bugün

anketörlük. sabahtan akşama kadar 20 lira için canavar gibi masum insanlara soru sormak. mallık değil lan bu.
içinde yapılmaması gerekenlerin de olduğu kesindir. sırta çantayı alıp tüm şehirleri gezmek ise yapılması gerekenlerden sadece biridir.
(bkz: sex)
büyük şehirdeysen eğer hiç bilmediğin bir belediye otobüsüne binip son durağa kadar gitmek. ben denedim kayboldum macera üstüne macera yaşadım tavsiye ederim. tabi eğer benim gibi arkadaşlarıyla eğlenmeye gidemeyenlerdenseniz.
kopya çekmek

not=Yapılması yüksek bir risk içerir.
herhangi bir dersten pürüzsüz geçmek.
ankara'da okuyorsanız indirimli ego kart alın paso göstermeden metro'ya girmeye çalışın ve güvenlik görevlisiyle tartışın.. belki kovalarlar ama çok eğlenceli..
yurtta kalmak.Mutlaka en azından 1 ay bile olsa yurtta kalınmalıdır.Kavga,gürültü,paylaşım,kıskançlık,entrika,ihanet ve daha nice duygu ve hareketi görebileceğiniz hatta görmekten de öte sindire sindire yaşayacağınız yerdir.Elbette hayatın daha sonraki dönemlerinde de yaşanıp görülecektir bunlar lakin yurtlar,başlangıç için en iyi fırsattır.
hepatit c taşıyorum deyip yurttaki kızlara ecel terleri döktürmek. senin için ölüyorum bitiyorum dediğin erkek arkadaşını okul bittikten sonra hiç aramamak.
ilk bulduğun arkadaşla eve çıkmamak!
fırsatın varsa eğer amfide seviş.
kütüphanede sabahla, sonra çık dışarı simit ve çay ile karnını doyur.
hemen kredi yurtlar kurumuna tabi bir yurda yerleşmek.
başta çok sıkıcı bir fikirmiş gibi görünse de başka bir kişiye sorumluluk adına güvenmekten çok daha iyidir.
yurt kurallarını küçük miktarlarda aşarken yakalanma heyecanının verdiği haz da cabası.
parasız kalıp, parasız yaşamanın inceliklerini öğrenmek.
yıllarca baskılanan saç uzatma isteğini dışarı püskürtüp, yakışmasa bile uzun saç bırakmak.

edit : üniversiteli uzun saçlılar rahatsız....
ergenlik sonrası hormanlarını rahatlatmak..
umarsızca yaşamak.
gitar çalmamak.
önüne gelenle müzik grubu(özellikle rock) kurmamak.
che,deniz gezmiş t-shortleri giymemek
saç sakalı birbirine karıştırmamak.

bunları yapın.
Erasmus, Work and Travel gibi fırsatları değerlendirerek yurt dışını çıkmanızı şiddetle tavsiye ederim. Zira bir daha böyle bir şansınız olmayabilir.
*interraille bir yerlere gidin. paranız ve cesaretiniz varsa almanya- fransa- isviçre veya iskandinavya, yoksa da arnavutluk- bulgaristan- bosna hersek.
*interraille gidemeseniz bile mutlaka yurt dışına çıkın ve bu eğitim için değil, sırf gezmek için olsun.
*özellikle kampüs içinde otostop çekin. bunu bir süre alışkanlık haline getirin. çok samimiyim, size özgüven, insan sevgisi ve bilgi katacak. korkmayın.
*arkadaşlarınızla yazın tatile gidin. ordu ya da piknik grubu gibi değil, dört beş kişi.
*ders bırakmanın rahatlığını yaşayın.
*okuduğunuz yıllar boyunca aldığınız bir dersi başarılı geçmeye çalışın.
*bulduğunuz tiyatro ve sinema gösterimlerine gidin. okulların aktivite merkezlerinde üç dört liraya çok güzel filmler ve oyunlar oluyor. öğle tatilinde karı- kız peşinde koşmak yerine bunu seçin. karı- kızı diğer zamanlarda da bulabilirsiniz.
*bir kere de olsa dışarıda sabahlayın.
*rock'n roll veya ağır bi' tarzınız da olsa mutlaka -düzgün- organize edilmiş partiye gidin.
*fikrinizi söylemekten çekinmeyin.
*boş konuşmayın. boş konuşacaksanız susun.
*festival ve şenliklere gidin.
*doğru düzgün kitaplar okuyun. çok kitap okuyun demiyorum ama öyle aşk romanı fasa fisolarını bırakın artık. üniversitedesiniz. kafanız az da olsa çalışıyor demektir bu.
*hazıra çok konmayın.
*arkadaşlarınızı çok önemsemeyin.
*ciddi ilişki peşine düşmeyin.
*kafanızı rahat tutun.
*adam olun.*
yanlışlıkla 2 ay hazırlığa gitmektir. vize zamanı bütün derslerden devamsızlıktan kalmaktır. akıllı olun, sınıf listesinde adınız olsa bile, imza atsanız bile ikinci öğretim iken hazırlığa gitmeyin. yoksa size salak diyorlar.
çok çalışın.
bulabildiğiniz her yemeği yiyin. dışarıda okuyorsanız afrikalı insanların halini anlayabilirsiniz.*
her klübe katılmayın 1-2 tane belirleyin ona sürekli gidin.
müzik enstrümanı çalmayı veya yabancı dil bilmiyorsanız mutlaka öğrenin.
sürekli karı kız/erkek oğlan peşinde koşmayın. üniversitelerin temel fonksiyonu insanlara bilgi aşılamaktır.
çok arkadaş değil öz arkadaş edinin.
eve çıkacaksanız maksimum 4 kişi çıkın.
yemek yapmak bulaşık yıkamaktan zevkli.(temizlikten kat kat zevkli)
hayatınızı yaşayın yarınları dert etmeyin(1.maddeyi ihmal etmeden)
üniversiteyi uzatmayın. iş bulmakta zorlanırsınız.
henüz öğrenim hayatın devam ediyorken seni refere edebilecek kaliteli bir iş bulup çalışmak ilk sırada yer almalı. gerisi hep hikaye hep tıraş.
üds, kpss, kpds, ales gibi sınavların varlığını unutmayın. son sınıfa gelmeden hazırlık yapmaya başlayın.
aileden gelen aylıkla ilk hafta krallar gibi yaşamak, daha sonra makarna stoklamak ve bundan zevk almaktır.
ders çalışmak.