bugün

vuvuzeladan daha fazla rahatsız eden sese sahip..
itiraf ediyorum;
1 sene öncesine kadar her hafta yorumlarini dinlemek icin stadyum programini izliyordum. artik nasil bir ruh haline sahipsem o siralar bilemiyecegim. uruguay-hollanda macinda maci bitimine 15 dakka varken hersey bitti diyen bir insan kendisi. hadi tamam olabilir böyle ön yargilari. yalniz türkiyenin euro 2008 deki cilginliklarini sanki babam sundu.
nereye bitiyo hersey abicim ya. neyse simdi burda saygisizlik etmek istemiyorum.

edit: lan dayanamadim bidakka. luganonun olmamasi birsey degistirmedi diyor bide ya.. lan adam beyfendi bakiniz;
lugano olsaydi orda an azindan birine sorardi... error....

yok dur lan sinirden ayarim gevsedi.

ha ne diyorum;
lugano olsaydi o robbene o kafayi vurdurmazdi "en azindan"
birak be abi artik.
hürriyet gazetesinin bugün halkın sesine tercüman olarak haber yaptığı yorumcu.
--spoiler--
halk beni beğeniyor
benim için en önemli şey halkın desteğini almak. halk beni beğeniyor. teknik analiz yapıyorum. “bloklar arası bağlantı”, “alan daraltmak” gibi terimler benimle futbol literatürüne girdi. eleştiriler yapıcıysa mutlaka kendimi düzeltmek için çaba sarfederim. iyi bir yorumcu olduğuma inanıyorum.

üründül’den inciler
kazanmaları için gol lazım.
iki takım da gol atamazsa maç berabere biter.
eğer kaçırmasaydı, goldü.
top havadan geldi.
sahada 22 kişi var.
bak yine toptan dolayı, bu top hep sekiyor.
ben demiştim, bak defans şey ediyor.
bu gol olsa bir farklı öne geçeceklerdi.
kollektif futbolun kontrollü yapısını yansıtamıyorlar.
maç bitmeden iki takım da gol bulabilir.

villa futbolu biliyormuş!..
spiker: villa, barcelona’da başarılı olur mu?
üründül: olur. çünkü, futbolu bilen bir forvet.

kanat atkaya: performansı memnun etmiyor
birine işini öğretmek kimsenin haddi değil ama ben ömer üründül’ün performansından memnun değilim. bunda sorumlunun tek yorumcuya yük bindiren yayıncıda da olduğunu düşünüyorum.

ercan saatçi: afrika’da kalsın hiç dönmesin
ömer üründül bu kupada vuvuzelanın da önüne geçti. eğer bu yorumlar bu şekilde devam edecekse ömer üründül, güney afrika’da kalsın. vuvuzela türkiye’ye gelsin ondan çok daha iyi. hayatımda futbol maçı izlerken hiç bu kadar sıkıldığımı hatırlamıyorum.

altan tanrıkulu: 10-15 terimin içine sıkışıyor
yıllardır tanıdığımız bir isim. ilk başladığı yıllarda ülkenin en iyi yorumcularından biriydi. ama futbolu izleyen kitle, özellikle de gençler kendini çok geliştirdi. o yüzden zaman zaman yetersiz bulunuyor. tarafsız... bu çok önemli. ama maçlarda yaklaşık 10-15 terimin içine sıkışmak yerine çok daha fazla bilgi ve detay vermeli.
yüksel aytuğ: problem yaşıyor
teknik olarak başarılı. bilgisi yeterli. ama, tv’de futbol yorumculuğu yapmak için bilgi yeterli olmuyor. edebi yeteneği de üst sınırda kullanmak gerekir. ifade ve sunum konusunda da problem yaşıyor.

ercan taner: kötü bulmuyorum
futboldan anladığını biliyorum. kendisine has bir tarzı var. nasıl ki yıllarca eurovision’u bizlere bülent özveren kendisine has tarzı ile sunduysa, ömer üründül’ün yaptığı da odur. beğenmeyenler olabilir fakat ben kötü bulmuyorum.

hıncal uluç: artık çıldırttı
bu işin sorumlusu kesinlikle ömer üründül değil. ömer üründül yeni bir isim değil. ömer, senelerden beri trt’nin demirbaşı. gittiği her olimpiyatta ve her dünya şampiyonasında bunlar yazılır, söylenir. bu defanın farkı ömer artık çıldırttı. özellikle son uruguay-hollanda maçında kendi kendini tekzip eden, yalanlayan yorumlarıyla ekran başındaki herkesi çıldırttı. ama bu sürpriz değil. ömer’in bu olduğunu bilmeyen yok. söylemeyen, yazmayan yok. sorumlu, bütün bunları bile bile bu spor servisine ve bu ömer’e güney afrika yolunu açan, bu utanç verici yayınların yapılmasına sebep olan trt genel müdürü ibrahim şahin’dir. hesap sorulacak kişi bile bile ladese çanak tutan, hem de milletin parası ile çanak tutan genel müdürdür. medya hedefini iyi bilmeli.

cengiz semercioğlu: bulunmaz yorumcu
ömer üründül’ün trt’de yorumculuk yapması için futbol bilgisinden çok daha önemli iki meziyeti var. birincisi çalıştığı kurumlardan para almadığı gibi yol, yemek, konaklama giderlerini de kendi cebinden karşılıyor. yani trt için “masrafsız” bir yorumcu. ikincisi ise trt spor yöneticilerine karşı olan cömertliği. gittiği her yabancı ülkede trt’nin spor ekibini en iyi restoranlarda ağırlar, en lüks mekanlara davet eder. hesabı da yine kendi cebinden öder. trt’nin spor servisi böyle bir yorumcuyu bir daha nerede bulacak…

mesut yar: kupa üründül’ün
iki markanın savaşı var burada. biri kupanın kendisi, diğeri ömer üründül. bana göre kupayı üründül aldı. bir yandan da futbol yorumculuğunda gelinen son nokta bu. bunu iyi anlamda da kötü anlamda da söyleyebiliriz.

sina koloğlu: öngörüsü yok
son maçtaki yorumlarını sıraladım. oyunun gidişatına göre yorum yapıyor. bu öngörü olmuyor. ilk devrede bizim seyrettiğimiz oyun şekli neyse onu söyledi. bizden bir farkı kalmıyor. basmakalıp bir sözlüğü var. ömer üründül sözlüğü diyorum ben buna. onlarla işi yürütüyor. peki, bizim görmediklerimizi kim anlatacak?
--spoiler--
son dakikada gol atıldığında tepkisi hep aynı olan spor yorumcusu.

-evet sayın seyirciler son saniyede gelen golle durum 1-1 oldu. ömer hocam ne diyeceksiniz bu gol için.
-futbolun güzellikleri işte. futbol bu ne olacağı hiç belli olmaz. fubolun güzelliği burda.

arkadaş sanki bizi futbol izlemiyor sanıyorda futbolu sevdirmeye çalışırcasına "futbolun güzelliği" diyip duruyor.

bugün ispanya - almanya maçında da aynı yorumu yaptı. spikerin tepkisi arkadaşlarca hepimizi krize soktu.

öü-...futbolda hiç birşey belli olmaz.
spiker-evet. ("sus bi maç anlatıyorum" der gibi)
valla odur,budur,şudur. adam dünya kupası başlamadan favori ispanya, sürpriz hollanda demiştir. var mı daha ötesi?
evet kesinlikle futbol dahisidir. turnuva başında yaptığı tahminle her iki finalisti de bilmiştir.
kendini tüm türkiye'ye rezil etmekten hala bıkmamış çakma yorumcu. yaşı başı beni ilgilendirmiyor, koskoca dünya kupası yapılıyor 4 yılda bir, koskoca trt yayınlıyor. bu herifin işi ne orda, allah belanı versin trt, bu adam gitsin evinde torunlarına masal okusun, daha 2 mantıklı cümle kurmaktan aciz.
birgun gazetesinde hakkında iyi bir yazı döşenmiş olan şahıs.
--spoiler--

--spoiler--
Favori ispanya sürpriz hollanda tahminiyle ahtapot paulle beraber futboldan en çok anlayan iki canlı olarak dünya kupasına ismini altın harflerle yazdırmıştır.
Paul biraz daha sempatik.
sanırım vuvuzela bile daha sempatik.
dünya kupasında ispanya nın finale kalacağını tahmin etmek pek zor değildir. sokakta çevirdiğiniz vatandaşlara kim şampiyon olur dünya kupasında dediğiniz zaman doğal olarak ispanya, hollanda, almanya, brezilya gibi takımların adını duyarsınız. ömer üründül ün yaptığı bu tahmin maçlardaki saçma yorumlarının önüne geçemez.
tam anlamıyla ağız ishali olan,karaktersiz bir şahıs. Maç başında bi takımı yere göğe sığdıramazken bir gol yiyince dibe sokan iki yüzlü insan (!)
bir gün gideceğini ,bizi terkedeceğini biliyorum. ama neden bilinmez (!)hiç üzülmüyorum.o vakite kadar Allah futbolsever türkler'e sabır versin.

(bkz: futbol katletme memuru)
onu yıllardır takip edenler için klasikleşmiş deyimleri vardır.kanat kombinezonlarıyla depar kulvarlara sarkaraktan, orta alan çeşitlemeleriyle..., skor avantajı-dezavantajı, sırtı dönük oynayabilen forvet, pivot santrofor, alan daraltma, takım savunmasında zaafiyet, orta alanda pres yetersizliği, bloklar arası kopukluk vb... giderek gelerek vb fillere giderekten yaparaktan, eliylen ayağıylan diyeceği yerde elinnen ayağınnan diyerek türkçemize yeni kelime kalıpları sokmuştur. yabancı futbolcu ve takım isimlerini telaffuzları genelde yazıldığı gibi okuma şeklindedir. liverpul, mançester ,totenam, kameranezi can rayt filip vb....ancak sonuç olarak ömer baba kanımca türkiyede futbolu kemal belginle birlikte en iyi bilen kişidir. skor değil gerçek spor yorumcusudur. bu ülkede kahvede bile konuşamayacak onlarca spor yazarı varken, halkımıza futbolun nasıl okunması gerektiğini öğretmesi için kendisine şiddetle ihtiyacımız vardır.
uruguay hollanda maçı.dakkika 43.durum 1-1.
ömer üründül:şuanda maç ortada neyin ne olacağı belli değil.
dakkika 74.durum 1-3 hollanda önde.
ömer üründül:evet böle olacağı zaten belliydi.ben sölemiştim hollanda işi bitirdi.
dakkika 90+2.durum 2-3.
ömer üründül:şimdi... ben... nereden biliyim ne olacağını...
maksatlı bir yıpratma politikası uygulanmaya başlanmış spor adamıdır.fakat bu yıpratma kampanyasının başını hıncal uluç un çekmesi beni ömer üründüle karşı pozitif ayrımclığa itiyor. duyanlarda bütün yorumcular mükemmel futbol yorumluyor sanacak. ömer üründül bu ülkede futbolu en iyi bilen 3 yorumcudan biridir. kabul ediyorum hollanda maçında daha 75. dk da maç böyle biter demesi garipti*. fakat bu hatası bile onun oyunu en iyi okuyan yorumculardan olduğu gerçeğini değiştirmez. üstelik bu kadar abuk yorumcu varken ona böyle topla tüfekle saldırılmasını garipsedim.
iki takımda gol atamazsa berabere biter diyerek bizi şoka uğratan maç yorumcusu.
ayaklı vuvuzela olduğu rivayet edilen trt'nin kadrolu spor yorumcusu.
dünya kupası'ndan önce bi bok sandığım ama dünya kupası oynanırken neredeyse her gün dinlemem sebebiyle nası bi yorumcu(!) olduğunu öğrendiğim kişi. vuvuzela ve ömer üründül yüzüden maçı sessiz izliyorum.
ömer abi'ye deli gömleği de giydirdiler sonunda:

http://www3.bobiler.org/u...photographs/20147870b.jpg
http://www.facebook.com/#...deo.php?v=122014001177229 *
11 temmuz tarihinden başlamak suretiyle lig başlayana kadar kafamızı dinlememizi sağlayacak yorumcudur. umarım yorumculuğu bu dünya kupasıyla birlikte bırakır; çünkü kehaneti tutmuştur, gençlerin önünü açması lazımdır.
http://www.facebook.com/#...=1506478462713&ref=mf ***
Kollektif futbolu benimseyen, kanat akını varyasyonlarının ve uzun boylu forvet oyuncularının hastası, "yerinde oyuncu değişikliği, müthiş bir gol, şahane pas, ezine peynir, ovvv" gibi harikulade yorum sahibi, köşe yazarı, trt'nin kadrolu futbol yorumcusu sevgili ton ton ses.

ayrıca doğadaki sesleri kullanarak mükemmel yansımalar kuran yorumcu. bu adamın gollere verdiği tepkiler öldürecek beni.

(bkz: Ömer Üründül Tipi Çağdaş Sevinç Vöoeyyy)
yıllar geçse de yaşlanmıyor.
hep 50 yaşında sanki.
keşke bütün işadamları ömer üründül gibi futbolu sevse, okşasa.
benim patronum ömer üründül olsa, hayali bile güzel.
sanki patronum olsa ve ben yanlış yapsam bana kızamaz, rencide edici bir laf diyemez. ne bileyim ben öyle tahmin ediyorum işte.
hakkında o kadar kötü şeyler yazılıyor ki, adam yinede saygı duyuyor eleştirilere. en azından bazı şöhret sahibi ibneler gibi mahkemeye koşup şikayette bulunmuyor.
iki gün sonra sol frame'de lig başlayana kadar ismini göremeyeceğimiz diye tahmin ettiğim yorumcu.