bugün

ygs-lys sınavlarına hiç çalışmamam sonucu yaşadığım sorun. umarım bu sefer çalışırım da güzel bir yer gelir.
gencler üniyi bıraktım , ygs ye girmiştim martta, şimdi lys ye hazırlanıyorum ilk lys den daha düşük bi puan gelirse diye soruyorum ilk girdiğim sınavdaki puan yanıyor mu ?
Sayisalda mf3 te 48bin le mezuna kaldim. Oncelikle size anlatilanlara kulak asmayin. Rahat bir sekilde hazirlaniyorsunuz. Kendinizi ve cevrenizi daha iyi taniyorsunuz. Isinizde biraz ustaysaniz ne yapmaniz gerektiginizi bildiginizden daha mantikli hamleler yaparsiniz.

Eksileri var tabiki. Farkli bir psikolojisi var. Yasamadan anlasilmaz.
yaşamış olduğum ve yapılmadan önce uzun uzun düşünülmesi gereken zorlu süreçtir.
o kara gün gelir. ösym'de sonuçlarına bakarsın ve sonuçlar hiç hayal ettiğin gibi değildir. bir senenin boşa geçtiğini düşünürsün. elinden geldiği kadar çalışmadığını da bildiğinden, içine kapanıp acını en derininde yaşarsın. arkadaşların hevesli hevesli tercihlerini yaparken artık bir karar vermen gerekir. sonuca razı mı olmalıyım? bir kere daha mı şansımı denemeliyim? ''ben daha iyisini yapabilirim!'' dersin ve o yola sürüklendiğini farkedersin. artık karar vermişsindir, geri dönüşün yoktur. dersaneye kayıtlar yapılır. üniversiteye başlayan yakın arkadaşlarla araya mesafe koyulur. hayattan, insanlardan kendini soyutlarsın. bazen bağırasın gelir ama kimse sesini duymaz. 2. yıl hazırlanmanın verdiği stres üstüne çöker. ''bu yıl geçen sene yaptığım hataları tekrarlamak yok!'' diye kendine sürekli tembihler verirsin. defalarca çalışma programları yapılır, uyulmayıp sonra tekrar yenisi yapılan. kafa dağıtmak için kendine küçük izinler verirsin, arkadaşlarınla görüşürsün. görüşmeden en az keyif alan sensindir. üstündeki baskıdan dolayı hiçbir şey keyif vermemeye başlar. benim gibi 2. sınav senenizde birine aşık olduysanız, baştan kaybettiniz demektir. günler, aylar geçer ve her şeyin bittiği gibi bu dönem de biter. bazıları zaferle, bazıları ikinci kez hayal kırıklığıyla... ama ikinci yıl üniversiteye hazırlanmak insana büyük tecrübeler kattığını bilmelisiniz. bu dönem sizi olgunlaştırdı, bazı şeyler için çaba göstermeyi yoksa sonucunda ne gibi hayal kırıklıkları yaşattığını öğretti.
3e kolları sıvadım. O 2-3 saate bir ton ihtimal sığıyor, milyonları elemek mesele değil güzel okula gitmek mesele. 190 puana mühendis olanla 400 puanla tercih yapmayan sittin sene bir olamaz, çevreye itibar etmeyin.
Çoğu kişi için daha iyi olan eylemdir. ikinci sene geçen senenin pişmanlığıyla çok daha iyi üniversitelere yerleşmeye vesile olur.
iyi düşünülmesi gerekir ve tekrar hazırlanacaksan bilgisayarı ve telefonu unut bi kere. yurt da yazilman çok faydalı olur(disiplinli ve programlı yurt) (yurt meselesi için özel mesaj atabilirsin) ama ben kendimi tutarım bilgisayar ve telefonu ölçülü kullanırım dersen kendini kaldırırsın ve 1 sene heba olur ve masraflar da cabası.
kpss ye ikinci kez hazırlanmak değildir.
cesaret ister. yeterince azimliyseniz olur o iş. korkmayın, sadece elinizden geleni yaptığınızdan emin olun. gerisi bir şekilde gelecektir.
Aptallıktır.

kitapçığa pileyboy necati yazıp çıktım. boğaziçi güney kampüsünden yazıyorum
Cesaret edemediğimdir. it gibi çalıştım lakin istediğim bölüm gelmedi. Ben de farklı bölümleri inceleyip kendime daha farklı istekler oluşturdum. Tercihimi yaptım. Sonradan karar verdiğim yer de kesin geliyor. Pişman mıyım? Hayır. Her insan istiyor hayallerini gerçekleştirmeyi ama bazen fazlasıyla çalıştığın halde hakkını alamıyorsun. Hevesin kırılıyor. Şahsen gurur yaptım. istediğim bölümden çağırsalar da gitmem gayrı. Ama kendine güvenen arkadaşların değerlendirmesi gereken bir durum. .
Ben ünivetsite kazanmam, üniversite beni kazanır der, egomda boğulur giderim.. Eyyollamam bu kadar haydi hayırlı işler.
ilk sene 70 bin yapip ikinci sene 12 bin yaptığım durumdur.
Universiteye uçuncu ya da dorduncuye hazirlanmaktan iyidir.
tadılmak istenmeyecek bir tecrübedir veya uzaktan öyle görünüyor. bunu yaşamamak için her gün illallah dediğim ve pişmanlığını yaşadığım tıp fakültesinde 5.sınıfı bitirmekteyim.
ben tercih yapmadım tutmayacak diye çok korkuyorum bana da umut verin.
Umut verici sözleriniz için teşekkür ederim.
bu sene sınava girecek olanların yapamayacağı şey. çünkü müfredattaki değişim seneye sınava yansıyacak. bildiğimiz çok şey değişecek.

misal bu sene sınava girecek olanlar için oksijenli solunum ile üretilen net atp sayısı 38 iken seneye sınava girecekler için bu sayı 28,5 olacak. bu şekilde tonla değişim var.
Arkadaşlar üç gün sonra üniversite tercihi Sonuçları açıklanacak ve korkuyorum. Çünkü tutmayacağını biliyorum.

Tekrar hazırlanmaktan ise daha çok korkuyorum. Bana umut verici şeyler söylerseniz sevinirim.
Üniversite tercihimi tercih zamanının başlamasıyla yapan ben, tercih döneminin bitmesine neredeyse 24 saat kalmışken büyük bir ikileme düşmüşümdür. Üniversiteye ikince kez hazırlanmış olan arkadaşlar bir mesaj atarsa çok sevinirim.
bana nasip olmayandır. zira çok zeki, çevik ve bir o kadar da ahlaklı olduğum için, ösym ilk yılımda üniversiteye teşrifim için büyük çaba sarfetmiştir.
dunyanin en rahat sinava hazirlanma ortamidir. okul yok yazili yok devamsizlik problemi yok, dort gun boyunca yalnizca 5-6 saat ders gorursun saat 2 civari tamamen ozgur olursun vs vs vs. uyyar uyyar, harika.
Hazırlandık ta ne oldu. Girdik kazandık, hala mezuniyet için çabalıyoruz. Giriş 2008 gün olmuş 2013 son günleri. Gençliğimiz eriyor.
Lisede bu kadar stres yaşamamıştım ama Afyon gibi bir yerden kurtulduğum için de şükretmiyor değilim. (bkz: sinema ve televizyon)
3 kişi yaşanan bi durum, ben yusuf ve yusuftur.
daha tecrubeli ve daha sakin girecek kişidir, kazanması büyük olasılıktadır.