Akıllara http://www.dailymotion.com/video/x689371 erdoğanın şu konuşmasını getiren başlık.

Hiç haberin yokmuş gibi konuş panpa.

Şunu dinlediğim gün bir süre boş boş ekrana baktım.
insanı kendi aklından şüphe eder hale getirdiler.
türkiye'de hiç becerilemeyen planlamadır.

Ağaçlandırmanın yapıldığı şehirlerde;
-Depresyonun ve stresin %42 azaldığı,
-Yerel sakinlerin genel ruh sağlığının %63 geliştiği,
-Şiddet olaylarının %29 azaldığı,
-Sağlık harcamalarının azaldığı,
-Obezite seviyesinin düştüğü,
-Bağışıklık sisteminin güçlendiği,
tespit edilmiştir.
Türkiyenin zerre beceremediği planlamadır.
Zeytinburnu'nda olmayandır.
Ülkemizde "şehir plancisi" olarak görev yapan kişiler maalesef ki yeterli kalamiyorlar. Sebebi ise onların yetersizliği değildir. Kendilerine bir şey üretme fırsatı verilmemektedir. Belediyeler kendi çıkarları dogrultusunda hareket ederler. Adam istediği kadar doğru bir proje çıkarsın gittiği yer aynı olduğundan dolayı gelişmiyor.
1.Kaldırımları belirli aralıklarla yıkıp tekrar yapmak
2.şehir meydanlarına fıskiye ya da heykel falan yapmak.

Başka ne sandınız ?
Arkadaşlar, yaşadığım bölgenin google görüntüsü bu
https://www.google.co.uk/....19h,44.87t/data=!3m1!1e3

burada evlerin %95 i bahçeli müstakil evler hepsi içten merdivenli 2 katlı 80-90 metre kar evler.

buda aynı bölgeden ancak park için ayrılan yerin görmeniz için ekliyorum bu linki
https://www.google.co.uk/....19h,44.55t/data=!3m1!1e3

Burası ingiltere de essex bölgesi içinde bir yer ve inanın ingiltere de ben londra merkeze 20 dakikalık mesafede yaşıyorum, gece araba ile giderken dikkat edeceksiniz yoksa yola geikler çıkıyor orman içinden,

işte yola geyik çıkan orman alanı bu alan londra merkeze 15 dakika mesafede

https://www.google.co.uk/...7.19h,44.4t/data=!3m1!1e3
ağlamıyorum, gözüme dar sokaklar kaçtı.
görsel
sunları görunce aglayasım geliyor.

görsel
istanbul ve ankara'da sözde profesyonellerce yapılmış olan, ama olmayan gereklilik.

bir ara falanca ünlü kişiye yaptırıyoruz demişlerdi, fakat her yer çarpık kentleşme vesselam.
mantıklıdır. şimdi yangın oluyor itfaiye oraya araç sokamıyor sonra insanlar yanarak ölüyor ve üzücü bir durum. ayrıca kent planlaması bir bütünlük içinde ayrı bir görsel şölendir. mantıklı ikna oldum.
görsel
şehir plancısı arkadaşların yaptığı olaydır.
ülkemiz o kadar bedbah bir haldeki düzeltmek için binalar yıkıp şekillendirmek, alt yapıyı ve üst yapıyı yeniden dizayn etmek gerekiyor.
Bizim ülkede random yapıyolar. Biraz şuraya bina serpelim, ormanı boşver oraya avm yap.
Bizim türkiye de Olmayandır. Nerde o çok düzenli avrupa kentleri... bizde her önüne gelen istediği yere dikeceği gökdeleni dikiyor hiç planlama yok...
işini iyi yapamayan insanlarla dolu olan ülkemde şu anki durumdan daha fazlasını da beklemem zaten. Şehir planlaması yapanlarda gelişmiş bir göz estetiği ve sanat algısı da gerekli ama sadece kağıt üstünde eğitim sağlayan sistemde yeri yok böyle şeylerin.
Zeytinburnu'nda olmayan şeydir.
Şehir planlaması yapan kurumlar veya kişiler bunu şehirlerin daha sağlıklı, daha güzel olması için yapmıyor ki. Bu kurumların rant, ihale, rüşvet üçgeninde süründüğüne defalarca şahit oldum ne yazık ki.
ülkemizde pek yer tutamayan konulardan biridir. bunun sebebi ise istanbul gibi bir şehrin bile bir planının olmamasıdır. yani bizde şehirciler plan yapmadan halk kafasına göre planlar yapmış, sonra devlet ah vah diye cırlamaya başlamıştır. keşke eskiden beri şehir planlarımız olsa da ona göre doldursaydık bu şehirleri.
genelleme yapılırsa, bina yapımı adı altında, alt yapı tekniklerinden bihaber, yeşil alan katliamıdır. türkiye'de genel olarak gecekonducular meslek edinmiştir kendilerine. hiç diilse binayı sağlam yapmaktadırlar, ancak belediyeden kaçamamaktadırlar, villakonducular hariç..
planlı yapılanmalar, son zamanlarda , paşa resort, bey resort, gülsümbülhanımelisiteleri vs.., şeklinde anılıp, aralara yeşillik serpiştirilip suni göllerle göze hitap etmekle birlikte, genelde bataklık üzerine, "üç günlük dünya hepimizin gideceği yer orası" mantığıyla inşa edilmekte ve vatandaşa sunulmaktadır.