bugün

Suriyeli sığınmacılar da sana bayılıyordu diye cevap verilebilecek soru.
görsel

http://i.radikal.com.tr/1...1/08/fft16_mf1901582.Jpeg

http://i.radikal.com.tr/1...1/08/fft16_mf1901584.Jpeg

http://www.gphaber.com/im...bebek_mucizesi_h21955.jpg

mülteci kampından bir görüntü:

http://www.sondakika.com/...dram-5570861_7539_400.jpg

http://www.vahdethaber.co...haber/2013823155349-b.jpg

http://www.analitikbakis....476130102406134758754.jpg

"açım da açım" diye ortalıkta dolaşan siz tuzu kuru şerefsizlerden insaf bekleyen kim?
Irkçılığın farklı bir versiyonu.
haklı beyanat. yaşayan bilir. zor durumdakilere yardım etmek tamam ama bi kontrol altında tutulmuyorlar. zaten suçun gırla gittiği bi ülkeydik, suriyeliler tuzu biberi oldu. sevmek zorunda değilim, resmen şehrin nüfusunu ikiye katladılar lan. (bkz: gaziantep)
Farklı bakış açısından bakan insan düşüncesidir. Amma ve lakin aynı şey bizim başımıza gelse kim yardım ederdi bize ?
Onlarda kendi yurtlarından kalkıp gelip zor şartlarda üvey evlat gibi yaşamak istemezler. Gidip dilenmek, kadınları satılsın, çocukları organ mafyasına düşsün istemezler. işte bir umut kalkıp gelip sığınıyorlar olsun şu bebekler ölmesin bizim de bebeklerimiz ölmesin. Herhalde aralarında bir iki tane kendini bilmez çıkacaktır hep aynı hatayı yapıyoruz genelliyoruz orada gerçekten muhtaç insanlar muhtaç dediğim bebeği ellerinde can çekişen anne babalar sırf başta ki iki üç kişinin canı kan çekti diye o insanların günahı ne? Bakın bu bizim başımızada gelmek üzereydi tepedeki bir iki kan emici oraya buraya saldırmayı düşünüyordu ya olsaydı ? istemediğimiz bir savaşta ailenizi çocuklarınızı kaybettiğinizi yada kaybedeceğinizi düşünün. Elbette bize eksi yönde yük olsun istemeyiz gelenlerin isveç vatandaşı olup olmaması akıllı zeki olup olmamasına bakarak sığınmacı alınmıyor orada bir can korkusu var ölüm var bundan kaçan insanlar alınıyor. Herşeyi genelleme yapmayın arkadaşlar kötü niyetli olanlar yüzünden gerçekten ihtiyacı olanları da yadırgamayın insanlığa sığmaz.
aynı şey bizim başımıza gelse bir tekme de suriyenin vuracağı gerçeği aşikardır fakat bize tekmeyi vuracak olan suriye halkı değil yönetimidir. esad tahttan inmeli suriyeliler vatanına dönmelidir. misafir olduklarını unutmamalılar.
ülkeyi anasının malı gibi hisseden kişilerin dillendirdiği saçma söylemdir. türkiye cumhuriyeti içine kapanık, kafası kuma gömülü olabilir ama biz osmanlı devletinin devamıyız, mazlumların yanındayız.
görüntü kirliliği olan insanlar olduklarından haklı önermedir. ayrıca turizm işindeyim ve turistlere karşı türkiye'nin prestijini ciddi ölçüde düşürüyorlar. bunlar burada üreyince de türkiye ileride ırak gibi olursa şaşırmayın. kaldı ki suç işlemekten çekinmeyen insanlardır. çünkü kaybedecekleri bir şeyi olmayan insanlar rahatça istediklerini yaparlar.
Dinimizce doğru halkımızca haklı olarak yanlış bir eylem. nitekim ülkemizde açlık sınırı 1000 TL ye dayanmış durumda ve verilen çalışma ücretleri bir evi geçindiremez hatta kaliteli bir yaşamı hayal ettirmiş durumda. başbakanın önceliklerini en azından kendi halkını bir adım önde tutması gerekmektedir. sığınmacıların asgari ücret alanlardan daha iyi geçindiği bir gerçek , insanların hayalleri bir ev ve bir araba olmuş gerçekten Türk halkının büyük bir bölümü yaşamaya çalışıyor.
nedense istemeyenlerin çoğunluğu da rte ye oy verir. istemiyorsanız o %50 ne o zaman. istiyoruz kardeş biz. savaşta öleceğine gelsin burda açlıktan ölsün. vatanı için savaşacağına gelsin burda biz türklere dilensin. korkuyla yaşayacağına gelsin burda çamur içinde yaşasın. şunu bilirim ben ırkla vatanla alakası yok. ülkende savaş varsa kimle olduğu neden olduğu önemli değil, hiç bir ülke terkedilip bırakılamaz. tarafını seçip ülken için savaşacaksın. eğer kaçıyorsan da kusura bakma sen korkağın en garibanısın.
Kesinlikle katıldığım önerme. Bir yere imza atıyor muyuz?
Aynı sığınmacıların bir Türk insanını boğulmaktan kurtardığını bilmeden oluşturulan düşüncedir.
doğrudur. tayyip çok istiyorsa evinde baksındır onlara.
Ülkemde suriyeli sığınmacı istemiyorum, ukraynalı sığınmacı istiyorum şeklinde devam ettirilmesi gereken serzeniştir.
Katılıyorum neden iran Irak bu suriyelileri almadi? Demek ki bir bildikleri var.
özellikle istanbul'un bir kesiminde gece yolda yürürken kendinden haraç kesmeye çalışan suriyeler'i gören bir vatandaşın söyleyeceği sözdür. buraya sadece savaştan kaçmak için gelmiş olanları da vardır ama türkiye henüz kendi içinde bir uyum sağlayamamışken, gördüğümüz her yetmiş insandan birinin suriyeli olması da insanı çıldırtır. kaleyi içten fethetmesi hiç de zor değildir.
o insanların ne durumda olduklarını biliyorum açlar açıktalar tamam anladık ama bu insanlar neden kampta değiller? neden istanbul'da şehrin orta yerinde dileniyorlar? gitsinler sığınma kamplarına efendi efendi yaşasınlar buna lafımız sözümüz yok ama bizden çok suriyelilere değer verilmesi yaptıkları her kötü olayda ''onlar savaştan kaçtı taaam mı'' diye kızılması zorumuza gidiyor.uzun lafın kısası;kamplarda yaşasınlar şehrin orta yerinde dilenmesinler hem onlara hem de bize yazık. bide yayılmasın bu insanlar kimi antep'te kimi istanbul'da kimi bursa'da savaş bitince nasıl dönecek bu insanlar. hepsi kayıt altında mı?
yaşadığım yerde bulunan suriyelilerin bolca sıkıntı çıkarmasından dolayı neredeyse katılacağım buna. adam gibi belirli yerlerde tutulabilseler biz de isteriz yardım etmeyi ancak virüs gibi her yere yayıldılar arkadaş.
Allahtan korkan insanın kuramayacağı cümledir.
Haklı olan söylemdir, tabi ki onlar da insan yazık ama olması gereken şekil bu değil.
Adam gidiyor her şeyi yiyip içiyor, para dendiğinde beni başbakan getirdi ondan al parasını diyor. ( tamamen gerçek bir olaydır çok çok uzak bir akrabamın başına gelmiştir )
Ya da yaralanıyor, hastahanede ondan kuruş alınmadan tedavi ediliyor. Sağlık tabi önemli ölsünler demiyorum ama bu olaya babam şahit olduğundan yazıyorum. Bir suriyeli çalışan rahatsızlanmış hastahaneye götürmüşler, babamın çalışanı olduğu için hastahane parasını babam ödeyecekmiş tedavi için hastahaneye gitmişler. Hastahanede sıra beklemeden kuruş para ödemeden tedavi olup çıkmış suriyeli. Aynı sıkıntıyı babamın türk çalışanı yaşadığında para ödiyip tedavi olmuş. Tabi ölmesinler onlar da insan, anlıyoruz paraları yok, ama ülkenin vergi ödeyen vatandaşı para vererek tedavi olurken ülkenin vatandaşı bile olmayan ancak buna rağmen oy kullanabilen bir şahıs niçin para ödemez iş mi bu ?
Gidip kamplarda kalsınlar, dilenmek ne ya ? Dilenen suriyelilere para verilmesi daha da kızdırıyor beni. Ulan senin kendi vatandaşın, türk vatandaşı da dileniyor. Ona para veriyor musun ? Senin vatandaşın da işsiz açlıktan sürünüyor, ona iş veriyor musun ? Niye elin suriyelisi evladınmış gibi her imkanı sağlamaya çalışıyosun ? Önce ülkenin vatandaşının sorunu çözülsün sonra sıra suriyeliye gelsin. Dilenen insanlara gitsin çalışsın eli ayağı tutuyor diyen insan gidip suriyeliye para atınca sinirden köpürüyorum iş mi bu ? Madem yardıma ihtiyaçları var, ülkelerinde kalıp ölmesinler tabi ama kamplara gitsinler hem daha kaliteli günler geçirirler hem de akşam saatlerinde dışarıda dolaşan insanlar korkmaz ne yapıcak acaba diye.
Hepsi aynı kefede değil tabi hepsinin kötü olduğunu söylemiyorum bir kişinin yaptığı ırka mal edilemez. Ama ne olduğu belirsiz insanların sokakta başıboş gezmesi eminim kimsenin içini rahatlatmıyordur. Oy veriyorlar birde, peh.
kızılayın anasını s**tiler.
haklı olan söylemdir, tabi ki onlar da insan yazık ama olması gereken şekil bu değil.
adam gidiyor her şeyi yiyip içiyor, para dendiğinde beni başbakan getirdi ondan al parasını diyor. ( tamamen gerçek bir olaydır çok çok uzak bir akrabamın başına gelmiştir )
ya da yaralanıyor, hastahanede ondan kuruş alınmadan tedavi ediliyor. sağlık tabi önemli ölsünler demiyorum ama bu olaya babam şahit olduğundan yazıyorum. bir suriyeli çalışan rahatsızlanmış hastahaneye götürmüşler, babamın çalışanı olduğu için hastahane parasını babam ödeyecekmiş tedavi için hastahaneye gitmişler. hastahanede sıra beklemeden kuruş para ödemeden tedavi olup çıkmış suriyeli. aynı sıkıntıyı babamın türk çalışanı yaşadığında para ödeyip tedavi olmuş. tabi ölmesinler onlar da insan, anlıyoruz paraları yok, ama ülkenin vergi ödeyen vatandaşı para vererek tedavi olurken ülkenin vatandaşı bile olmayan ancak buna rağmen oy kullanabilen bir şahıs niçin para ödemez iş mi bu ?
gidip kamplarda kalsınlar, dilenmek ne ya ? dilenen suriyelilere para verilmesi daha da kızdırıyor beni. ulan senin kendi vatandaşın, türk vatandaşı da dileniyor. ona para veriyor musun ? senin vatandaşın da işsiz açlıktan sürünüyor, ona iş veriyor musun ? niye elin suriyelisi evladınmış gibi her imkanı sağlamaya çalışıyosun ? önce ülkenin vatandaşının sorunu çözülsün sonra sıra suriyeliye gelsin. dilenen insanlara gitsin çalışsın eli ayağı tutuyor diyen insan gidip suriyeliye para atınca sinirden köpürüyorum iş mi bu ? madem yardıma ihtiyaçları var, ülkelerinde kalıp ölmesinler tabi ama kamplara gitsinler hem daha kaliteli günler geçirirler onlara da yazık sokakta perişan haldeler hem de akşam saatlerinde dışarıda dolaşan insanlar korkmaz ne yapıcak acaba diye.
hepsi aynı kefede değil tabi hepsinin kötü olduğunu söylemiyorum bir kişinin yaptığı ırka mal edilemez. ama ne olduğu belirsiz insanların sokakta başıboş gezmesi eminim kimsenin içini rahatlatmıyordur. oy veriyorlar bir de, peh.
Sığınmaktan çok yayılmak onlarınkisi. Abaza birçoğu, merhamet bi yere kadardır. Saflığa kaçıyor bizimkisi. Korkum hep kalmaları.
Haklı kişi söylemidir.
E ülkelerinde savaş varmış..
Tek ülke biz miyiz gidebilecekleri ? Diğer arap ülkelerine gitsinler şu petrolden köşelik olanlara.
Suçu açlıktan işliyorlarmış..
Gelirsen yüz binlerce kişi aç kalırsın tabii.
Aç kaldım suç işledim diye bir savunma olamaz. Bu ülkenin vatandaşları bunları çekmek zorunda değil.
Kaldı ki bu ülkelerdeki savaşı destekleyen, perde altından destek sağlatan türkiye insanı değil hükümetidir.
Alıp kendi içlerinde beslesinler, yürüttükleri paralarla doyursunlar.
Yıllardır her boku en pahalı kullanan bu ülkenin insanı kötülüğünden değil bu bıkkınlığından isyan ediyor.