biri bir travma yaşar, susamaz sana anlatır, sen yaşama diye sürekli seni kontrol eder, engeller, sonra bir gün anlam bile veremeden aynı şeyi yapmaya başlarsın, hooop nur topu gibi bir öğrenilmiş çaresizliğin olur. (bkz: kimseye güvenmemek)
burada yazılanları sürekli akılda tutmakta fayda var a dostlar.
yeterince sabreder beklersen olur sanırsın. olmaz.
bu deney türkiye'de 15 yıldır uygulanıyor. akp muhalifleri 15 yıldır öğrenilmiş bir çaresizlikle oy kullanıyor. en son seçimde o kadar alışılmış ki yenilgiye hdp ye baraj atlatıldı.
"Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil." Der Beckett!
görsel
Bu deneyin 15 yıldır ülkemizde uygulandığı doğrudur.
Ama sonuç değerlendirmesi yanlış yapılmıştır.
1 kasım 2015'te Bizi giderek uçuruma sürükleyen; gerekçesi de her zaman kandırılmak olan bir partiye, güvenlik ve ekonomi alanlarında neden oldukları istikrarsızlığa, şehir merkezlerinde patlayan bombalara, her gün gelen onlarca şehit haberine rağmen oy vermeye devam etmek buna örnektir.
(bkz: buna da şükür)

tee çocukluktan beri öğrendiğimiz bu.
Galatasaray ile finalde 5 kere karşılaşıp 5 ini de kaybetmek.
Dünyanın en sinsi hastalıkları sıralamasında ilk 3'e girer.

Ben lisedeyken kimyaya kafam basmıyor, ben kesinlikle kimyayı anlayamam diye düşünüyordum, hayır düşünmek değil buna inanıyordum hatta. Sonra kimya hocası olan amcamın 2 gün ders anlatmasıyla olay koptu. Sınavda kimyayı full çekmiştim.

Öğrenilmiş çaresizlik hayatımızı saran bir mikrop gibi. Ben yapamam dediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, sadece inat edin, pes etmeyin. Bitti dediğiniz bir an hiç olmasın.
bugün yine ismi lazım değil bir grup çaresiz insanın hüzünlenmesine sebep olan hastalık.

görsel
vatandaşımızın hali/ahvalidir.
Bir kaç yılın birikimiyle bünyemde fazla fazla hissettiğim.

Umut yok, hayal kurmak yok motomot birine dönüştürüyor insanı.
Ben her zaman yemeği fazla yapıyorum mesela. Çünkü biz hiç bir zaman ailecek yemek yiyemedik. istisnasız hep misafir geldi, geliyor ve gelecek.
Çok iyi öğrendiğim...

Bazen ne yapsan olmuyor ya bazen.
Hakkaten olmuyormuş.
Laflar yalan...
Klişeler boş.

Ve bu lanet şeye direndikçe , çaresizlik de neymiş dedikçe...
Üstüne üstüne gittikçe...
Çözümler üzerine çözümler çare değilse...
Öğreniyorsunuz ve pes amk.

Umudu geçtim...bir umudun olma olasılığını dahi düşünür olmuşsanız sanırım yapacak pek bişey kalmıyor.

Edt...yalnızca sevgi ve ölüm değiştirir herşeyi demiş cibran...bize ölüm düştü.
yaşarken ailemizden, çevremizden öğrendiğimiz, tepkilerimizi hatta hayatımızı yöneten davranışlardır. bir tür kabulleniştir ve kendimiz olmamızı engeller.
hayatımda öğrendiğim en güzel psikolojik olaydır. Çoğu insanın hayatını özetleyen psikolojinin en basit ve insanların ne kadar basit canlılar olduğunu kanıtlayan sistemdir.
bu aslinda psikoloji'de tümevarim'la ilişkili bir konu.

ilk deneme basarisizsa, sonraki denemelerde başarısız olacaktır psikolojisini benimseme..
Bir isteğine, ne kadar çabalarsa çabalasın ulaşamayan bünyenin isteğine ulaşma umudunun kalmaması ile ortaya çıkan sendromdur. Kazanılmış başarısızlık sendromu da denilebilir.

Kişisel veya toplumsal olabilir. Toplumsal bazda, toplumun bir kesimi ibne kimin puşt kimin uygulamalara karşı ne kadar çok karşı çıkarsa çıksın onları alt edemediğinin farkında varmasıyla ruhen rahatsız bir toplum ortaya çıkar. öğrenilmiş çaresizlikten kurtulma iradesi göstererek ve bu iradenin ışığında akli yollar arayıp bularak bu illetten kurtulmak mümkündür.
Kişinin bir isteğine bir dileğine ulaşamaması Nasıl olsa yapamıyorum bir daha denesem bir daha olmayacak demesi durumu iken etraftaki negatif kan emici insanların olumsuz eleştirileri ile de daha yerleşir.
Onlar sizi kendi rengine boyamadan bir daha deneyin bir daha yenmeye yaklaşın .
(bkz: tükenmişlik sendromu)
Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ı her branşta yenmesi ve gs'nin bunu artık yavaş yavaş kabullenmesi.*
Galatasaray'in Fenerbahçe yi yenmekten vazgeçip ne yaparsak yapalim asla yenemeyecegiz düşüncesi.

görsel
öğrendiğim ve uygulayabildiğim tek şey.
öğrenilmiş çaresizlik aslında öğrenilmez önce maruz kalarak ardından mecbur hissettirilerek devam eden süreçtir.