bugün

hayattan soğumaya neden olan, sürekli açık arayan, kim nerde ne zaman ne yapmış 5n1k soruları ile hayatı zindana çeviren, dedikoducu teyzelerdir.
kocalarından ilgi görmeyeli asırlar olmuş fosil kadınlar topluluğudur.
(bkz: işte bunlar hep dedikodu)
genelde otobüste yan koltukta oturan teyzelerdir.
komşu teyzelerdir. eve giriş çıkış saatini, o gün ne giydiğini, kaçta uyuduğunu annenden babandan iyi bilirler.
yaninizda babanneniz varsa asla sizinle ilgilenmeyip, adeta suratiniza bile bakmayip, her seyi babanneye soran teyzeler ;
- torun mu bu?
- buyuk oglanin kizi mi?
- okuyo mu?
- masallah masallah.
her apartmanda en az 3-5 tane olan teyzelerdir. eve giren çıkanı nasıl takip ediyorlar hala merak ediyorum. saat gecenin 3ü. eve arkadaş geliyor. ama sabah bunu teyzelerden öğreniyoruz. "kimdi gece size gelen?" kameralarla izlendiğimi düşünüyorum bazen.
bu teyzelerin statik hayat koşullarının sevk ettiği kurcalama güdüsü, evlendin mi diye sormayı hem adetten hem de vazifeden sayılacak rutine dönüştürdüğü için aldıkları cevaba karşı duygusallık geliştirerek kendilerine meşgale bulmakta zorlanmazlar. sorarlar da sorarlar. niye evlenmiyorsun yavrum bak yaşın da geçiyor demeleri için hiçbir engel yoktur. hiç anlamıyorum yaşım yerine nerem geçmeli..
her köse basinda karsilasilmasi olasi teyzelerdir.
-Okuyon mu sen?
Evet teyze.
- masallah masallah. Nerde okuyon? Kaca gidiyon? Benim de torunum var sen yaslarda o da okuyo.
Masallah teyze masallah...
- burda mi oturuyon sen? Nerde oturuyon? ...
bunlar hep kapı ağzında yada tanıdık dükkanların önünde oturup onu bunu gözetlerler, gelene geçene sorular sorarlar.
alayı orospu teyzelerdir. ata eşşeğe siktirilesi teyzelerdir.
bugün bile bayramda sevgilin var mı?, ayrıldın mı?, yaz okuluna neden kalmadın şeklinde sorular soran teyzelerdir.
ne yani üniversitede yaz okuluna kalayım da izmirde sıcaktan yanayım mı?
sevgilimden ayrılmışsam gelip yine bana hata bulacak, sevgilim yoksa kaç yaşına geldin adam olsun yazık dicek, sevgilim varsa da bu yaşta bu terbiyesizlik ne dicek yakından da tanıdığım bayramlar da ziyaret yaptığımız bir teyzemizdir.
genellikle uzaktan akraba teyzelerdir.
merakı düdüklenmesi gereken teyzelerdir.
doğru düzgün bilgi vermeyerek uyuz edilebilecek teyzelerdir. eğer sizden elle tutulur bir şeyler öğrenemezlerse dumur olurlar. en çok da o ifadelerini seviyorum.

-oğlum, evladım nereye gidiyosun bu saatte ?
+hiç teyze ya öylesine çıktım bi dolaşım dedim şöyle.(sanane amk bakışı)

-oğlum, evladım sen şimdi okuyo musun, çalışıyo musun ?
-valla teyze yapıyoz işte bişeyler, vakit geçiriyoz işte bi türlü

-oğlum, evladım ablan neydiy evleniy mi var mı kısmet ?
(aklı sıra eve düğürcü göndercek yokluyo)
-valla bilmiyorumki teyze ya yüzünü gördüğüm yok zaten benimde doğru düzgün.(sanane amk bakışı)