bugün

sıcak koltuklarında oturup ahkam kesen yöneticilerimizin giden 19 cana bir değer koyması hadisesidir. mesele malum, bursa'da yaşanan bir katliam mı desem, canilik mi desem, kıyım mı desem, yoksa kibarca göçük mü desem. ne olduysa oldu 19 hayat yok oldu devletimizin önemli adamları olay yerine gelip "üzgünüz" dedikten sonra 5 bin tl vereceğiz diye de ekleyip gitti.

buyrun o iğrenç vaadin ayrıntılarına;
http://www.ntvmsnbc.com/id/25031407/

bir başka "kaza"da kelle başına yeni maddi değerler koymak üzere...
ülkemizde insan hayatına verilen değer ile ihmalin bedelinin ne kadar ucuz olduğunu kanıtlar durum.
gariban ülkemde hor görülmemesi alışıla gelinmesi durum. teröristleri bal kaymakla beslerken emekçi madenciye 5000tl kefen parası biçilmiş çok bile !
haberin devamından;

"Diğer haklarla ilgili fonları da çalışma bakanımız açıklayacaklar. Bu para, ailelerin ilk ihtiyaçlarını karşılayacaktır."

muhalefet yapıcam derken yalan haberlerle yaşayan türk medyası gibi iftira atmanın kimseye birşey kazandırmayacağını bilmesi gerekli bu insanların.

tanım: insan hayatının değeri biçilemez olgusu karşısında hiçbir işe yaramayacak paradır.

allah ailelerine sabır versin.
canlarınızı bir ihmâlsizlik sorunu dolayısı ile toprağa verdik. alın bu da başlık parası. sanki dilenciye sadaka veriliyor. o insanların canları ölmüş, eve ekmeğini getiren bel kemiği kırılmış. 5 bin tl ne kadar dayanacak onlara? anca merhum insanların hayattalar iken altında ezildikleri borçları kapatır. sonra....

sonrası malum senaryo. fakirlik, ezilmişlik.. haa bir de tabi gidenlerin acısı var tüm bunlar yetmiyormuş gibi.

edit ötesi: sonrasında uygulanacak her türlü yardım, ne olursa olsun, 5 bin tl ile insanları kandıramazsınız. mecliste .ötleri rahat ve sıcakta olan adamların aldığı para haram olacaktır eminim onlara. yazık.. işte türkiye' nin en acı gerçeği. muhalefet ol veya olma gerçekleri görmezden gelmek, engellememek, en büyük günah.
"ağzımı açıyım sıç" bile bu durumu özetlemeye yetmez.

insan hayatının, türkiyedeki değeri işte bu kadar.

gerçi söylemiştim, şehitlere bile kelle diyebilen bir zihniyetten daha fazlasını beklememeliyiz.
insanlar öldükten sonra devlet tarafından ihtiyaçlarının hatırlanmaları oldukça manidardır. yemişim muhalefetini. billahi tükürsem yüzlerine utanmaz bu insanlar.
(bkz: burası türkiye)
ve söz konusu madenin sadece 6 ay kapatılması...

çok acı...
ak parti karşıtlarının çarpıttığı hadise. alın şu 5 bini susun olayı değil. bir süre parasız kalacak insanların mağduriyetini gidermek amacıyla verilecek bu paralar. ama nerde o algı?
5 bin tl ne lan çok ciddiyim 5 bin tl ne. orada ölüme gönderilen o cefakar insanların hayatının bedeli sadece bu mu. 5 bin, tl küfreder gibi, ölsünler çok işsiz var zaten yerleri dolar nasılsa der gibi. gerçekten bu ülkede yaşadığıma utandım sözlük bir hayatın değerini 5 bin tl olarak ölçen bir ülkede yaşadığım için utandım.
ölenlerin bir daha ölmesi.
ailelerin yalnızca ilk ihtiyaçlarını karşılamaları için devlet tarafından verilen para.

tazminat değil.

haberi okumayan, sallayan tip; sözüm sana:

tazminat değil.

tazminat değil.

tazminat değil.

ailelerin yalnızca ilk ihtiyaçlarını karşılamaları için devlet tarafından verilen para.
özellikle yapılan "bu bir tazminat değildir, yardımdır" açıklamasına rağmen sadece açıklamanın bir bölümü alınarak muhalefet yapılmaya malzeme olmuş hadise.

(bkz: hadise)
(bkz: cımbız haberciliği)
okudugunu anlamayanlarin ya da anlamak istemeyenlerin daha da kotusu mevzuati bilmeyenlerin ahkam kestigi durumdur. orasi devletin madeni degildir ve devlet odeme zorunlulugu olmamasina ragmen o ailelere yardim etmektedir ama gel gor ki her seye mualif insanlar buna da bir kulp buldular.

her madencinin ayrica hayat sigortasi yapilir, sigorta islemleri boyle bir olaydan sonra daha da uzayacagindan ailelere kisa zamanda sigotadan bir para gelmesi soz konusu degildir. hele maden yetkililerin gerekli onlemleri almadigi da ortadayken sigorta islemlerinin uzayacagi asikardir. mahkeme sonucu sigorta sirketi kazanirsa tazminatlar maden sirketinin ustune kalir ve cok yuklu bir miktar oldugundan sirketin satilmasi bile gundeme gelir. bu sebeple maden 6 ay kapatilmistir.

yazacaksaniz biraz arastirin da yazin.
verilen para ailelerin ilk ihtiyaçlarını karşılamak içindir. ulan okumadan yazana develer hükümete pislik atmak olsunda ölüler üzerinden bile olsun diyorsunuz. siz böyle başlıklar açınca insan hayatına takdir e şayan bir paha biçtiniz şimdi dimi.şeytanın aklına gelmeyen türlü senaryolar yazıyorsunuz afferin devam.maden ocağı özel bir şirkete ait bunu da kavrayabilmeniz bu zekayla hayli zaman alır.
dağdan inenlere 5 bin lira verilecek diyenlere haberin yalan olduğunu anlatamamıştık ki, bunun sebebini anlatalım.

(bkz: #6773255)

ilk emirdir: oku!
kendisine ''fakire sadakata mı veriyon koçum'' şeklinde bir tepki verilmesi muhtemeldir.
talihsiz bir girişimdir. Şöyleki sigortalı çalışmaları nedeniyle ssk zaten emekli maaşları ve tazminatlarını verecektir. fakat bu kişilerin yargıda dava açıp haklarını aramalarından ayrı bir durumdur. bu kişilerin aileleri yargıda dava açmaları durumunda 1 000 000 eski parayla 1 trilyona kadar tazminat davası açabilirler, çok yüksek ihtimalde kazanabilirler. Çünkü buradaki durum iş güvenliği tüzünde belirtilen önlemler alınmamıştır. birisi bilgilendirsin aileleri temenimiz budur.
5 bin lira ilk ödenecek paraymış da, devletin para verme zorunluluğu aslında yokmuş da mış mış mış. Lan kendi babanız madende göçük altında kalsaydı demek 5 bin liraya sevinecek, 'ne kadar büyük gönüllü davrandılar helal olsun ' mu diyecektiniz? 5 bin lira 5 kuruş etmez bir beş bindir, daha fazla ediyorsa eksileyin. Bu aileler AiHM'e başvursalar ne kadar tazminat alırlar hiç düşündünüz mü? Sizin gibi düşünenlere acıyorum, yuh olsun size.
devlet vermek zorunda degilmis mis mis degil, devlet bir para vermek zorunda degil, degil, degil. anlasilmiyor galiba. bak bir daha soyluyorum; olay ozel sirkette oluyor, devletin bir kabahati yok ve sen devletin tazminat vermesini bekliyorsun. olay uzucudur tamam ama sizin sacmalamaniz ondan da uzucu. olayi baska yone cekme calismasindasiniz.

sigorta isini karistirmayalim bir de. ssk ayridir madencilerin sigortasi ayridir. olum riski yuksek bir is oldugu icin ozel sigorta yapilir her isciye, bir olum aninda da bu parayi odemek maden sirketinin dolayisi ile sigorta sirketinin gorevidir. olen he bir kisi icin 100 bin liradan az tazminat odenecegini dusunmuyorum ama dedigim gibi bu is uzun surecektir, devlette bunu bildigi icin yardim da bulunmustur.

sunu da soyleyeyim; bu isin okulunu okumus, yer alti madenine inmis ve mevzuati az cok bilen biri olarak yaziyorum bunlari.
bu 5 bin'in esprisi nedir abi..? Teröriste de üstün hizmet ikramiyesi olarak 5 bin tl veriyordun, bu mu yani? fark yok mu hiç?*
Madencilere verilen 5 bin lirayı onaylayan yazarlara 50 ytl sus payı verilecektir, en yakın citibank şubesine başvurmaları rica olunur.
devamında çalışma bakanlığı ailelere emekli maaşı bağlamıştır. bazılarına tokat niteliğindedir.
"giden gittikten sonra verilse ne olur" denilesi durum.