bugün

(bkz: darağacında üç fidan)
deniz,yusuf,hüseyin.
gün itibari ile milliyet gazetesinde yer alan derya sazak yazısı.

68 kuşağının devrimci gençleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan'ın idamları üzerinden 38 yıl geçmiş; 12 Mart 1971 muhtırasını veren generaller, sıkıyönetim askeri mahkemesi kararlarını Meclis'e onaylatmayı silah zoruyla sağlamışlardı. Cumartesi akşamı Bandırma'da feribot saatini beklerken bir kitapçıya uğradım.
Maçların yayın saatiydi, meydanı çevreleyen kafe ve lokantalarda bir uğultu koptu, Alex gol atmıştı alkışlar Fenerbahçe içindi. Kitapçının gözü de ekrandaydı. Birkaç damla gözyaşının süzüldüğünü gördüm. Bekledim. Fanatik bir hali yoktu ama yine de gol sevincini paylaşmak istemeyen bir taraftar olabilirdi. ister istemez, televizyona baktım. Maç değildi seyrettiği. Bir haber kanalında belgesel izliyordu.
"Yazık ettiler bu çocuklara" diye söylendi.
Sustu, kaldı.
izlediği program, "Deniz'lerin idamı"na ilişkindi. Yanılmıyorsam Deniz Gezmiş'in ağabeyi konuşuyordu. Kitapçı, Menderes'e gönderme yaparak, "3 bizden, 3 sizden diye astılar" şeklinde tepki gösterdi.
Dün 6 Mayıs'tı.
12 Mart'ta idam edilen "üç fidan" anıldılar.
1971'de parlamento yapılmasın diye muhtıracıların hukuk dışı uygulamalarına geçit veren parlamento, 12 Eylül 1980 darbesiyle tümüyle dağıtıldı.
TBMM'de dün, 12 Eylül rejimine dokunulmazlık sağlayan Anayasa'nın geçici 15. maddesi 337 oyla kaldırıldı. Anayasa değişikliği gerçekleşirse, darbecilere 30 yıl sonra yargı yolu açılacak.
1 Mayıs 1977 katliamından 33 yıl sonra, 2010 1 Mayıs'ının Taksim'de kutlanmasının tarihsel önemi kadar, geçici 15. maddenin Anayasa'dan çıkarılmasının "sembolik" değeri de tartışılmaz. Türkiye 12 Mart'larla, 12 Eylül'lerle zamanında hesaplaşabilse, hem darbe ve müdahale süreçlerinin önü kesilir, hem de 68'lerin dinamizmi içinde gelişen gençlik hareketlerinin, sınıf bilincinin ve sol partilerin etkisiyle günümüze zengin bir insan kaynağı ve siyasi birikim aktarılırdı. Türkiye bugün 68 kuşağının değerini ve "solsuz bir demokrasi"nin ne anlama geldiğini daha iyi anlıyor!
AKP, 12 Eylül Anayasası'nı değiştirmeye çalışırken, "Kürt siyaseti" dahil, "vesayetçi" sistemi savunmak, eski solcu yeni ulusalcılara düşüyor.
Denizler yaşasaydı, bu çelişkiyi nasıl yorumlarlardı?! Darbe dönemlerinde savunmasız insanlar üzerinde kalem kıran, yaşı büyütülen çocukları idam eden, "Asmayalım da besleyelim mi?" diyen anlayışları tarihe gömüp, "Bu defa yapılan sivil darbedir" kuşkusuyla anayasa değişikliğine "hayır" mı derlerdi?!
Türkiye çelişkiler denizinde, "ideolojiler"in yol göstermediği sisli bir havada, pusulasız bir gemide sürüklenip gidiyor. islamcı geleneğin temsilcisi parti 82 Anayasası'nı değiştiriyor, 1960'lardan bu yana "düzeni değiştirme" iddiasının kurbanı olmuş kesimler, değişikliğe direnip 12 Mart, 12 Eylülcülerle aynı çizgiye düşüyorlar.
Tuhaf olduğu kadar hazin bir manzara izliyoruz.

http://www.milliyet.com.t....2010/1234696/default.htm
bursa'da dikilmiş olan güzel ve güzel olduğu kadar da anlamlı anıt.
ülkemize özgü bazı gerçekleri ortaya koyan anıttır aynı zamanda.

önce 3 gencecik adamı idam et, sonra anıtlarını dik.

önce ülkenin başbakanını* as, sonra adını havalimanına ver.
(bkz: üç fidan anıtı)
erken vakitte dünyadan göç ettirilen 3 fidandır.
görüşlerimiz ve yaşam tarzımız taban tabana zıt olsa da saygım büyüktür. hep, böyle olmamalıydı diye düşünmüşümdür. arasıra aklıma gelirdi; üç fidanı darağacına yollayanların, menderesi asanların hiç mi vicdanı sızlamadı diye. geçenlerde üç fidanın dünyadan göç ettiği dönemin başbakanı içinin sızladığını söylemiş.*

esasen, kardeşi kardeşe düşman etmek konusunda meziyetli insanların bu söylemleri hiç inandırıcı gelmiyor. yıllar sonra yarım ağız içim sızlıyor demekle mesuliyeti üzerlerinden atıyorlarsa bana da daha söyleyecek laf kalmıyor demektir. *
http://www.facebook.com/v...=81948184673&comments
dinlenilesi şiir.
üç yürek üç fidan üç güzel insan

(bkz: denizim ol)
Üç tane şiddet yanlısı adamdir. Bizim medyamiz bunları pompalarda pompalar. Sie.
Üç tane birbirinden azılı teröristin şimdilerde isimlendirilme şekli. Che tişörtlü ergenlerden tutun, yeşil parkalı cihangir solcuları, hatta hdpkklıların da ağzından düşmez bunlar.

Bu gruplar arasında bir de kemalistler vardır ki atatürk'e en büyük ihaneti yapmaktadırlar. Mustafa kemal atatürk gibi ileri görüşlü, türk milliyetçisi bir liderin, bunlar gibi kızıl komünistlerle aynı ideolojiye sahip olduğunu iddia etmek kahpeliktir.

Bir de vatansever olarak nitelendirilirler ki bunlar aman aman. Pkknın g.doğuyu vatanı görüp vatansever olarak lanse edilmesiyle aynı durum.

http://imgim.com/7632incie6930446.jpg
darağacında üç armut.
serbest çağrışım.
yoldaşlarımdır. halkın çocuklarıdır. nasıl da güzel biliyorsunuz isimlerini, 3 fidan he. *
görsel

not: umudumu hala kaybetmedim.
"güzel günler göreceğiz çocuklar
güneşli güzel günler."