bugün

fr:chauffe-bain
evlerde bulunan su ısıtıcısı
elektrikli ve gazlı olmak üzere iki tiptir
gazlı olanı sağlık açısından riskli , zehirlenmelere sebep olabiliyor.
banyoda sıcak su problemini çözen, tüplü ve elektrikli türleri bulunan su ısıtma makinesi. tüplü olanlar ev içi kazalara ve ölümlere sebebiyet verir.
Gaz veya elektrikle çalışarak sıcak su sağlayan araç.
kombiye alışmış biri için öcüden farkı olmayan eski teknoloji cihaz.
eve çıkan öğrencilerin, çıkarken ilk olarak aldıkları alet, cihaz, vs. bu nedenle pek sevilmeyerek alınır **
aleksander şofben tarafından bulunmuştur.
sıcak suyla duş alabilme, istediğin dereceye ayarlayabilme gibi imkanlar tanısa da; bunların da sınırlı olması hasebiyle bizleri ziyadesiyle üzmüş çevirgeçli gereç. şofbensiz daha iyiydi demiyorum, ama duş alınacağı zaman "hilmi sen giriyosun, 8 dakika 20 derecede yıkanıyosun. 5 dakika boş kalıp su birikecek. daha sonra ben girip 10 dakika 18 dereceyle yıkanacağım ki şakir'e su kalsın" diyaloglarına girmeye sebep olabiliyor.

ayrıca kimi zaman aşka gelip suyu otomatik olarak 40-50 derecede üzerinize fışkırtma eğiliminde bulunabiliyor. hayır çükümü zor kurtarmıştım bir kere, hala unutamadım.
yurdum insanının elinde ihamalkarlık nedeni ile korkunç bir silaha dönüşmüş olan icat.
insanlık tarihinin yüz karası, en zararlı icadıdır. olur olmadık yerde tüpü biter, insanı köpüklü köpüklü banyoda bırakır. köpüklerden arınmak için zavallı şahıs soğuk suyun altında hoplar durur. ayrıca neden oldğu zehirlenmeleri saymıyorum bile...
bir de bunun elektriklileri vardır, onlar da sürekli bozulur, dünyanın elektriğini yakar. onlar da i.nedir yani.
genel anlamda "şofben" insanın insana atabileceği en büyük kazıktır. zaten tdk sözlüğünde kelimenin fransızca kökenli olduğu yazıyor. kesin fransızlar icat etti bu boku. püh belanızı skeyim sizin!
eve 10000 lira elektrik faturası gelmesi başlığında görüldüğü üzere kimi sözlük yazarlarının şohben dedikleri cihaz. Küçükken bacı kalfa büyütmüş herhalde kendilerini.*

(bkz: kujuk haminjiiiim şızi bır bey aradi)
evlerde bulunan su ısıtıcısı.

bunların tüplü olanlarında zehirlenme tehlikesi var. ayrıca duyduğuma göre ekonomik de sayılmazmış. tüp yarıya geldiğinde 'bitti bitecek!' durumu yaşatırmış. aslında banyoda durması çok sakıncalı fakat banyonuz hava alıyorsa yani banyo penceresini kapatmıyorsanız ve baca bakımlarını adam gibi yaptırırsanız sıkıntı olmaz.

elektrikli olanlar çok mu kullanışlı? ani su ısıtıcı diye geçen bu türlerde de çarpılma, yangın riskleri falan var. ayrıca sıcaklık ayarını bi türlü tutturamazsınız. ya kavurur ya dondurur. var mı elektrikli şofbenli bir evde gönlünce banyo yapma keyfine varabilmiş biri? pek sanmıyorum. zaten bunu yapan da 'banyo bir ihtiyaçtır, keyif değil!' mantığıyla yapmış olmalı. suyu aniden ısıtması sebebiyle 'benim acelem var, ben suyun ısınmasını bekleyemem!' ihtiyacını karşılıyor. kullanmaya başladıktan bi süre sonra evin sigortalarını attırması, kabloların eriyip/yanıp plastik kokması, suya elektrik vermesi gibi sorunlar yaratma potansiyeli var. sonuç olarak biz bu ülkede elektrikli ve gazlı şofben yüzünden ölen insanların haberlerini okuduk zamanında.

bir de bunların elektrikli kazanlı versiyonu var ki ona da termosifon deniyor. ama ani su ısıtıcı denen elektrikli şofbenden daha farklı, daha güvenli ve daha keyifli. bu sebepten dolayı lüks de bulunabilir. bunda suyun sıcaklık derecesi falan ayarlanır, tazyikli suda adam gibi yıkanabilirsiniz. kullanımı ise ihtiyaca göredir, banyoya girmeden bi süre önce suyun sıcaklık derecesini yükseltmeniz gerekecek çünkü siz suyu kullanmaya başladığınızda boşalan suyun yerine soğuk su almaya başlayacak, ılıştırıp dengeyi bulacak falan filan.
şofben var babamın evinde. Böyle saçma bir sistem yok arkadaş. Duş başlığını takmışsın saçları şampuanlıyosun birden buz gibi su akmaya başlıyor. Herifin evine geleli 2 hafta oldu her gün duş almama rağmen koktum. Normalde yarım saat duş alan keselenen liflenen ben saçlarım köpüksüz çıkabildiğime dua eder oldum. Ocağın soğuğunda saçlarım köpüklü duştan çıkıp aşağı inip üstümü değiştirip suyun ısınmasını bekliyorum. Çok sinirliyim sözlük. indiricem şimdi şofbeni.
yıllar geçse de hala ihlas olarak hatırlanan ve hatırlanacak olan su ısıtıcıdır.
görsel
azönce ''şofben'' yerine ''eşofman'' dedim.

sütümü içip, yatsam iyi olacak.