bugün

entry'ler (31)

münir can cindoruk

veda mektubu ankara yazı filminde mustafa pehlivanoğlu nu canlandırmıştır.

veda mektubu ankara yazı

hem oyuncuları hem hikayeyi çok başarılı bulduğum film.

bir şeyler oluyor yaşanıyor, sağdan soldan birileri asılıyor. illaki bir tarafa kayıyor gönlümüz, aklımız. bir taraf bize haklı geliyor, destekliyoruz. ama bence çoğunlukla olaylara karışan kişilerin bir insan olduğu, onların da anne baba ve sevdiklerinin olduğu gerçeğini kaçırıyoruz. bu tarz filmleri bu gerçeği hatırlatması açısından önemli buluyorum. iftarlık gazoz filminde de aynı şeyi hissetmiştim. bu filmlerin sayısı artmalı.

filmde gürkan uygun şahaneydi, artık gözümde memati değil ahmet baba.
ipek tuzcuoğlu da anne hassasiyetini, evladına bakarken içi titreyişini hissettirmekte çok başarılıydı. o camiye girip cemaate ayar verdiği sahnede koşup sarılasım, tutup başıma tac edesim geldi.
münir can cindoruk yani mustafa ne kadar temiz yüzlü, nasıl güzeldi. ama o temiz yüz idam önce traşlı saçıyla bambaşka bir hal aldı.
yasemini nerden tanıyorum derken sonlara doğru jeton düştü, üvey baba'daki lamia.

hasılı bence izlenmeli.

geylani zikri

kurtlar vadisi ırak filmindeki zikir sahnesidir.

https://www.youtube.com/w...ji03IaY&nohtml5=False

abdülkadir geylani

anadoluda geylani ve ceylani şeklinde iki farklı isimle anılır.

kurtlar vadisi sayesinde aşinayız; (bkz: geylani zikri)

biriken şeyler

son damlayla çok fena taşacak şeylerdir. o yüzden bardağı doldurmadan ufak ufak boşaltmak lazım.

insanlara tahammül edemez hale gelmek

sebepler zincirinin sonucudur. bazen kulaklarını, gözlerini kapayıp hiç bir şey duymamak görmemek isteği doğurur. bazen de gözlerinin içine baka baka insanlara beni siz delirttiniz diye haykırma isteği.

allahın yemin etmesi

(bkz: kasem etmek)

çekirdek içi biriktirmek

(bkz: bimde satılan çitlenmiş çekirdek)

ah yalan dünya

uzun yıllardır dinlerim ama daha önce dikkat etmemişim. birkaç gündür "alamadım eyvah muradım kaldı" dizesi dönüyor zihnimde.

hayatı irdeleyen psikolog, filozof vs kelli felli adamların makalelerce anlatamadığını bir türküde anlatmış üstad, mekanı cennet olsun.

benim tevellüt kayıp

doğum tarihinin çok eski olduğunu belirtir cümle.

sözlük yazarlarının doğum günleri

(bkz: benim tevellüt kayıp)

beypazarı maden suyu

bilen bilir bir kızılcahamam maden suyu değildir.

ama ikisinin ortak bir noktası var, ikisi de yerinde ankara merkeze göre daha pahalı satılıyor.

yalova kaymakamı olmak isteyen kadın

eğer karar vermişse yalova'yı yeniden ilçe yapar ve olur. korkun beyler kesin karar vermiş kadınlardan korkun.

çırpınırdı karadeniz

02 04 2016 azerbaycan ermenistan çatışmasının hatırlattığıdır.

inş türkün şanlı bayrağını karabağa asarlar.

bi de en güzel esat kabaklı söyler, azerin kusura bakmasın.

vay beni vaylar beni

eşref ziya terzinin dağlar geçit verin isimli ezgisinde geçen bir cümle.

yazarları an itibariyle mutsuz eden şeyler

ders çalışmam gerektiğini bilip çalışamamamdır.

vay bana vaylar bana

serra isimli kızların genel özellikleri

ismiyle müsemma ise mutlu olmalarıdır.

çok yaşayan yüze kadar yaşıyor

bir teselli cümlesi.

öleceksin diyor, ölümü kurtuluşun haline getirecek şekilde yaşa diyor.

bir de;

(bkz: uzatma dünya sürgünümü benim)

paskalya bayramı

bazı hıristiyan gruplar tarafından kutlanmaz.

katolik ve ortodokslar tarafından farklı günlerde kutlanır, çünkü abdülaziz bayındır her yerde.

papa nın mültecilerin ayaklarını öpmesi

Papa'nın her sene tekrarladığı ayak yıkama ritüelinin bir parçasıdır. ayağı yıkanacak kişiler özellikle düşkünlerden seçilir, birkaç yıl önce yine müslüman birinin ayağını yıkamıştı.