şaman olmak başka bir şey şamanist olmak başka bir şey. ayrıca şamanizm gök tanrıcılığın sibiryada ki ismidir. ayrıca altaylarda da ak jang (ak din) denir.
muhtemelen liseli bir ergendir ve yarınki yazılısına çalışmaktan kafası güzelleşmiştir.
Hristiyanların bu devirde zeusa tapması kadar saçmadır.
bilse kaç yazar ki.
günümüzde bu dinin nasıl uygulandığını bilen mi var?
Şamanizm ile göktanrı aynı din olmadığını bilen yazar.

şamanizm,animizm ve totemizm tengricilik inancınının genel hatlarıdır.

Dedik hala okuma bilmeyen kekolar var.
nah kabileleri de neymiş, nart mı demek istedin bayım, bayülgenim....

türkler şaman mıydı tengrici miydi bunu öğrenmeniz lazım önce.

edit: hepimizin öğrenmesi lazım aslında. çünkü bunlar bu gün bile tartışılan konular. her tarihi ya da dinsel görüngüyü bir çuvala doldurup bu bizim dinimiz diye sunmak amatörlüktür.

edit2: bu işin bilimsel anlamda çalışan olarak kahvehane muhabbetine çeviren göktürk khanate ye uyup burada yazdığım için tüm kendini göktürk olarak hissetmeyen normal ahali den özür dilemeyi bir borç bilirim.
Nah kabilelerinden gelenler neden türk kültürüne laf atıyor.
Tabi canım erlik han, bayülgen falan çok önemli şeyler bilsin de hayatı kurtulsun.

Ne saçma insanlarsınız.
Adı üstünde mal dır göktanrı inancı ile ilgili bir tek tengri yi bilir sonra "ben göktanrı ya inanıyorum" diye gezer.

E peki mal dünya nasıl yaratıldı,erlik han kimdir,bay ülgen kimdir, asena yı biliyor musun, kayra han nedir bunları bana açıklayın sevgili şamanlar.

Atalarımızın dinine tabikide saygı duyacağız,unutturmayacağız yunan nasıl kendi zeus u ile ün salmış ise biz de tengri ile ün salacağız ama saçmalamadan.