bugün

Şah Muhammed Hudabende'nin üçüncü oğlu. alevi felsefesini yansıtır.

isfahan'ı iran'ın başkenti yapmış, ticaret ve sanatı özendirerek hükümdarlığı sırasında iran sanatının en parlak dönemini yaşamasını sağlamıştır.
Beşinci Safevi şahıdır. 16. Yüzyılda iran'da Safevi devletini kuran ve oniki imam şiiliğini devletin dini olarak yerleştiren Şah ismail'in torunlarından olan Şah Abbas, 1588-1629 tarihleri arasında hüküm sürdü. Kültürel ve siyasi alanlarda ve özellikle merkezi devleti güçlendirme yönünde yaptığı reformlarla, safevilere "altın çağ"ını yaşattı. Kendisini sanat ve mimarinin en güçlü hamisi olarak gören Şah Abbas, bu bağlamda devlet merkezini, Kazvin'den isfahan'a nakletmiş, şehrin mimarisini yeniden yapılandırarak hakimiyet anlayışının sembolü haline getirmiştir. isfahan'da camiler, türbe ve saraylar gibi pek çok mimari eser inşa edilmiştir.Şehri dönemin diğer başşehirlerinden ayıran en önemli özelliği "Nakş-i Jahan" (Dünyanın süsü) ya da "Şah-ı Meydan" adı verilen büyük meydanıdır. Şah Abbas devri, iran'ın yeni bir kimlik, Fars-iran kimliği kazandığı devirdir. Devrin diğer imparatorlukları gibi dünyanın siyasi, ekonomik ve kültürel hayatına önemli izler bırakmıştır.
ülkesinin, çaldıran da hemen hemen hiç ateşli silahı olmamasını baz alarak ciddi bir reform hamlesine girişen ve osmanlıları referans alarak ateşli silah teknolojisinde yeniliklere giden şah. osmanlıları takliti o derece ileri gitmiş ki, topçubaşı ve barutçubaşı gibi teşkilatlarda kullanılan isimlerin tamamını kendi sistemine adapte etmiştir.
iran'ın Kanuni'si diye bilinir.
safevi türk devleti'ni en geniş sınırlarına ulaştırmış reformcu hükümdar.
gurcülerin türk sandığı iran şahıdır.

batuma gezmeye gitmiştim, orada iş kuran bir arkadaşım vardı, oglum dedim bu gürcüler bizi sever mi diye sordum. pek sevmezler dedi iranlı bir şah abbas varmış bu 300 tane gürcü kızını düzmüştür, gürcüler şah abbası türk bilirler, onun için bizi sevmezler dedi. tabi biz böyle konuşurken orada bizi duyan yaşlı bir gürcü kadını şah abbas şah abbas diye bağırmaya başladı, ne oldu dedim teyze seni de mi sikti. mal mal yüzüme bakarak uzaklaştı oradan.
Reformcu iran Şahı.

Toprakları genişletmiş. Komşu ülkelere(Gürcistan, osmanlı ve özbekler) karşı büyük zaferler kazanmış.

Osmanlı'daki fatih sultan mehmed'in biraz daha mütevazı yansıması.
güncel Önemli Başlıklar