entry'ler (30)

deccal

ahir zaman alametlerindendir. çokça peygamberimiz'den rivayetler nakil edilmiştir. ne olduğu muallıktır. bir kişi mi, bir grup mu? bu konu tartışmalıdır.

edilebilecek en büyük beddua

adımı anmadan ölme türevinde şeylerdir.
ya da benim yaşadıklarımı yaşa.

ben mi yapayım

alt üst devre ilişkisinde, usta askerlerin acemilere sıkça kullandığı sözdür.

(bkz: ben mi tutayım)
(bkz: ben mi yapayım)

göreceli kavramlar

doğrulardır, değerlerdir.

internet cafede sıra yazdırılan yıllar

internetin çok yaygın olmadığı, ayna zurma sayfalarından başka aktivitenin bulunmadığı yıllardır. google'ı hak getire.

her şey in üst üste gelme sorunsalı

hayatın olağan akışı ya da diyalektiğine bağlı olarak gerçekleşen durumdur. ne tesadüftür ne kader. çünkü her şey, geçmişten gelir sebebi vardır.

uludağ sözlük

son dönemlerde çok bozduğu söylense de, sosyal medya kullanıcılarının bir uğraması gereken sözlüktür.

çaylak

güzel bir kuş türü olmakla birlikte, sosyal medyada, özellikle sözlüklerde yazar adaylarına verilen unvandır.

psikolojik rahatsızlık belirtileri

psikolojik rahatsızlığın emareleridir.

(bkz: takıntı)
(bkz: korku)
(bkz: sinir)
(bkz: şiddet)

bluevelve

sözlükte yıllardır istikrarlı bir biçimde yazılarına devam eden mükemmel yazar. zaten nereye giderseniz gidin, tüm sözlük ortamlarında bu arkadaşın namını duymak mümkündür.

adolf hitler

insanlık tarihini yüz karası, cani, kafatasçı, ajan ve bilumum pislik insan.

ne sevgili olabilmek ne arkadaş kalabilmek

ikilemde olmaktır. facebook tabiri ile karmaşık bir ilişkiye sahip olmaktır.

lionel messi

dünyanın gelmiş geçmiş en naif, en efendi, şımarmayan sporcusudur.

arap

arabi ırkına mensup, mezopotamya uyruklu kişilerin mensup olduğu halk topluluğunun bireylerine verilen addır.

türkiye de bilim olmaması

türkiye'nin ilmi sahada öteden beri kayıtsız olması ile alakalıdır. bir diğer sebebi de, bilim adamlarının bilimsel anlamda bağnaz olmalarından kaynaklanan durumdur.

korku filmlerinde iyilerin ilk önce ölmesi

konuların, kötüler üzerinden işlenmesinden dolayı gerçekleşen durumdur. kötüler olmasa korku filmi nasıl olacak?

tüzel

hukuki anlamda ayrıcalığı olmamakla beraber, hukuki imtiyazlara sahip olma, onlardan faydalanabilme hakkı veren, hukuki selahiyettir.

(bkz: tüzel kişilik)

kamu iktisadi teşebbüsleri

kar amacı gütmeyen (bazı istisnalar hariç, ptt, teiaş gibi), öz sermaye ile kurulan, personeli devlet eliyle atanan, kamu ticarethaneleridir. kamu tüzel kişiliğine sahiptirler.

(bkz: kamu tüzel kişiliği)

ptt

kamu iktisadi teşebbüsleri arasında, en iyi maaşı veren kurumlardan biridir. ayrıyeten, son zamanlarda, özellikle son 5 yıl kendini geliştirmiş bir kurumdur.

itü işletme mühendisliği

itü'nün idari bilim bölümlerinden biridir. oradaki arkadaşların hepsi kpss'ye hazırlanıp ptt'de gişe memuru olacaklardır bundan eminim.