bugün

(bkz: her müslüman türk değildir)
cevabı otomatikman müslümanlık olan sorudur. çünkü kişi eğer müslüman olduğunu iddia ediyorsa, islam ümmetin dayanışmasını ve tek üstünlüğün takvada olduğunu söyler. ve de ırkçılığı reddeder*. dolayısıyla bir müslüman böyle bir karşılaştırma yaparsa çelişkiye düşmüş olur.

not: eksileyen arkadaş neye dayanarak itiraz ediyor çok merak ediyorum. özelden söylerse sevinirim.
önce insanlık gelir. insanlık olmadan ne insan müslüman olabilir nede türk .
önce insanım, sonra türk'üm ve müslüman'ım.
nihal atsız "allah tanrıyı kovdu" adında makale yazarak özetlediği konudur.
türklük ırkdır müslümanlık inanç meselesi. ben müslüman bir türküm. islamiyet ırkı savunmaz. müslimlere ve gayrimüslimlere bakar. elbetteki öncelikle inancım. şunu söylemekten de kendimizi alamıyorum. ALLAH Türkü korusun.
"en az 3 çocuk mu yapmak gerekir yoksa önce bir kendimize gelip ülkeyi adam gibi mi yönetelim?" sorusuyla aynı anlamı taşıyan soru cümlesidir. cevabı ise gayet açıktır. önce ülkeyi adam gibi yönetmek gerekir!
ziya gökalp'e göre türklüktür başta gelir.
zira:
(bkz: türkleşmek islamlaşmak muasırlaşmak)
müslüman bir türk için önce islam ve iman.
şunu hatırladım: chp'li milletvekili ile cumhurbaşkanı arasında geçen 'soy' tartışması neticesinde cumhurbaşkanı abdullah gül 'müslüman bir türk' olduğunu söylemişti.

edit: art niyet yoktur.
islamdan önceki türkler gök tanrıya inandıkları için islam olmasa bile gene tek tanrı inancı olacağı için türklüktür.
her ikiside türk halkı için eşittir.
Paralel ilerlemesi gereken bir karşılaştırma.
ilkokulda elmalar ile armutların toplanmayacağını öğrenemeyen şahsın cahilce sorusu..
(bkz: soru şeklinde başlık açmak)
ikiside gelmez.
insana, insanlığı unutturan veya insanlıktan çıkartan sorudur.

ayrımcılığı iş edinmiş türkler müslüman mıyım türk müyüm arap mıyım diye ıkınadursun, elin adamı evreni araştırsın. sizle öyle mal gibi (sadece) tüketin. bir çok yazarın dediği gibi; önce insanlık gelir.
(bkz: önce insan ol)
herşeyden önce insanlık ve onurlu bir yaşam sürmek gelir. boş işlerle kafalrı meşgul etmeye gerek yok.
Bize göre Dünya'daki her insan yavrusu Müslüman doğar. Ailelerine, çevrelerine, ülkelerine, yaşadıkları toplumun dini inanışlarına göre inançları şekillenir. Türkiye'de doğan her bebek Türk olarak doğar. Yaşadığı ülkenin şartlarını beğenmeyenler, toprağını önemsemeyen kişiler Türklüğünü de önemsemeyip ya çeker gider başka ülkeye yerleşir türklüğünden vaz geçer, ya da ülkesinde ülkesine düşman olarak yaşar. Her kişi insan olarak doğar. Kimisi yetişmeleri, çevreleri, aldıkları onca eğitime rağmen eğitimsizlikleri, cehaletleri veya genleri yüzünden hayvanlaşırlar.
Aklı olan, aklını doğru ve iyi kullanan her kişi, kendisi için önce neyin geldiğini iyi bilir..
ismet özel in benimde ktıldıgım yorumu ile türk zaten müslümandır, bu terside dogru olan bir önermedir.
- önce müslümanlık mı gelir türklük mü?
+ insanlık!
- hangisi müslümanlık mı,türklük mü?
+ gagavuz türküyüm ben.
- türklük diyorsun yani.
+ gider misin, kovayım mı?
(bkz: sözlüğü yobaz basmış hanım kaç)
öyle saçma bir sorudur ki bu gibi durumlarda cevap alma isteğinden ziyade durumun saçmalığını belirtmek için kullanılan şu soruyu hatırlatır: limon mu daha sarı portakal mı tatlı ? bu ne lan ! ırkın veya milliyetin ne olursa olsun ahirette kimsenin rengine cinsine cibilliyetine bakılmayacak dini vecibelerini yerine getirdin mi getirmedin mi bu sorulacak. tamamen fitne içerikli kötü niyetli bir sorudur.
insansılıktan insan formatına geçişi hangi olgu sağlıyorsa o kişi için öncelik ondadır.müslüman olup kul olmanın manasını, türk olup vatandaş olmanın manasını çözememişsen ikiside boş.
güncel Önemli Başlıklar