bugün

max 1500 tl. artı akbil. sen bir sikim yapma fakültede, karı kız disko bar gez, tecrüben sıfır olsun dünya görüşün götünden çıksın sonra gel bana aman atonica bey bana 3000 tl + prim + araç vs.

hassiktir lan, temizlikçi almam ben seni diplomalı eşşek.
diplomalı cahil ise asgari ücret iyidir.
lise mezunları asgari ücretle çalışarak 800 tl alıyorsa, bunun bir üstü olan üniversite mezunları iki katından fazla almamalıdır. doktora, doçent ve profesörler daha fazla almalıdır.
Şakirtse bir çuval kömür iki paket makarna ha bi de one minute.
özel sektörde daha fazla olması gereken maaştır.
asgari ücrettir.

iş bilmez zanaat bilmez 5000 tl maaş ister.

hassiktir lan 4 sene harç öde sonra bu yatırımla 5000 tl maaş.

(bkz: hassiktir diyoruz hassiktir)
Meslek bazinda genelleme yapılabilir, grad bazında değil. Dolayisiyla tespit edilemeyecek maastir. Mezun muhendis maaşı 2000 ustudur mesela.
üniversitesi'ne göre değişebilecek maaştır.

belli başlı üniler başlangıç maaşı 3000-3500
orta düzey 2000-2500
vasat üniversiteler 1750-2000.

ama 1750 altı vallaha olmaz.
genelleme yapılamayacak maaş miktarıdır.

üniversite mezunu var; üniversite mezunu var.

bir mezun vardır iyi bir üniversiteden mezun olmuştur kendini deli gibi donamıştır, ama hiç bir boka yaramayan bölümlerden mezun olanlar da vardır. aynı maaşı alması mantıklı değildir.

veyahut ters mantık yürüterek sıradan bir bölümden mezun olup kendini deli gibi geliştirmiş bir insan ile görece olarak iyi bir bölümden mezun olup kendini hiç geliştirmeyen insanın aynı maaşı alması mantıklı değildir.

yani üniversite mezununun alması gereken maaş diye bir genelleme veya skala belirlemek yanlıştır.
zeka ve diploma not ortalaması seviyesine göre belirlenmesi gerekir.

hem böyle mezun olduğu okula göre ücretlendirme isteyen bir beyne sahip ol,
hem diploma notun en fazla 2.50 olsun
hem "saçma maçma, işime yarasın yaramasın, 4 yıllık olsun adı olsun" mantığıyla git herhangi bir bölüm oku,
hem de "ben üniversite meeezunuyum ama işsizim işte yea"
ya da "üç kuruşa çalışıyo koca inivirsiti mizini" de.

böylesini asgari ücretle, 7/24 çalıştırmalı. hemi de sikortasız.
asgari ücret bile fazladır. pratiğe kafası basmayan teoride alayını sollayan yurdumun üniversite mezunlarını çinli yerine koysan yeridir.
Bölümüne göre değişkenlik gösterir. Bir su ürünleri mühendisi ile endüstri mühendisi bile eşit değilken tutupta muhasebe veya arkeoloji okuyanla tıp okuyanı aynı kefeye koyamazsınız. Ama hayallerden çok gerçekci olmak gerekirse 1500TL maaşa sevinecek bir çok üniversite mezunu vardır.
maaş yetenek bilgi ve tecrübe denklemi içinde değişkendir. bir standartı yoktur.
çöpçülerin aldığı maaştan daha fazla olmamalıdır. keza teoride de pratikte de böyledir. ancak emek karşılığı statü ile değerlenmemeli kabiliyet ve fayda getirisi ile değerlenmelidir.
tecrübesine göre 2000 ile 10000 arasında olması gereken maaş miktarıdır. tabi bu vasıflı insanla vasıfsız insan ayrımı için, üniversite okumanın bir ayrıcalığı olsun. benim annem kimya, babam orman mühendisi ama vasıfsız adamın emekli maaşı onlarınkine neredeyse denk. böyle saçma bir oluşum içinde yaşıyoruz. lanet olsun bu sisteme.
Verilecek en düşük maaşın kamu kurumunda çalışan aynı ünvanlı memurun maaşı kadar olması gerekir.
elektronik mühendisiyse ve savunma sanayiinde çalışıyorsa mesela, başlangıç olarak 3500- 4000 civarı ile başlar işe.
meslek odalarinin mezun insani iyi standartlarda yasatabilecek olarak belirleyecegi maastir.kesinlikle 750-1000 tl degildir.
Yoktur. Her çalışan yaptığı işin karşılığı kadar maaş almalıdır. Yeni mezun adamın gelip çalıştığı yere henüz bir şey katamadan astronomik maaşları hedeflemesi anlamsızdır.
şimdi üniversite mevzunun aldığı maaşı geçte üniversite mevzunun ilk başta sevdiği işi yapması, mevzun olduğu bölümü bu bile mümkün değilken ne maaşı?
odtü, istanbul, ankara, boğaiziçi, hacettepe gibi üniversite mezunlarının başlangıç olarak 3000 lira alması lazım.
bu ülkede sanata ve bilime gösterilen ilgi ve alakayla ilgili bir durumdur. mesela ben, gittiğim iş görüşmelerinde asgari ücretten en fazla 1100 tl ye kadar çıkabildim. acınacak durumdayım. allah sabır versin. ne diyeyim..
3.000 tl maaş, 200 tl agi, 1500 tl yemek*, 500 tl yol parası; toplam 5200 tl ( + kdv )**
günümüzde üniversite okumak nerdeyse lise okumak gibi olduğundan çok da beklentiye girmemek gerekir. ha bence 2000den aşağı para eline geçiyorsa birinin, sıkıntıdır. ama bunu üniversite mezunu olmakla bağdaştırmak yanlıştır.

net maaş miktarı için: en az 2096 tl.
hangi mesleğe sahip ise meslek sivil toplum kuruluşu tarafından belirlenecek üniversite mezununun rahat geçinebileceği maaş olmalıdır.belirlenen bu maaş en alt sınır olarak iktidar tarafından kabul edilmelidir.ama bu durum çalıştırılacak eğitimli köle bulamayacaklarından asla kabul görmeyecektir.mesela tmobbun mühendis maaş alt sınırı belirleme çalışması hala çalışma olarak rafta beklemektedir.
güncel Önemli Başlıklar