Şıh, aşiret pedofili eşcinsellik (oğlancılık) gibi arap kültürünü içinde barındıran/yaşatan bir güneydoğu anadolu ilimiz.
Güzel şehirdir. Merkezi hariç bir işe yaramaz. Sofrası harika. Evet.
7 yaşımdayken çekilmiş bir resmime baktığımda sapsarı bir ova ve masmavi bir gökyüzü olarak aklıma yer etmiş coğrafya. aklımda kalan diğer şeyler ise közlenmiş patlıcan tadındaki harika köfteler ve bostana dedikleri kıpkırmızı epekşi domates salatası. o tarihlerde süper güneş altında sapsarı ekinler altında bi köye gitmek için bildiğiniz bi akarsuyu reno ile geçebilmek gerekiyordu. şehir merkezinde fransız savaşından kalmış delik deşik duvarları olan tarihi yapılar vardı bi de. ceylanpınar devlet üretme çiftliği denen yerden hep üzerinde düç yazan parlak metal kutularda peynirler gelirdi evimize. bir de bakraç bakraç yoğurt. o kıraç köyden o yoğurt nasıl çıkardı hala anlayabilmiş değilimdir. sonraları orada gerçek ceylanların yaşadığını öğrendim ki.. yaşadığım mecrehan isimli köye daha elektrik bile gelmemişti. dua ederdim bi tır yanaşsa da benzin alsa diye. evimiz petrol ofisinin yanındaydı ve yakıt ikmali için jeneratörü çalıştırıyorlardı.. sonra evimize elektrik geliyodu yarım saat. siyahbeyaz 37 ekran televizyona bakakalırdık kardeşimle.. hep düşünürdüm.. naapıyos biz bu sapsarı ovada diye.. meğer ovanın adı harranmış. ova olduğunu okulda öğrendim.
kardeş müşahitleri sandığa yaklaştırmamak ne demek a.. k. koskoca urfa da bi tane adam yok mu?
''Urfa; M.Ö. 12.000 Dünyanın en eski inanç merkezi, M.S. 2018 serbest oy kullanamıyorsun.''
Her seçim çatır çatır oy çalınan şehir.
Müşahitleri silahla tehdit edip, kovalıyorlar.
Ne çok piç kurusu barındırıyormuş be.
"acı olmasın" dediğiniz kebabın zehir gibi acı olduğu şehir. "abi acı olmasın dedim" deyince "o kadar da mı olmasın, tadı olmaz sonra" cevabını alırsınız...
peygamberler şehri olarak anılır.

not: kahvaltıda ciğer,yürek, dalak ve közlenmiş acı biber yendiğini ilk kez orada gördüm. kahvaltı biter bitmez öğle yemeğinde ne yiyeceklerini düşünüyorlar.

-ağe isoti fırına verdiiimi? bu lafı hala unutamıyorum. çok sıcak kanlı bir şehir.
*eşek gibi özlemeyeceğim şehir.

edit-ül itiraf: ordan kurtulduğumu düşündüğüm andan beri eşek gibi özlediğim şehir. *
peygamberler şehri olarak bilinen, güneydoğu anadolu bölgesinin en önemli merkezlerinden.
Hırsızlığın başkentiymiş meğer...
oxford'un olmadığı şehir.
memleketimdir.

canım urfam.
bir sürücü kırmızı ışıkta duruyorsa veya size yol veriyorsa bilin ki o kişi asla urfalı değildir.
her şeyin abartılı yaşandığı şehir. bir daireye 400 milyar vermek gibi.