entry'ler (12)

alexander ebert

Şu aralar 'a million years' adlı şarkısı ile ruhumu sakinleştiren insan. Ayrıca 'truth' (gerçek) adlı şarkısı ve expresyonist klibi de bir o kadar güzel ve dehşet vericidir.
(a million years için : https://www.youtube.com/watch?v=LUnXgucl748 )
(truth için : https://www.youtube.com/watch?v=_62hfITLlU0 )

uyku kaçıran durumlar

Ankara da , şu soğuk havada , odamda ; götü sikli sivrisineklerin ne ayak olması?

gecenin şarkısı

Selda Bağcan - OXU TAR

http://www.youtube.com/watch?v=W16xY7roACA

sesine aşık olunan kadınlar

Deniz Seki.

sözlük erkeklerinin şu an dinlediği şarkılar

Sana Sığınıyorum / Deniz SEKi.

yalnızlık

Ümitlerin boşa geldiği ve kabullenemedigin o hallerinin yarasıdır yalnızlık. Umutla beklersin gözlerde küçük bir anlam kıvılcımı, içine gömülürsün her seferinde; yanan sendeki ateş değildir diye. Muhtelif zamanları düşünür, bocalar durursun. Belki 20 li yaşlarındasın belki de daha küçücükken yalnızlığın anlam bürümüştür. Sen ne yalnızlıklar yaşadın be ruhum deyip; Hiç sevmediğin o sigarada tek nefeste yitip gittiğin o andır. Koca gemiler gibi derin uykularda, güçlü dalgaların esirinde bir ömrü çaresizce geçirip gitmektir. Sonsuzluğa selametle...

finalleri memleket meselesi haline getiren tip

Genelinin kız olup : ağzına yüzüne girişilesi olan tiptir. Hele ki grup arkadaşınsa paha biçilemez .

tuvalete bile telefonunu yanında götüren erkek

Yalnız, çaresiz ve sıkılan bir erkektir. Kenefte bile müzik dinler. Dertlidir, dünyada yapayalnız olmanın acısını kenefte bile ayrı yaşar bu arkadaş. Sıçarken pek başka acılar yaşar; müzik onu rahatlatır, derin nefes alır ve bom!

gecenin şarkısı

Bir Ümit SAYIN söz ve müziğidir.
Bu şarkım sana sevgilim
Bir an önce dönmen tek dileğim
Gözyaşım karışıp denizlere
Sana ulaşır belki hasretim

Elimle tutamadığım
Gözlerimle göremediğim sin
Şimdi çok uzakta
Nereden bileceksin halimi

Hasret kapımda
Nöbetler tutuyor
Sevgilim uzak bir şehirde
Gözlerim onu arıyor

Bir kuş olup uçup gitsem
Aşsam şu enginleri
Varsam senin yanına
Öpsem seni koklasam.

mozart requiem

Mozart' ın ölüm döşeğinde çalıştığı, insanın tüylerini eser boyunca diken diken edip, en sonunda da huzurlu bir ruh haline sevk eden psikolojik/gerilim modunda ki bestesidir. Eseri yazması esnasında aşırı ağrılı ve ateşli bir hastalık halinde olan Mozart' a Antonio Salieri yardım etmiş ve beste yazılmıştır. Zamanında aşırı kıskançlık gösteren Salieri, her ne kadar kıskansa da içten içe Mozart'ın eserlerine aşık ve onları dinlemeyi seven bir adamdır. Ölüm döşeğinde öleceği haberini alır almaz yanına gitmiş ve bir zamanlar tıpkı bir çocuk gibi neşeli olarak tanıdığı adamı bitap görür ve ona yazmasında eşlik eder. O acı halinde hiçbir nota yada enstrüman sesi duymadan yazılan bu eser; müthiş bir zekanın ve müzik kulağının göstergesidir. (AMEDEUS FiLM i 1984. 8 DALDA Oscar ödülü almayı başarmış, bir biyografi ve dönem film i) mutlaka izleyin!

tolstoy müslüman mıydı

Kendi ırkına yediremeyen Rusgi'lerin sorusudur. Bir rivayete göre ünlü Rus yazar Tolstoy'un bir tren garında zatürre geçirirken (zaten üzerine yazılar yazıp, çeviri yaptığı) Müslümanlığa geçtiği söylenir. Tolstoy, yaşamı boyunca Hz. Muhammed in hadislerinden feyiz almış ve zamanının devlet büyüklerine bu hadislerden öğütler vermiş. Sırf müslümanlığa ve islam dininin peygamberine övgüler yağdırdığı için bir çok kesim tarafından dışlanmış ve sapkınlıkla suçlanmıştır.

yazarların çocukken olmak istediği meslekler

Ne olacağını bilmeden düşünüp uydurduğun mesleklerdir. Bende astronot olmak isterdim. Ama nasıl olduysa resim bölümü okuyorum. Nereden nereye oha! ya.