bugün

Kimine göre lise 5 tadında geçen durumdur.
Özgür olamamaktır.
aile yapısına göre değişkenlik gösteren durumdur. benim gibi muhafazakâr ve baskıcı aileniz varsa cidden zorlanırsınız.
Bazen mantıklı bulsam bile bazen bu karar hala kafamı çeler gibi oluyor.
karnınız tok olur.
Bence hayatı öğrenmek zorluk görmek için dışarda okumak lazım. Hele birde yaşadığınız yerin delisi bitmiyorsa.
Bazen param olmasada düzenimi kurdum aile ile yaşayıp okuduğum yıllar da oldu ama aile ile stres akraba ile stres çevre ile stres okul stresi derken kafayı kırıyosunuz hiç gerek yok rahat özgür tamam genellikle para yetmiyo ama iş arayışım sürmekte iş bulam dönmiyicem şehrime gerek yok rahatız vesselam.
ana kuzusu olmaktan öteye gidemeyen, ailenin boyunduruğu altında evlenene kadar yaşamak zorunda olan, bireysellikten nasip alamamış, öz düşüncesini kesinlikle oluşturamayan , bireysel olmaya kalktığında sülalesinden baskı yiyen kişidir.

iyi yönleri yok mudur? elbet vardır. Ektra masrafınızı daha rahat karşılar; yemek, bulaşık, çamaşır, temizlik vs derdi olmadan kıçını kaşıya kaşıya okuluna gider.
Artıları da var eksileri de ama ben iyi ki uzak kalmışım bizimkilerden.
Benim gibi önce başka ilde sonra kendi ilinde okuyan çift üniversiteliler daha iyi bilir farkı.

Doğunun en ücra köşesinde okumak bile yaşadığın yerde, ailenin yanında kalarak okumaktan daha iyidir.
kiraya, faturaya, makarnaya vereceğin parayı bara, konsere, başka aktivitelere verip krallar gibi üniversite hayatı yaşamaktır.
Okuduğunuz bölüme bağlı şimdi boş bir bölüm okuyup şehir dışında dünyanın parasını ailene külfet edeceksen bence insanın kendi memleketinde okuması gayet normal bir durum. Yok özgür değiliz falan filan ayağına hiç girilmesin isteyen istediğini yapar.
Ailenizin sevineceği durumdur. Yurt derdi, ev tutma derdi olmayacak diye düşünürler. Yurt yemeğindense anne yemeği bin basar. Bence en güzeli.
izmir için zorunluluk gibi bir şeydir.

Ben daha güzel nereye gideyim?
çamaşır
bulaşık
ev temiziliği
kira
faturalar
mutfak alışverişi
akşama ne yiyeceğim telaşı
ayı nasıl çıkaracağım derdi
ev arkadaşı sıkıntısı

gibi birçok dertten kurtulmaktır.
imkan varsa yapmayın derim. Aileden uzak okumak kişilik gelişimi için önemli bir safhadır.
Şahsen bir zamanlar yaptığım hatadır. 4 yılımı ziyan etmiştir.

Faydaları :
sürekli Nereye gidiyorsun, Kaçta geleceksin, bu kim, kimle gibi sorular ile başbaşa kalırsın.
gitmek istediğin yerlerin yüzde yetmişine zaten gidemezsin boşu boşuna trip ve azar yersin.
üniversite arkadaşların birlikte Buluşup bir şeyler yaparken sen sürekli Ya acaba ben dışarı çıksam ailem yanlış mı anlar diye düşünmekten ortam falan yapamazsın.
lisenin devamı gibi üniversite hayatını geçir ve hayat boyunca bu ezikliği hissedersin.
herhangi bir etkinliğe, seminere ya da kursa katılamazsın. Çünkü giriş çıkış saatlerin nöbet çizelgesinde yazılıdır.
çıkış saatlerin bir gün herhangi bir şekilde değiştiği anda kesin bir boklar yiyor, bir şey oldu düşüncesi hemen aileni sarar.
hiçbir zaman kendi evinde kendi huzurunda olamazsın ve kafa dinleyemezsin.
evine istediğin gibi eşyalar alamazsın, istediğin yemekleri yapamazsın.
999 kere evi terk etmeyi düşünür paran olmadığından bir bok yapamayacağını anlayınca susarsın.
genç gibi değil yaşlı gibi yaşamayı öğrenirsin. Onu giymez, bunu sürmezsin. Çünkü elalem ne der. Önemli. en güzel yıllarında 50 yaşında emekli gibi Televizyon karşısında çekirdek çitlemeyi öğrenirsin.
Her gün böyle bir seçim yaptığın için kendine küfür eder ama bu işin içinden çıkamayacağı düşünürsün. anlamsız şekilde bazen Farabi yada Erasmus'a katılmak aklına gelir. zaten Annenler ona izin vermez ya senin ne işin var falan derler. Evde oturup çekirdek çitlemeye devam edersin.

en sonda ne olur biliyor musun En sonunda Kimsenin seni anlamadığını Zaten fark edersin, hayatın anlamsızlaşır, iş hayatına atılmak için kendini paralarsın. Bir gün mesleğini icra edersin. Bu güzeldir, hoştur da o arada yılların geçip gider zaten, üniversite biter,en güzel yılların gider. insanlarla aranda Kocaman duvarlar olur. eğlenmekten anlamayan, gezmeyi sevmeyen, evde oturup çekirdek çitleyen, sıkıcı birine dönüşürsün, artık dışarı çıkabilsen de hiçbir şeyden mutlu olamazsın, zaten bir şey de beklemezsin hayattan.paran da vardır da sen tükenmişsindir işte.

Bu iş ailene göre değişir yani. Bir anda dünya sana cehennem de olabilir cennet de.
sevişilmez ve liseden farkı yoktur mk.
yurt ve öğrenci evi sürünmecesini düşününce çok makul olan olay. özgürlük, ortam, kendi ayakların üzerinde durmak vs. diyenlere bakmayın. adamakıllı bir şehirde yaşıyorsanız başka şehirleri tercih listenize eklemeyin bile. tutup da izmir'den, antalya'dan, istanbul'dan kalkıpda sivas'a erzurum'a sakarya'ya falan gitmeyin, kafamı bozmayın.
Eğer istanbul gibi bir ilde yaşıyorsanız muhteşem olabilecek durumdur. Sadece okula gitmek ve evde arkadaşlarla rahatça takılmayı bir avantaj olarak görenler için aile ile yaşanması eziyet olabilir. Ancak metropol bir şehirdesin okurken çalışma fırsatların, kariyer günlerin, bir sürü etkinliğin dibinde oluşun sana muhteşem fırsatlar sunar.
Aileniz baskıcı ise kesinlikle okumayın. Parafan yana sıkıntı olsun olmasın baskıcı bir aile ile yaşıyorsanız dışarıda okuyun. Günde 4 öğün yerine 3 öğün yersiniz ama özgürlük çok farklı bir şey.

Not: ailemle okuyorum sıkıntı yaşamıyorum şükür fakat yaşayan arkadaşlarım diğer sene uzaklara gidiyor.