bugün

üniversiteye gidince bazı kişilerin takındığı yavşaklıktır.
lisedeyken bakarsın normal bi insan. içmez sıçmaz... sıçmaz mecazi tabi. eminim sıçıyodur herkes. neyse. ulan görüyorum lisedeki arkadaşlarımın fotoğraflarını. bulunduğu şehirdeki tüm alkollü mekanlara gidilmiş alkol gırla gitmiş. o değil de arkadaş gittiğin her yere fotoğraf makinesini de mi götürür bi insan lan. elde tekila bardağı fotoğraf çekilmiş özenle. ha o bardağın tekila bardağı olduğunu vurgulamak için de diğer elde bi dilim limon var. mal mısın mınakoduuum. albüm adını da "20 li yaşlaaaar" koymuş. tuh allah belanı vermesin. gencim beeeaan üniversite yaşamımı yaşıyooomm havası bu kadar mı kasarak verilir ya. gösteriş yapmanın ne alemi var. biz de yaşıyoruz üniversite yaşamı mına koyim. hepiniz yavşaksınız lan. skiyim sizin yaşayacağınız üniversite yaşamını. reklamcı yavşaklar. çok sinirliyim şu an.

edit: hele hele özellikle elinde sigarayla resim çekip profil resmi yapanlara iyice kafam girsin.
tahsil cehaleti götürür eşeklik baki kalır sözünün kendisine hatırlatılması gereken insan tutumu.
aslında o tarz insanlar asosyal olanlardır. üniversiteye kadar ortam görmeyenlerdir. alkollü mekanlara canlı kanlı mekanlarada giderek ortam göreceğini sanar. dört sene beş sene baba parası yer ardından fukara sümüğü gibi ortalarda dolaşır.
vize haftasında yerini yusuflara bırakacak yavşaklıktır. hadi bakalım.
üniversiteli oldum sakalı ve saçı yla beraber yapılandır.
birinci sınıf ve hazırlık sınıfı öğrencilerinin neredeyim, napıyorum, oha babam da yok evde, içelim, sıçalım tadında yaşadıkları garip tezahürler toplamıdır.
(bkz: sikerim üniversitesini lan aymazlığı)

(bkz: bok var kazandık amk)
haklı bir üniversiteli yakarışıdır. eski arkadaşlarının bu denli yavşak ve mal mal hareket etmeleri, götü kalkık gezmeleri, içmeyen adamın elinde efeslerle foto çektirmeleri vs..

yarrak kafalı beyinsiz!..
eğer içiyorsan umurumda mısın sence? ahh ben içiyorum da..
lan bir albümün hepsi mi gösteriş amaçlı olur? adam şişeyi kafaya dikerken, bardağa doldururken..
bide üstüne otur tam olsun!..

sonra albümün adı da: efesin extrası var!..

millete göstermek istediği de "her gün ayrı bir kız sikiyorum, yataktan yatağa ıssız adamı oynuyorum" bilmem ne..
lan tipini de görüyoruz, cebindeki parayı da biliyoruz..

malın önde gidenidir kısaca bu yavşaklık içinde olanlar.
üniversite 1. sınıfta olupta tüm liselileri aşağılayan insanın yapacağı yavşaklıktır. * *
üniversite hocalarının yola getireceği yavşaklık biçimi.
lise hayatını özentilikle geçirmiş üniversite hayatını da öyle devam ettiren kıl kuyruk aptal insancık topluluğudur.bunlar lise de bi de abi şöyle içiyomm ben şöle zıçıyom ben geçen gün şurdaydık burdaydık çok havalıydık triplerine de girerler.üniversite onlar için bir gösteriş kaynağı.
aileden kurtulmanın verdiği rahatlıkla yapılan eylemlerdir. bu dönemde sosyalim imajı verilmeye çalışılır. yeni arkadaşlar yeni mekanlar keşfedilir. kişi erkekse karşıdaki kıza götünü yalayım ayakları yapar. kişi kız ise zamanla götü tavanda gezer. nedendir bilinmez ama bi duman ve şebnem ferah hayranlığı başlar çoğunda. etkisi bikaç sene yoğun şekilde görülsede son senelere gelinince etkisi baya bi azalır. ve insan olgunlaştığının farkına varmaya başlar yavaştan.
kızların saçlarını kızıla/sarıya boyatmasıdır.

(bkz: üniversiteye girdim kızılı)
yüzerek gittiği yolu karada gitmeye devam etmektir. (bkz: sudan çıkmış balık)
iyidir iyi, yavşaklığın da kültürlüsünü eğitmeyi başarabilirsek serseri bile olunacaksa kültürlü serseri olmakta hiçbir sakınca yoktur.
lisedeki mal tiplerden sonra üniversitede biraz daha insana benzeyen tiplerle takılmaya başlayan kişinin yaşadığı durumdur. daha insan gibi davranmaya başlar onun mal haline alışmış kişilerin hoşuna gitmez bu durum belki.
okumak cahilliği alır eşşeklik baki.
4. sınıfta ''şimdi ne bok yicez'' mallığına dönüşür.
kendini bilen insanların bulunmadığı davranış biçimi. mesela bizim üniversite aslında üniversitenin minyatürü ve havalanamıyorum bile.* şaka bir yana, zaten herkes orada olduğu gibi bir şey. kimse senden mükemmel veya üstün değil. ama nedense bazıları bu başlığın tasvir ettiği şekilde davranıyor. *
hocam şurdan 750 gram vajina pasla da kendimize gelelim yavşaklığıdır.

aklınızda bulunsun, yok öyle bir dünya. dikkat ettiyseniz, "dünya" dedim. dünyada yokken siz üniversitenin ikliminden ne bekleyebilirsiniz onun mantığıyla da siz cebelleşin. kapasite meselesi bu işler.
hiç anlam veremediğim tavırdır. bizde okuyoruz üniversite ama bir türlü giremedik anasını sattığımın havasına.
saçların üniversiteli olunduğu gün kendiliğinden uzadığı da rivayeten bilgidir.
tıp literatüründe sonradan görme olarak bilinen, kendisini üniversiteye girilip ebeveyn etkisinden çıkıldığında gösteren durumdur. bu durumun en belirgin başlangıç özellikleri,

1.adım - aileden gizlenen bir takım başka isimlerle internet hesapları edinmek
2.adım - derhal sigara içmeye başlayıp mümkünse sarı paketli light bir şey tercih etmek
3.adım - lise yıllarında bunu mu dinliyorsunuz lan dedikleri şeyleri dinlemeye başlamak
4.adım - ilk bara gittiğinde gözlerini belerte belerte baktığını derhal unutup derhal bir garsonla kanka olmak
5.adım - artık alkol benden sorulur, çok yakışıklıyım, çok güzelim, herkes beni tanır sever tavırları

normal gençlerin bu durumu yaşayan birilerini gördüğünde yapmaları gereken tek şey, eyvallah birader diyerek bir daha sinir bozmaması için o şahısla konuşmamaktır.
günü gününe ders çalışma devrinin bittiğini zannetmekle başlayan yavşaklık. üniversiteye geldim, ailemden ayrıldım, yiyip içip istediğim yere sıçabilirim, ders mi o ne, koy götüne rahvan gitsin tavırları gökyüzünü kara bulutların kapladığı bir günde ansızın bastıran bir vize yağmuruyla sönecektir. işte o öğrenci o gün tükenecek.
okuduk bizde her türlüsü var üniversitelerde, ben istanbul universitesinde okudum. adım adım şöyle gelişir genelde kişiler.
1.sene - ortamı tanıma "vay üniversiteliyiz artık falan, seks partileri, ortamlara akmalar falan sanırsın" hiçte öyle olmaz.
2.sene - ulan kahvede batak oynamayı bırakalım da bütler geliyor bari dersleri kurtaralım mantığındasındır.
3.sene - kurtaramadığın bütler için hocalara yaltaklanma devri başlar, aman hocam hallederiz, benim babam şöyle halleder böyle halleder derken bir iki dersi kurtarırız. o arada da belki şanslıysan kız arkadaşın olur belki.
4.sene - sinir stresten garip garip yerlerde bulursun kendini, rock barlar, ortamda içenler, sıçanlar. sıçmazlar tabi mecazi işte neyse ne işte alla alla.
derken öyle bi bakmışsın okul uzadıkça uzuyor. harçları ödeyemeyip tefecilere bulaşabilirsinde.

yok bu sonuncuyu attım ama yine de dikkat edin. her üniversite ortamı american pie değil yani onu bilin.
özgürlüğün sonradan görülmesinin oluşturduğu durumdur.