerin, tuzlanması, yıkanması, kurutulması ve çemenlenmesiyle elde edilen salamura et ürünüdür. çiğ ya da pişirilmiş olarak tüketilebilir.

living next door to alice

24 yıl boyunca yanı başında oturan kıza açılamayan adamın hüzün ve pişmanlığını anlattığı, ana fikri çekingenliğin zararları olan smokie parçası.
olan zavallı sally'e olmuştur.