bugün

erasmus kasmaya çalışır. * *
öncelikle üniversitenin kendilerine verdiği üzerinde okul logosu bulunan defterler bulundurdukları için ben buradayım diyen öğrenci gurubudur. hemen gidecekmiş, kalıcı değilmiş hissi uyandıran bakışları onları ele verir. kimileri arayış kimileri bir kaçışı gerçekleştirmenin mutluluğunu da bulabilirsiniz onlarda. ama 1. sınıfa demir atan arkadaşlar bunlardan değildir.
kampüsün çimlerine yayılmak, yapay sosyâlleşme çabaları, çift anadal düşleri... çömez!

bir de bunların hatun olanları üst sınıflara meze olurlar.
üniversite okumaya başlamış ilk insan evladı triplerine girer.
erkekse hemen saç uzatmaya başlar.
bayansa hemen kaynaşır bi kaç kişiyle.
erkekse "hani nerde kızlar" arayışına girer.
bayansa ders falan takılır öyle.
ya ortama alışır kısacası ya da ortamını yapar.
yapan her zaman kraldır.
Üniversiteyi üstten ders alarak 2.5 - 3 yılda bitirip üzerine başka bir bölüm okumayı düşlemektedir şu an. * *

düş kırıklığı editi: osmanlıca denen hiçbir işime yaramayacak o dersi üstten alamıyormuşsun işte! Bir osmanlıca için 4 yıl git-gel o bölüme! Yuh!
o aşamaya gelene kadar 12 yılı milli eğitim bakanlığı'na bağlı okullarda geçmiştir. tadını çıkaracaktır tabi. hoş görünüz.
cinsiyet erkek ise hemen saç sakal uzatıp orman kaçkınına döner. yapmamalarını öneririm. serbestliğin şeyini çıkartmayin.
adaptasyon sorunu ile dolu bir yıl yaşarlar yazık onlara da.
freshman isimli veletler grubu. büyüyeceniz lan , öyle kalmicaksınız , çömezler sizi.
kız olanı; "off yüz alamıyorum ya doksan beş alacağım." deyip altmış alır. üç gün ağlar.

--spoiler--
-hocam kiadıma bıkıbilir miyiiem ?
-hayır.
--spoiler--
Muhtemelen seneye kayıt dondurup daha iyi bir üniversiteye ve bölüme geçme hayalleri olan canlılardır. Okulun ilk günlerinde de önüne gelen her kıza çıkma teklif ederek birini düşürme peşindedir *
başlıktaki yorumlardan anladığımız kadarıyla herkes ikinci sınıftan başlamış.
liseli olmanın bir üst modelidir. hala suratlar sivilceli, yüzlerinden birinci sınıf oldukları anlaşılır. birinci sınıftaki pespaye kızlar evrilerek son sınıfta at, ceylan, tay gibi olurlar. erkekler ise tarzını bulur. ha bu arada üniversite birinci sınıftakiler ilk dönemin heyecanıyla sığır sürüsü gibi beraber gezerler, ikinci dönem o sürü mini gruplar halinde dolaşır falan felan. heh böyledir birinci sınıf öğrenci, amk ben onların.
son sınıftan daha iyi olan öğrenci. Telaşesi, kaygısı yoktur.
ilk gittiğinde herkes sana göre maldır en akıllı sensindir. herkesin senle konuşmasını beklersin ama kimse konuşmaz mal gibi kalırsın ortada.
erkekler için konuşuyorum. Okulun ilk haftası okula giderler böyle bi ağır takılmalar etrafa karizmatik bakışlar atmaya çalışırlar. Kızların yoğun oldukları taraflara giderler. Es kaza bir kızla tanışırlarsa hemen hayalinde kavak yelleri dizisi falan canlanır. Manita yapmak için işlek yerlerde takılırlar. Dikkat çekmek için yüksek sesli kahkahalar atmaya başlarlar. Hemen yıllardır üniversite okuyan öğrenci tribine girerler. Konuşmaları değişir 'aga' 'bilader' 'sadıç' gbi sözcükler gider yerini 'abi' 'moruk' 'kanka' 'kardo' ve en çok "hocam" alır. Saç ve daha tamamı çıkmamş seyrek sakallarını uzatırlar el kaide militanı gibi dolaşırlar. Ilk vizelere çalışmazlar kopya çekip geçiceklerini sanarlar ama yanılırlar. Kimisi bitiremeyeceğini düşünüp güz dönemi bitmeden bırakır ama bilmezler ki o okul illa biter ve bir süre snra kabuklarına çekilip pclerinde liseden kalma online oyunlara geri döner. Ilk arkadaş ve hocaların kazıklarını yediklerinde gözleri açılır.
tabiri caizse tam bir çömdür.
birçoğu tek tabanca takılmak istemeyip ortamlara akabilmek için samimiyetsiz arkadaşlıklar kurar.
vizelerden çakar.
ilk haftalarda dersliklerin yerini bulmakta epey zorlanır, belki de kampüste kaybolur.
yurtta kalıyorsa oda arkadaşlarıyla seneye eve çıkalım yea muhabbetleri yapar ama seneye de yurtta kalır. genellikle.
eğer eve bağımlıysa haftasonları tek aktivitesi memlekete gidip hasret gidermektir.
(bkz: ve daha bir sürü şey)
bankamatik kuyruğunda arkadaşlık kurma potansiyeli vardır.
gözü açılmamıştır. yıllar sonra bu yılı ne kadar boş geçireceğini fark edecektir; lakin her şey için çok geçtir.
"artık üniversiteli oldum ben" havalarına girer. bir süre sonra vizeler de ona.
üniversitenin ilk günü yanlış derse girme ihtimali bulunan öğrencidir.

not: olmaz demeyin, oluyor.
illa ki yatay geçiş yapacağım der.
okulu bırakıp gitmesi gerekendir.
şu an içinde bulunduğum durumdur. bahsedilen 10-15 kişilik grupların arasında takılmak yerine ilk günleri tek tabanca geçirdim. fakat bir süre sonra ben istemesemde onlar beni aralarına kattı. genel istatistiği bozmayarak sık sık okulu asma, memlekete gitme, çimlere uzanma aktivitelerini yapıyorum. vee evet yatay geçiş yapacam zaten ben.