bugün

türkiye'de üniversite mezununun okuduğu bölümlere göre alması gereken maaştır.

üniversite mezunlarının ortalama maaşları 2,000 tl civarındadır.
yaptığı işe göre değişir. Asgari 2.500 TL'ndan başlamalı.
kaliteli bir üniversiteden 4 yıllık bir bölümden mezun olunmuş ise 2000 tl den aşağısı düşük bir rakamdır.
mezunun parası yeteneklerine ve bilgisine göre değişecektir. asgari bir maaş öngörmek veya genelleme yapmak gereksizdir.
(bkz: üniveriste)
(bkz: yünüverste)
(bkz: he bizim oğlan yiniversiteyi kazanmış)
(bkz: mayışı çok az bizim oğlanın)
1000 oyro,avro,öro,yüro.yüro be.
yeni mezun ise bu maaş ilkokul mezununun aldığı maaşa eşdeğerdir.
Kafaya gore belirlenemeyecek olan maastir.
Kisinin yeterliliklerine gore belirlenmelidir. O ne lan oyle acikogretim isletme bitireceksin iki bin lira maas. Yuhh derler adama. Ya da bolum baskaninin yrd. Doc. Oldugu bir muh. Fakultesinden muhendis olacaksin sonra uc binlira maas isteyeceksin... Universite mezunu olunca mesleginizin her seyine hakim olabileceginizi mi saniyorsunuz? Once bi pisin kendinizi gelistirin sonra isteyin o paralari... Bak bi adaletsizlik var o da memur kadrolari... Ozel sektore nazaran daha az kualifikasyon istemelerine ragmen okuz gibi para veriyor devlet... Once ona bi el atsinlar... Ha bir de asgari ucretin yedi yuz lira civarinda oldugu bir ulkede firmaya neler katabileceginizi hesaplayip isteyin ne isteyecekseniz... Bir muhendis boyle dusunuyor...
kesin bir sınırın çizilmesi yanlıştır. üniversite mezunu diye alınmaz maaş kişi olarak alınır. eğitim fakültesi mezunları atandığı takdirde 2000 lira alamazken üniversite okumamış bir emlakçı alabiliyor. türkiyede üniversite mezunu olmak çok büyük bir fark değildir.
genellikle alınması gerekenden farklı olan maaştır. (bkz: 600 lira maaş alan üniversite mezunu)
en az 2000 tl olması gereklidir. yoksa okuyanla okumayanın ne farkı kalır?
üniversiteyi bitirdiği için maaş alması diye bir durum olmayacağından iyi bir iş bulması gereken mezundur.
Bölümüne göre değişir. Mesela bence mühendisler minimum 3500 TL almalılardır.
Reklam ajanslarında JR olanlarda minimum 1500 ile 2000 TL arası almalılar.
Yani ben minimum 1500 TL falan almam lazım.
hangi bölümden mezun olduğu hiç mi farketmez diye sorulası başlıktır. lan adam doktor falan olduysa niye 2000 den başlasın 3-4 binle giriyolar zaten...
iki yıllık muhasebe okuyanla, 5 yıllık tıp okuyanları bir tutan önerme.
özel üniversitelerin de açılmasıyla beraber nereni sallasan üniversite mezununa değdiğinden * öyle de abartılması gerekmeyen maaşlardır. zira bir inşaat mühendisini ele alalım. adam şantiyede çalışıyor, ama bütün ağır işleri o beğenmediğiniz üniversite mezunu olmamış adamlar yapıyorlar. adam mühendis olmuş diye 5000 tl maaş alacak, inşaat da canını dişe takıp da çalışan adam asgari ücret alacak. yok öyle bir dünya dieceğim ama maalesef var, diyemiyorum.

bence maaşlar işgücüne göre hesaplanmalı. adil olmalı. eyvallah o üniversiteyi bitirene dek anamız ağlıyor ama, sen klimalı odanda püfür püfür oturaurken de adam iskelden düşüp canından oluyor. ne için asgari ücret için. oldu canım.
üniveristeyi bilemeyiz ama üniversite mezununun alması gereken maaş aldığı eğitimle paralel olması gereken maaştır.
750 tlye sigortası da varsa boyun eğilmesi gereken türkiye maaş ortalamasıdır.
hangi mesleğe sahip ise meslek sivil toplum kuruluşu tarafından belirlenecek üniversite mezununun rahat geçinebileceği maaş olmalıdır.belirlenen bu maaş en alt sınır olarak iktidar tarafından kabul edilmelidir.ama bu durum çalıştırılacak eğitimli köle bulamayacaklarından asla kabul görmeyecektir.mesela tmobbun mühendis maaş alt sınırı belirleme çalışması hala çalışma olarak rafta beklemektedir.
günümüzde üniversite okumak nerdeyse lise okumak gibi olduğundan çok da beklentiye girmemek gerekir. ha bence 2000den aşağı para eline geçiyorsa birinin, sıkıntıdır. ama bunu üniversite mezunu olmakla bağdaştırmak yanlıştır.

net maaş miktarı için: en az 2096 tl.
3.000 tl maaş, 200 tl agi, 1500 tl yemek*, 500 tl yol parası; toplam 5200 tl ( + kdv )**
bu ülkede sanata ve bilime gösterilen ilgi ve alakayla ilgili bir durumdur. mesela ben, gittiğim iş görüşmelerinde asgari ücretten en fazla 1100 tl ye kadar çıkabildim. acınacak durumdayım. allah sabır versin. ne diyeyim..
odtü, istanbul, ankara, boğaiziçi, hacettepe gibi üniversite mezunlarının başlangıç olarak 3000 lira alması lazım.
şimdi üniversite mevzunun aldığı maaşı geçte üniversite mevzunun ilk başta sevdiği işi yapması, mevzun olduğu bölümü bu bile mümkün değilken ne maaşı?
Yoktur. Her çalışan yaptığı işin karşılığı kadar maaş almalıdır. Yeni mezun adamın gelip çalıştığı yere henüz bir şey katamadan astronomik maaşları hedeflemesi anlamsızdır.