bugün

entry'ler (7)

acıbadem üniversitesi klinik psikoloji programı

2017-2018 eğitim öğretim yılında dahil olduğum programdır. Türkiye’deki en iyi klinik psikoloji yüksek lisans programlarından biridir. Eğitimin birinci yılında titiz bir şekilde programa seçilen az sayıdaki öğrencinin, yetkin birer klinik psikolog olabilmesi için yoğun ve zor bir ders dönemini atlatması gerekmektedir. ikinci yıl Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde staj yapan öğrenciler, seçimleri doğrultusunda psikodinamik veya bilişsel davranışçı ekolde bireysel süpervizyon ve grup süpervizyonu alırlar. Ayrıca program tezli olduğundan ikinci yıl boyunca öğrencilerin bir tez yazması beklenmektedir.

Program, akademik bilgi ve mesleki uygulamalar açısından iyi klinik psikologlar yetiştirmek için özenle oluşturulmuştur. Başarılı olmak için ciddi bir çalışma ve emek gerektirmektedir.

kimlik bunalımı

Ergenlerin bir kendilik geliştirme süreçlerinde “ben kimim?” sorusu ile karşı karşıya kalmalarının ardından gelen yoğun bir karar alma sürecidir.

intihar

çoğu zaman aniden gelişmeyen, öncesinde intihar hakkında konuşmak ve bununla ilgili şakalar yapmak, uyku bozuklukları ve iştah kaybı gibi belirtileri bulunabilen öz yıkıcı bir eylemdir. Özellikle ergenler söz konusu olduğunda, intihar eylemi ölüm amacı taşımıyor olabilir.

polonezköy

Belli bir ücret karşılığında üzeri kapalı bir piknik masası, yanan bir mangal ve hamak temin eden piknik alanlarına sahip, yeşillikler içerisinde bir dinlenme yeridir.

psikoloji

okuyarak bir meslek edinmenin yanında insana dair pek çok şey öğrenebileceğiniz bölümdür. daha da önemlisi, kendinize dair merak ettiğiniz veya kendiniz hakkında henüz farkında olmadığınız pek çok şeyi keşfetmenizin önünü açabilir.

ergenlik

Hem ergen hem de ailesi için çalkantılı olabilecek bir dönemdir. Bu dönemde, fiziksel ve ruhsal bir dönüşüm içerisinde olan ergen onu kabullenen ve kapsayan bir aileye ihtiyaç duyar.

göbeklitepe

Avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilmiş görkemli yapıların bulunduğu alandır. Hakkında, bir tapınak olmadığı, bunun yerine insanların bir araya gelmek için kullandıkları bir kamusal alan niteliğinde olduğu konusunda görüşler mevcuttur.