bugün

2 Mart'ta istanbul'da tkp tarafından gerçekleştirilecek olan miting.

iktidara karşı mücadele iyidir lâkin, düzeniçi hale bürünüp salt iktidar karşıtlığı komünistler için tehlikedir.
(bkz: shaq adam olsaydı)
(bkz: ben bir yerden hatirliyorum bunlari)
(bkz: izmirin kavaklari)
sözle söylemeyi ya da eylem yapmayı gerektirecek bir mevzu değildir. seçimlerde yeteri kadar oy alamazsa otomatik olarak gider zaten. ama öyle bir anlatılıyor ki tükiye'nin % 90 ı bu partiye karşıymış gibi. ee o zaman o kadar oyu kim aldı ben mi? gerçek yüzünü göstermedi diyecek olan varsa da o zaman o ampül anca diğer seçimlere kadar yanar.
medya gozu ile,
cahil kuheylan milletin ( %70) katilamayacagi veya katilasa da anlamayacagi miting.

olmadi parti kapatmayi deneyin bir de.
(bkz: itidal cagrisina ters hareketler)
(bkz: ic savas)
tkp ve tkp li öğrencilerin uzun soluklu serzenişlerinin adıdır. aynen katılıyorum. akp yi istemiyoruz!!! 2 martta istanbul' da yapılacak olan ve milyonların katılması beklenen mitingede gidip, akp' nin *nasına * vradına sövecem.ha bu birşeyi değiştirecek mi? şuan için hayır ancak bizim iyi niyetli, yalnızca yediği ekmeğe bakan, saf yürekli insanmız uyanana kadardır ömürleri...
demokrasi diye haykıranların ve düzenin aydınlarının ne kadar demokratik olabileceğini hatırlatan bir önerme, slogan. peki neden bunu söylüyorum?

2 mart günü istanbul kadıköy'de tkp ve yc'nin öncülüğünde bir miting yapılacak saat 12'De. düzeni elinde toplamaya başlayan ve düzenin tek mutlak gücü olmaya çalışan akp'ye karşı ilericiler, sosyalistler, yurtsevereler seslerini yükseltecekeler. şunu çok iyi görebiliyor bu kadrolar, kitlelerin orada toplanması ile hiçbir şey olmayacak ama artık bu kadroların kitlelerin arasına karışıp onları yönlendirmesi gerekiyor.

herkes konuştu. kemalistinden, faşistine, liberalinden, gericisine kadar düzenin tüm ayakları seslerini yükselttiler. şimdi söz sırası sosyalistlere geldi. ama demokratik bir hak olan miting düzenleme ve ülkedeki gidişaı beğenmeme haklarına ise bu sevgili demokratlar hazımsızlık diye nitelendirip deliye dönüyorlar. yıllar boyunca ülkemizin emekçilerini bir sis perdesinin arkasından sömürenler bu durumdan hiç korkmasınlar çünkü gün hala onların günleri; ama sis perdesi dağılınca olacaklardan korkuyorlar mı? evet, korkuyorlar ve korkacaklar.

sanırım burada bulunanlar ve halkı temsil ettiğini söyleyenler halktan uzak bir şekilde yaşıyorlar. akp'ye oy veren emekçi yığınları çoğu bugün pişman. diğer tüm düzen partilerine oy verenlerin elleri yandı. peki bugün bir seçim olsa gene akp mi kazanır? evet, gene akp kazanır. eğer ilericiler, devrimciler, yurtseverler, sosyalistler sokağa bu kitleleri çıkartmazlarsa, bugün oynanan oyun devam edecek. senin için de devam edecek, benim için de devam edecek. bunu böyle aklınıza sokun.

oyları bugün yüzde 47'de dolaşanlar, yarın öbür gün yüzde 7'leri görseler bu halkı aşağılayacak olduğunu biz adımız gibi belledik. ülke bölünüyor, din elden gidiyor sloganlarına sıkacaklar yarın öbür gün.

düzenin demokratları kendi çelişkilerini kendi içlerinde yaşayabilirler ama bunu gerçeğe yansıtmalarını tarih hesabını verecektir. kitlelerden kaçan devrimci demokratlar ise kendi aralarında bulunabilirler. akp'yi istemeyenlerin ana sloganını haykıracak olanlar bu halkın evlatlarıdır, emekçileridir. işte bu gerçek olan.
oyunu bi torba kömüre satanların, ülkenin gidişatından zerre kadar haberi olmayanların, kardeşi kardeşe kırdırmaya adım adım ilerleyenleri destekleyenlerin ağzından çıkmayacak slogandır.
ülkenin toplumsal yaşamından uzak duranlara çağrıdır. toplumsal yaşam alanları daralıyor, yığınları etkileyen sömürü düzeni gücünü her gün daha fazla gösteriyor. işte bu durumda bu düzenden yana tavır koymak için 2 şey gerekiyor: ya bir çıkarı olmak ya da hiçbir şeyin farkında olmamak. bu noktada gri yerleri ise çıkarı olup hiçbir şeyden haberi olmayanlar dolduruyor.

sokağa çıkın. emekçi dediğimiz kimselerin mahallerine, iş yerlerine gidin. tuzla'daki tersahanelere, tekel fabrikalarına, tekstil fabrikalarında çalışanlara ya da okullarda çalışanlara sorun. kokrmayın, sorun kime oy vermişler? büyük olasılıkla akp cevabını duyacaksınız. peki memnunlar mı? hayır. peki gene verecekler mi? böyle giderse evet. içi doldurulmayan orta sınıf hezeyanlarını duydukça vericekler akp'ye oy. ama sis perdelerini kaldırdığınız anda ayna da kendilerini gördüklerinde... işte o zaman neler siz düşünün.

not: eksi mi verdiniz? canınız sağolsun. maalesef dışarıda konuşmak lazım, ortaya mücadele koymak gerekiyor. emekçilerin, öğrencilerin, aydınların isteklerine gözlerinizi kapamak sadece ne kadar demokrat olabileceğinizi gösteriyor.
aynı zaman da akp' nin de istemediği kitledir.
tkp bu mitinge sadece akp çerçevesinden bakmamaktadır çünkü akp ye karşı sürdürülen mücadele emperyalizmle mücadeledir,avrupa birliği ile mücadeledir,gericilikle mücadeledir. sadece içi boşltılmış akp düşmanlığıyla * hiç bir yere varılamayacağını anlayan bilinçli toplamın bulunacağı mitingdir.
bir tkp slogani. ama zamanla tum anti-akp'ciler benimsedi.
istesekde istemesekde ülkenin yarısından çoğu istediği için ordalar. bu lafı söyleyenler azınlıktan öteye geçemeyecektir.
bu ülkenin sahipsiz omadiginin en güzel göstergesi en güzel slogani.
genel olarak doğru, fakat derinlemesine bakınca işe yaramayacak bir başka heyecan.

yanlış olana tepki vermek elbette doğru. daha önce de bir değil, on değil, milyonlarca kez verilen tepkilere bakınca klasik "lay lay"dan öteye geçmeyecektir. 22 temmuz öncesi mitinglerin sonucuna bakınca hem farklı hesaplar peşinde olduğu, hem de yasağa duyulan merağı uyandırdığı ortaya çıkmıştı. akp açısından en az %10 dezavantaj olarak hesap edilmiş ve akp'yi durdurmak adına mantıksız koalisyon formülleri meydana atılmıştı.

siyaset dediğimiz nane, sadece güzel olanı, ya da doğru olanı doğrudan yapmak değildir. en azından günümüzde böyle olduğu aşikar. çünkü, insanoğlunun her birinin doğrusu, yanlışı, sevabı, günahı kendine göre değişiyor.

ha, slogana gelince, "akp'yi istemiyoruz". evet, istemiyoruz. vatanını tarlasının ucuna kadar görenler de, tarlası olmadığı için, elinden alındığı için, bilgisayarı olup sözlüğe giren birçoğumuz kadar rahat olamayıp, en azından geçinmek adına birbirini ezerek kömür toplayan, cahilliğinden eli mahkum oy atanlar da istemiyor.

fakat, buna karşı çıkmanın en doğru yolu sadece "istemezük" diyip kazan kaldırmak değildir; gerçekçi bir şekilde karşı çıkılmalıdır. bunun yolu eğitimden geçer : "eğitim şart!". işine gelmeyenlerimiz dahil, hepimiz biliyoruz, karşımızdaki "cemaatin" çocuklarımızı en güzel şekilde nasıl "eğitip" öss kazandırdığını..vs. 10 sene önce, cumhuriyetin sonunun geldiğini düşünüp, aynı cumhuriyetin vitrinine yerleşmenin yolunun ne olduğunu da görüyoruz maalesef.

işte bunun için bu tepkinin doğru olanı, sokaklardaki "istemezük"lerden çok, bilinçli şekilde yapılanı.

hele bu kazan kaldıranlardan başı çekenleri görünce, sizden gelecek iyilik 'Allah'tan gelsin diyoruz.
en son yapılan seçimlere göre türkiye'de akp'yi istememe oranı %53'tür. 'sadece' akp'yi isteme oranı ise %47'dir. türkiyenin %53'ünün tam olarak neyi istediklerini bilememesi akp'yi, tek başına iktidara taşımıştır. şu durumda "akp istenmemektedir".
(bkz: canım bişey çekiyor ama ne istediğimi bilmiyorum)
(bkz: istiyor musun)
(bkz: ak parti yi istiyoruz) .
akp yi istemiyoruz evet, ama tkp yi hiç istemiyoruz.sanki tkp iktidara gelse -ki ancak rüyalarında görecekleri bir durum-şimdiki halimizden daha iyi olacak herşey.allah a şükürler olsun ki akp den başka tek alternatif tkp değil.zaten onlar bir avuç azınlıktan başka birşey olamadılar hiçbir zaman.ne yaparlarsa yapsınlar hep öyle kalmaya mahkumlar.istedikleri kadar eylem yapsınlar.
arkasında durulası desteklenesi cümle, hareket.
adamlar türkiye deki insanları kandırıp yüzde 47 oy aldılar. artık siz kıçınızı yırtarak bağırıp orada donsanız da onlar daha 4 sene iktidardalar.
provokasyona çok açık eylem.zira daha önce yıldız teknik ve aydının da aralarında olduğu 5 üniversitede yapılan türbana hayır eylemlerinde hep aynı 30 kişilik tkp'li grubun olduğu ve öğrencileri provoke ettiği polis kameralarıyla saptanmış ve söz konusu kişiler gözaltına alınmıştır.
seçimler öncesi yapılan cumhuriyet mitinglerinde de akp istenmiyordu. ama adamlar büyük bir farkla iktidar oldular. Yapılan bu eylemde ne yazık ki hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.
(bkz: iktidarda hiç kimseyi görmek istemiyoruz)

(bkz: asker yönetsin ülkeyi)

(bkz: sorun mu kalır o zaman) *