Eğitimsizliktir. Yani eğitim sistemi.

Adı milli olan eğitimde, zorunlu Türkçe derslerinden sonra kimse kendi dilini tam anlamıyla öğrenemiyor. Ortaokuldan itibaren zorunlu yabancı dil dersleri veriliyor ama daha kendi dilini anlamamış milyonlarca öğrenci yabancı dili anlamıyor. Daha ilk okuldan itibaren Yıllarca zorunlu matematik dersi veriliyor ama en basit dört işlem sorusunu 750 bin öğrenci yapamıyor. 280 bin öğrenci matematikten bir net bile çıkaramıyor.
16 yıldır iktidarda olan hükümetin yetiştirdiği hiç bir öğrenci, lise birde başladığı sistemi lise sonda görmedi. Orta öğretimde de durum aynı. Oyun oynanırken kural değişmez. Biz çocuklarımızın kaderiyle uzun eşek oynar hale geldik.

Milyonlarca öğrenci ygs stresindeyken birden bire, sanki başka hiç bir gün kalmamış gibi o gün erken seçim kararı alındı. Sınav ertelendi. Devlet 2.322.421 öğrenciye "benim başkan olmam sizin bu ülkenin geleceği olmanızdan daha önemli" dedi.

Eğitim olmazsa sanayi olmaz. Eğitim olmazsa üretim olmaz. Eğitim olmazsa adalet olmaz. Eğitim olmazsa gelişme olmaz. Eğitim olmazsa ahlak olmaz. Eğitim olmazsa kültür olmaz. Eğitim olmazsa devlet olmaz. Eğitim olmazsa hiç bir bok olmaz.

Eğitim bilinçli biçimde yok ediliyorsa biri devletinize, kültürünüze, ahlakınıza, sanayinize, üretiminize, adaletinize, benliğinize kast ediyor demektir. Bunların hepsini yok ediyor demektir. Sizi yok ediyor demektir.

Devlet sizi eğitmiyorsA lütfen, Allah rızası için siz kendinizi eğitin. Çocuğunuzu eğitin. Komşunuzu eğitin. Çevrenizi eğitin.

Kitap okuyun. Muhalif olun. Sorgulayın. Soru sorun. Merak edin. irdeleyen. Karşı çıkın. Cevap isteyin. Hesap sorun. Sinmeyin. Kim sizi Sindirmeye çalışıyorsa bilin ki o sizin asıl düşmanınızdır. Korkmayın. Mücadele edin. ihtiyacınız olan tek kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur. Size bunları yüz yıl önce miras bırakan dehaya sahip çıkın. Onu rehber edinin.

Ve lütfen, Allah rızası için en azından bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

Dipnot: lan benim en son bıraktığımda sınavın adı ÖSS idi. Ygs oldu biliyordum. O bile değişmiş yks olmuş.
Daha basta hata yaptin dostum. Egitim nedir? Biz hayvan miyiz? Ayrica Türkiye'de ve diger yeryüzü ulkelerinde egitim iyi de olsa kotu de olsa her çağda zaten birinci sırada olan olgulardandır, o şu ki onu saymana gerek yok.

Bence bizim baska sorunlarimiz var, hani su 1900-1920 arasinda çözdükten sonra ekonomimizin %60+ ile büyüdüğü zamanlardan once oldugu gibi.

Ornek: buyuk arındırma (temizlik).
Dogmatik kurallar çerçevesinde yaşamını sürdürmeye çalışmak, sorgulamamak.
insanların iş ve güvence sorunu olduğundan kaynaklıdır.

Ünv mezunu bir kişinin işi var mı?
Her insan aynı kategoride mi sayılıyor?

insanların devlet memuru olma çabaları neden?
devlet memuru ne kadar maaş alıyor?

Özel sektörde çalışan insanların aldığı maaş yetiyor mu?

şu an Bu gidişat gerçekten iyi mi?
bunu direkt eğitim sistemine dayamakta biraz haksızlık. ananelerinden ve utançlarından vazgeçmiş riyakar ve işgüzar bir toplumuz. çakal olmak bir iltifat addediliyor. kimi nasıl siksem diye düşünen adamlar çocuklar yetiştiriyor ve bunların eğitim öğretimi sikinin taşağının keyfindeki öğretmenlerin eline bakıyor. bu çok zor. ağaç eğilmesi gereken yaşlarda eğilmiyor. sonra gelsin riya gelsin haya.

kaldı ki ufacık sabileri bi sınıfa doldurup burada 45 dakika oturacaksınız demekten fazlasını yapamayan eğitim görgü ve nezaket olarak ne öğretebiliyor.

her şey ailede başlıyor. hastalıklı aileler hastalıklı toplumlara neden oluyor.

çocuk sahibi olmaya ehliyet düzenlemeleri getirilmeli. nüfusumuz belki 20 milyona düşecektir ama o 20 milyon çok üst düzey insanlardan oluşacaktır.
Egitimsizlik ve hukuksuzluk.
Insanlar cidden cahil.
Belirli bir zumreyi yargilayacak hukuk sistemi yok.
Bu 2 oge duzelmeden, tarim, sanayi , turizm vs hic bir sey ifade etmiyor.
hiçbir şeyi beğenmemek. sürekli şikayet edip yine de yerinde saymak. değiştirmek için başkalarından hareket beklemek.
sorun ülke de değil muhalefette .

50 kere kaybetmek insanı insanlıktan çıkarır çünkü .
Toplumsal gelişmişlik konusunda iki yön var. Biri ekonomik diğeri ise sosyo kültürel. Batı kapitalizmi ekonomik gelişmeyi sağlayarak sosyo kültürel gelişmeyi sağlamış. Biz çalışmayı seven bir toplum değiliz.
Akpliler bu konu hakkında bişi bulamamış bitanesine sallamış ne tuttarsa diye de onusa yemeyiz.
Yetenekli ve zeki insanları değerlendiremeyen ve tembelliğe alıştıran;
yeteneksizleri de yandaş diye yükselten sistem.
Emperyalizm uşahları.
Yerli üretimin olmamasıdır.
görsel