bugün

yıllardır hazırlanılan sınavın daha başında kişinin burnunun kanaması ve sınavı bırakıp gitmesi. bir yıl gibi uzun bir süresini kaybetmesi.
On siradaki citirin dusuk bel pantolon ve badi giymesi .
sınavınız sırasısında toto kağıdına su dökülmesi suyu kurutmak içn uğraşırken toto kağıdının yırtılması o yetmiyomuş gibi bir de görevililerin sana ''naptın be olum gitti kağıdın sınavında iptal olur şimdi'' diyip bi güzel ağzına sı.maları kısacası tahlihsiz serüvenler dizisi..
sınavın getirmiş olduğu stres ve dikkatsizlik nedeniyle kişinin başına gelmiş acı tatlı olaylardır.

2003 öss

sınav başlamış, salon görevlisi zat-ı muhterem kimlik kontrolü yapmaktır, sıra şahsıma gelir;
sg: "hmm..demek sen burda doğdun, ben orda beş sene görev yaptım."

ben: "hmm evet.."
sg: "bilmemne ilköğretim okulunu bilir misin? "
ben: "yok bilmem..."
sg: " işte ben orda çalıştım..."
ben "hmmmm peki..."
(bkz: bi siktir git) (bkz: bana ne)
3 saat boyunca çişimi tuttuğum için şöyle bir konuşma geçmiştir ablamla aramda.

+abla bi tuvalete gidelim çok şıkıştım..
-hadi gidelim..
+yapamıyorum yaaa
-1 2 3 çişşşş de
+1 2 3 çişşşş.. olmuyooooooooo böhühğühhğüğhhüü
-hadi yapabilirsin..
+bidaa çişimi yapamicaaaaaaaaaam böhühhğhüğü
gerginlikten dolayı yüzdeki anlamsız sırıtma. hayır bi şey değil kopya mı çekiyosun lan ne gülüyon dese gözetmen hiç bir şey diyemezsin de. ben çok gerginim stresliyim de ondan sırıtıyorum. hadi ordan ver kağıdı çık dışarı derler adama.
kanırtma, anüste hissedilen farklı duygular ve çıkınca içilen sigaranın yaşattığı dayanılmaz hafiflik.
burnundan bir tomar sümük çıkarıp masanın altına silen dallamayı görüp midenin kalkması.
sınava ailece gelip büyüklerin "bak oğlum ucunda ölüm yok " denilerek gaza teşvik edici konuşmaların yapıldığı sınavlardan bir tanesidir.
'hanımların dikkatine! halı kenarına, paspas kenarına, yolluk kenarına, halıflex kenarına aracımızda itinayla overlok yapılır. 5 dk'da yapılır hemen teslim edilir. hanımların dikkatine! halı kenarına...'
megafondan gelen iç gıcıklayıcı ses sokağı aheste aheste dolaşırken gözler kaybolur bitmeyen cümleleriyle paragraf sorularının satırlarında...
aç karnına sınava girdinmi, karnın gurul gurul ötmesi ve yanındakinin sesin nerden geldiğini sana bakıp bakıp araması.
anne babaların dışarda ızdıham yaratması dua okuması,tüm sene boyunca bütün arkadaşlarının dostlarının aynı saatte bu sınavda olduğunu bilme hissi,hayatı 3 saatlik bir sınavla yaşayacağını, bundan sonrasını kendi ellerinle belirleyeceğin gibi düşüncelerde muhtemeldir...