bugün

entry'ler (44)

tolaz org

"prêze hayat doxri yaşanmaz" sloganlı kürtçe mizah sitesidir.
bazı son dakikalarıyla insanı koparmaktadır.

mesela; "23 nisan oyunlarında birinci gelen sınıf başkanları abdullah için "bijî serok apo" slogaları atan 5-c sınıfı topluca gözaltına alındı" haberine oldukça gülmüştüm.

twitter: https://twitter.com/#!/tolazorg
facebook: http://www.facebook.com/tolazorg

insanlardan nefret edilen anlar

"ne mutlu türküm diyene" dedikleri zamanlardır. veya ait oldukları ırkı yücelttikleri herhangi bir zamandır.
ister kürt olsun bu ırk,ister ermeni,ya da aska biri farketmez.

herekol

candır can bu yazar.itusözlükte faşizme kurban gitmiş ama sesi bastırılamamış.sınavı hayırlısıyla iyi geçip bitse de twitterda tekrar görsek kendisini..

suda şakalaşma ayağına gizil ibneliği dışavurmak

(bkz: ibnelik)
(bkz: homofobikliği dışavurmak)

yunanlıların türklerden daha cesur olması

ırk kavramını kaldıralım dedim ama demekki anlamıyorsunuz,o zaman ırk kavramından yola çıkıp yazalım..
sen kalk peygamber fetva vermiş diye istanbulu daha dogrusu Konstantinopolis i işgal et,
yıllarca çocuklarına yunanları insan dışı varlıklar gibi tanıt,
yunan dölü gibi şerefsizce tanımlamalar kullan,
izmire sinirlenince "gavur izmir" de,
yunanların devlet aleyhine yaptığı gösterilere imrenerek bak,
baklava gibi yiyeceklerin yunanlara değil türklere ait olduğunun peşine düş,
sonra da yunanlar bizden cesur olamaz diye haykır.

aslını istersen sizden cesurlar,bu cesurlukları da insanlıklarında geliyor.
onlar sizin gibi kin gütmüyor,sizi düşman bellemiyorlar.
o nefret kustuğunuz klavyeyi alın götünüze sokun şimdi.

xuse

bu gece folkslave arkadaştan öğrendiğim ve öğrendiğim için çok sevindiğim kelimedir.
daha fazla çerkesçe öğrenmek dileğiyle.

urfa cezaevinde 15 kişinin ölmesi

doğrusu ölmesi değil öldürülmesi olması gereken başlıktır.
isyan çıkmışmış,kavga çıkmışmış da mahkumlar birbirini yakmış.
he canım oldu..şiş bulamadıkları için saldırmışlar birbirlerine,he gülüm uyu sen.

daha bugün adalet bakanı çıkıp kapasiteden fazla insan kaldığını ağzıyla söyledi.
urfa gibi sıcağın insanı erittiği bi sıcaklıkta koğuşlara insanları balık gibi istifleyeceksin,sonra gerekeni yapacağız diyeceksin.
gereken ne? yeni cezaevleri yapılması? bulacağınız çözüme sizin.
mahkumların kendi paralarıyla klima alma istekleri de; elektrik parası nedeniyle geri çevrilmiş.
olum kolunuz ütüye falan hafif ddeğince,kuyruğu kesilmiş eşek gibi anırırsınız.bu insanlar yanarak can verdiler,yanarak ulan yanarak.yanmak nasıl bi acı tahmin edebiliyor musunuz?

içerdekiler yanarken müdahale edemeyen devletimiz,dışarda yakınlarını soranlara tomadan su atmayı biliyor tabi.

o koğuşta can veren 13 insanın 12si tutuklu sadece 1i mahkum.yani ceza almamış 12 kişi yanarak can verdi.
görüldüğü gibi bu ülkede insanlar;kaçmasınlar diye tutulmuyor cezaevlerinde,akıllansınlar diye tutuluyor.

siz hala emir almadan yazamayan adi medyanın yazdığı haberlere inanın.
isyan diyerek meşrulaşmasını kabul edin.
bir de yangının siyasi kogusta mı adli kogusta mı olduğunu soran dangalaklar var..
insan lan bunlar insan,ne farkeder sik beyinliler?

folkslave

kendisine hoşbulduk demek istediğim ve selam ettiğim yazardır.
bu sözlükte böyle insanların olması güzel.

ülkücüler

olmayan bi ülkü peşinde bi el çüklerinde bi el kurt işareti yapmış, içip içip allahu ekber diye bağıran dangalakların kısa adıdır.

güneşi gördüm

anne-babamın anadillerinde (kürtçe) ne kadar çok küfür bildiklerine şahit olmamı sağlamış filmdir.

az önce eve geldim ve evdekilerin türkmax'da bu filmi izlediğini gördüm.
ama eleştirinin bini bir para şekilde izliyorlardı.

mahsun hep bişeyler yapma peşinde ama yapamıyor kardeşim.her filmde onlarca konu işlemeye çalışıyor,onu da eline yüzüne bulaştırıyor.

20 yıl kurdistan'da yaşadım,kurdistan'da birkaç yılını geçiren bi insan,filmde yüzlerce saçmalık bulabilir.

filmin başında erkek çocuk için kendini paralayan mahsunu görüyoruz,yok mu böyle insanlar? elbette var, ama şu an o kadar şiddetli bi istekle erkek çocuk isteyen insan olduğunu sanmıyorum.

hele askerlerle köylülerin son derece sıcak muhabbeti hassktir çektirmiştir.
kurdistan'ın hiç bir köyünde askerler köye geldiklerinde bu şekilde davranmamıştır. genelde köylüleri sıraya dizip,küfredip,süründürmüşlerdir.
hakaretleri,bok yedirmeleri bilmeyen yok zaten.

ayrıca kurdistan'da hiçbir köyün boşaltılması için bu kadar nazik olunmamıştır. yakılıp,yıkılıp; halk göçe zorlanmıştır.

böyle bi film yapacaksın;filmde sadece, annesi gerillaya sarılıp neçe derken kürtçe kelime duyuyoruz.onun dışında kürtçe neredeyse yok.

türkçenin komik bi şiveyle konuşturulduğu kürt konulu diziler-filmler baydı artık.
bu insanların bi dili var; kürtçe.
ayrıca gerilla cenazeleri de o kadar insani koşullarda teslim edilmiyor ailelerine. ve gerilla ailelerine o kadar iyi davranılmıyor tabiki..

neyse bu filmle ilgili yazılacak sayfalarca şey var aslında ama kendimi sinirlendirmeyeyim şimdilik..

idam edilirken söylenecek son sözler

yaşasın devrim ve sosyalizm.

lisede reis olması için yapılması gerekenler

bişey yapmaya gerek yoktur,orospu çocuğu olmak yeterlidir.

not: anadan bağımsız orospu çocuğudur bunlar.

ben bu yazıyı kürtlere yazdım

dev jê zimanê dagirkeran berdin Kurdno. Eve girdiğiniz zaman ayakkabılarınızın yanına Türkçe'yi de bırakın.yani okumiş nekin, bixwînin.

kürdistan ın kuruluş tarihi

Barzani'nin ,Newroz kutlamalarında "Muhakkak bir gün bu müjdeyi vereceğiz. Ama o günün doğru bir gün olması gerekiyor" diyerek ucunu açık bırakmış olduğu tarihtir.

Kuruluştan kastettiği, haritada sınırları çizilmiş bir kara parçası mı bilmiyorum ama hali hazırda yüzyıllardır Kurdistan isimli bir coğrafya var.

türkiye türklerindir

arkasına sığınanların çok büyük kısmının türk olmadığı, türklüğü üst kimlik sanan bir kesimin zırvasıdır.

doğuda yanan ormanlara ses çıkarmayan türk

kurdistandaki ** ormanların da etnik kimliği olduğunu sanan, "kürdün değil mi yansın amına koyim" diyen, teoride faşist, gerçekte beyinsiz, kız ortamında da çevreci olan türktür aynı zamanda.

türk savaş uçaklarının köyleri vurması

yabancı kaynaklar tarafından dahi doğrulanan fakat türk medyasının hala vermekten çekindiği gerçektir.
sadece yanlı haber yapan türk medyasından takip edilen haberlerde böyle bir habere denk gelmemek normaldir.

http://www.washingtontime...led-in-turkish-airstrikes

kürdistan

kimine göre olmayan kimine göre tuvalete verilen isim.
bir çoğuna göre de welat * diye tanımlanan yerdir.
zerre kadar alakası olmayanların durmadan bok attığı coğrafyadır.
kendisine selçuklular tarafından verilen kurdistan isminin, yine selçukluların torunları tarafından yasaklandığı coğrafyadır aynı zamanda.

not: insanım.

belediye otobüsü ve yoğurt ilişkisi

(bkz: tüh! gitti hediyelik yoğurt)

şişli de devlet terörü

tutuksuz olan halkın seçilmişleri, tutuklu olan seçilmişler için toplanmış fakat akp polisinin şiddetine maruz kalmışlardır.
sırrı süreyya önder in bütün iyi niyetli çabalarına rağmen daha arkalarını dönmeden polisin müdahalesiyle karşılaşmışlardır.