okan bayülgen'in "ekşi sözlüğü takip ediyorum. kendim hakkımda yazılanlara bakıyorum." dedikten sonra sayfasının alıp başını gitmesi de buna bir örnektir. gereksizdir.
nihat genç'in okuduğu kesindir. ancak ona da yalakalık söker mi, sökmez mi düşünülür.
ünlüleri bir b.k sanmaktır. okusun da, iyice havalara girsin. gelip, boynumuza sarılacak hali yok. sarılsa ne olur zaten. kim ki o? o, bize yazsın. gerçek yüzleri bilinse, klavyenin bir tuşuna basılmaz.
akla hemen, bahsi geçen ünlünün yazar olup kendine destan ve methiyeler düzmüş olabileceği ihtimali geliyor. zira sıradan bir sözlük yazarı bu törden bir yalakalık yapmaz. gerekliyse, tebrik eder, yorum yapar.
bir sözlük yazarı sözü edilen ünlüyü hemen "okur bu yazdığımı" mantığıyla övmemeli, göklere çıkarmamalıdır. onun hakkındaki gerçek düşüncelerini yazmalı, hak ediyorsa övmelidir.
En güzel örneği.
(bkz: hülya avşar ı sevmeyen ölsün kampanyası)
--spoiler--
sevgili recep bey size bu satırları yazarken tarifi imkansız duygular içerisindeyim.attan düşüşünüze harbiden çok üzüldüm.siz aslında o kadar kötü bir insan değilsiniz gibi.mesela siz de şekeriniz düşünce aylım baylım geçiriyorsunuz mercedes'te.gerçi ben hiç mercedes'e binemedim ama bi kere belediye otobüsünde bi başım döndü az kalsın inerken su gölüne düşüyordum.tam ananızki..... diycektim ki sizin o anki dirayetiniz gözümün önüne geldi vazgeçtim,tevazu gösterdim.neyse recep bey konumuza dönelim,biliyorsunuz ki hüseyin bey başımıza kpss diye bi musibet tebelleş etti.şimdi recep bey benim denizli'de sevdiğim bi kız var.kızın babası benim denizli'de görev yapmamı istiyor,aksi takdirde kızı vermiyor.ben her ne kadar artvin olmaz mı desem de ikna edemedim.zaten artvin için gereken puanı da alamıyorum.anca hakkari,şırnak filan sözleşmeli olabiliyor.şimdi recep bey kızın babasını ikna edemeyeceğimize göre acaba hüseyin beye kızsanız,sinirlenseniz,dövmekle filan tehdit etseniz kpss kalksa,sevenler birbirine kavuşsa.söz veriyorum o zaman hep sizin partinize oy veririm.
--spoiler--
ya çıkarsa umudu ile piyango almak gibi bir şeydir. şahsen bu ümitle aysun kayacı için sayfalar dolusu yazabilirim.