bugün

entry'ler (23)

girl interrupted

türkiye'de "aklım karıştı" adıyla izlediğimiz "girl, interrupted" susanna kaysen'ın akıl hastanesinde geçirdiği 18 ayını anlattığı romanından-yaşanmış bir hikayeden sinemaya uyarlanmış 1999 yılı yapımı sinema filmi. filmin başrollerinde winona ryder (susanna) ve angelina jolie (lisa) yer alıyor.

susanna kaysen, 18 yaşında bir kutu aspirin ve bir şişe viskiyle intihar girişiminde bulunur ama intihar ettiğini kabul etmez. asprinleri sadece başı ağrıdığı için içtiğini söyler. buna rağmen doktorunun yönlendirmesiyle bolderline personality disorder (borderline kişilik bozukluğu) teşhisiyle kendi onayıyla özel bir akıl hastanesine yatar. film, susanna kaysen'ın 18 aylık hastane sürecini konu ediyor. ve normallik-delilik konusunu yeniden tartışmaya açıyor. "girl, interrupted" winona ryder'ın yetersiz oyunculuğu ve angelina jolie'nin karakteristik olmayan fiziğinin ekrandaki başarısızlığı dışında başarılı oyunculuklarıyla ve film müzikleriyle dikkat çeken bir filmdi. angelina jolie bu filmle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü'ne değer görülmüştü.

film hakkında yorum yapacak olursam, film güzel bir film ama çok güzel bir film değil. filmde kullanılan akıl hastanesi sahneleri gerçekçi değil-sinema estetizminden geçmiş yani gerçekle-estetizm arasından estetizm seçilmiş ama bu seçimle doğru orantılı olarak filmde gördüğümüz hastaların "hastalık"ları imgesel olarak güzel anlatılmış. -- spoiler -- , yine filmde kullanılan -- spoiler -- gibi imgeler seyirci için filmde bir alt okuma gerektiriyor. filmin başarısızlığının-eksik olmasının nedeni de asıl-öz konunun filmde ayrıntılara dönüştürülmesi olabilir. bu konuda winona ryder'ı da suçlamak gerekir. filmde durgun-duru güzelliğiyle çok etkileyici olsa da oyunculuğuyla çok başarısız olmuş. tabii bu değerlendirme filmdeki kadrodan ve senaryodan daha çok şey beklemenin sonucu. yoksa film etkileyici, güzel, umutlu, unutulmayacak bir film.

türk erkeğinin çok yakışıklısına vereceği cevap

mesajdan yazıldıysa ne denir ki şimdi aq diye düşündüğünden midir bi on dakika boşa düşüp sonra cevap alacağınız söz.

milletin harbi sıyırmış olması

eskiden flörtleşmeyi becerebilen kişiler karşıma çıkarken şuan konuşmayı sosyalleşmeyi bile beceremiyor çoğu kişi noldu ben anlamadım.

erkeklerin güzel kız görünce verdiği tepki

donup kalmak ve genelde yanında arkadaşı falan varsa ona söylemesi bu sefer iki kişi donup kalmaları.

sevmeyi beceremeyince becermeyi sevdim

nejat işlerin de sözüdür. yani bi zahmet öyle olmalıdır.

iyi dostlar biriktirmek

salakça bir rakı masasından çıktığını düşündüğüm söz.

ilkokuldaki haksızlıklar

her boku paylaşmamız için aptal ve yüksek ihtimalle dişlek sınıf hocası tarafından baskıya uğramak.

seri katiller

genelde çoklu kişilik bozukluğuna sahip veya sosyopat olurlar.

burnun kenarında çıkan sivilce

bünyede dün gece çıkmış olan ve hala acıyan sivilcedir tam bir oç tur.

bira

eskiden güzel olan içecek. artık eski tatları alamıyorum.

yeşil gözlü erkeklerin piç olması

Doğru bir genelleme mi bilmem ama bakışlarında büyük bir etkileyicilik olduğu doğrudur. yeşil göz hep mavi gözden daha etkileyici geliyor mavi göz ölü balık gibi geliyor bana.

20 lik diş

Hepsi çekilmediği sürece dönem dönem ağrısıyla beliren lanet.

bakımlı erkek

tırnakları temiz ter kokmayan dişleri güzel görünen kendine saygı duyan erkektir.

türkiye nin en yaşanabilir şehri

Kesinlikle Ankara değildir. Orada yaşamıyorum ama zamanında bir ay yetmişti.

sporcu motorcu müzisyen ve uzun boylu kız

sadece müzisyen ve uzun boylu kız kategorisine girdiğim ek.

güzel ve güçlü kadınlar

Genelde yalnızdırlar ve erkekler kadın kişisi bu iki özelliği de taşıyorsa reddedileceklerini düşündüklerinden midir bilinmez sadece uzaktan izleyip ağızlarının suyunu akıtırlar.

birini hiç tanımadan hoşlanmak

dış görüntü ve aurasının hoşuna gitmesi durumu.

okul disiplinindeki haksızlıklar

Haksızlık gibi gelen şeyleri sonradan anlıyorsun şimdi düşününce aslında hakediyormuşum hepsini diyorum. O zamanlar isyankar kişiliğim öyle demiyordu tabii.2000 ler süperlise childzz only.

parayı bulunca yapılacaklar

bu güne kadar tanıdığım ve tanıştığım herkesle iletişimi kesip kimseye söylemeden başka bir ülkeye gitmek.

cinsel ilişki dışında zevk veren olaylar

benim için tek başına yapılan herşeydir.