bugün

islamda sigara icmenin haram ya da mekruh olmasiyla ilgili baslikta guzel bir denklem gordum tears sagolsun. soyle bir seydi.

israf = haram
sigaraya verilen para = israf

dogru bir cikarsama. israf haramsa ve sigaraya verilen para israfsa (ki bence olay burada kopuyor) soyle de dusunebiliriz, sigara, icen kisiye keyif verir, ancak kisiye verdigi keyif ve biraz da bagirsaklarin calismasina fayda saglamasi disinda bir olumlu getirisi yoktur, yaninda zararlari cabasi. bu anlamda israftir.

ayni sekilde cikolatayi dusundugumuzde, kisinin yasamini surdurmesi icin hayati bir degeri yoktur, cikolata yiyenler ihtiyaclari oldugu icin degil tamamen keyif icin yemektedirler, kalori saglamasinin yaninda dislere zararlidir, yaglidir, kolesterolludur o da epey zararlidir. eh pahalidir da meret. bu yuzden diyorum ki haramdir. hatta utanmadan iddia ediyorum zippo cakmak da haramdir, cipler de haramdir, 8 cekirdek islemcili bilgisayarlar da haramdir, cilekli tart haramdir, kola (ozellikle coca-cola) haramdir, gazoz haramdir, kablosuz mouse haramdir, plazma tv haramdir, 7+1 ses sistemi haramdir, basbakanin kullandigi araba haramdir, cumhurbaskaninin oturdugu kosk haramdir. aklima gelmeyen seyleri tek tek sorabilirsiniz, ama bence soracaklarinizin hepsi de haram olacaktir.
'helal çikolata' ismiyle bir çikolta çıkardık mı, tamamdır. haram, tez elden helal olur.
%99,7 oranında yanlış olan önerme.
çikolata yemek haramsa, bütün kızlar ateisttir. *
(bkz: nutella yerken görülen başlık)

boğazıma dizdiniz şerefsizim.
çikolatanın haram olduğunu düşünen kişinin hayatı boyunca hiç çikolata yemeyip glikozsuz kalan beyninin entry s.çması.
(bkz: bi parca ye de aklın çalışsın)
edit: yazarın uydurduğu denkleme göre;
israf = haram
uludağ sözlüğe entry girmek = zaman israfı
uludağ sözlük = haram
bu başlığı açan kişi = cenabet
hadi şimdi defol yazarlıktan!
öncelikle bu düşünceyi inanmasa da dile getirebilecek insana; iğrençsin demeliyim.
sigaranın haram ya da mekruh falan görülmesinin nedeni israf değil; zarar veren bir madde olmasıdır.
insan vücuduna zararlı olduğu için.
çikolatanın faydalı olduğunu düşünürsek; o zaman çikolata yemek sevaptır.illa birşey çıkaracaksak.

edit:imla
(bkz: ayet yok mu ayet)*
başlığı açan yazarımıza biraz araştırmacı olması temennisi ile şunları okutmak istiyorum;

.

Bir de israfın nimetlerden uzak durmak olarak anlaşılmaması gerekir. Allah Kuran'da "yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez." (Araf Suresi, 31) ayetiyle bildirdiği gibi, inananların nimetlerden faydalanmasını bildirmiş ve sadece bunların israf edilmesini yasaklamıştır. Fakat bugün dinden uzak olan toplumlarda israf konusuna gereken önem verilmez. Lokantalarda, evlerde tabak tabak yiyecekler, kilolarca ekmek, meyve, sebze kolayca çöpe atılabilmektedir. Oysa Allah israfın küçük büyük demeden her türlüsünü haram kılmıştır. Bu yüzden insanların düşüncesizce "bu bozuldu", "bunları kullanamayız" gibi sözlerle ellerindekileri atmaları değil, tüm nimetleri bozulma aşamasına getirmeden değerlendirmenin yollarını aramaları gerekir. Ancak bu şekilde nimetin hakkını vermiş olurlar, aksi takdirde büyük bir bereketsizlik ve Allah'a karşı nankörlük söz konusu olur.

"alıntıdır"
hep namaz kıldım
3 kez hacca gittim
kur' an okudum
kimseyi isteyerek üzmedim
hiç çikolata yemedim..

cennete gidebilir miyim acaba? ayrıca; çikolata yemek haramsa, satmak iki kere günahtır. Dülker' in sözlüğü basması an meselesi. demedi demeyin!
insanı okurken monitöre doğru şlak,şak,pat,şlop diye sesler çıkartmaya zorlayan haram olma durumu.

o zaman haydi cehenneme.
şimdi çikolatanın zararlarından çok faydaları olduğunu düşünürsek böyle birşey söz konusu değildir. bazı kavramları birbirinede karıştırmamak gerekir. haram-helal, faydalı-zararlı gibi.
başka bir örnek için;
(bkz: müzik haramdır)
heh. ortam kivama geldi.

simdi soyle anlatayim, bu basligin acilma sebebi sigara ile ilgili tartismada ve benzer tum tartismalarda bu sekilde yapilacak basit mantiksal cikarimlarin ne gibi sonuclara goturebilecegini gostermekti. yazim da goren gozler icin yeterli ironiyi barindiriyor zaten. ama benim ilgimi ceken boyle bir iddia ortaya atilinca alintilarla bunun yanlis oldugunu gostermeye calisan arkadaslarin sigara basliginda bu cikarim yapildigi zaman "evet sigara icin bu denklem dogru olabilir ama boyle bir denklemle haram ve caiz kavramlarina gidilmesi sakinca dogurur" tadinda bir sey yazmiyor olmalari. saat durdugu anda dogru ani gosteriyor diye saate calisiyor muamelesi yapmaktan bir farki yok bunun.

diger yandan alintinin kendisine gelelim

--spoiler--
Bir de israfın nimetlerden uzak durmak olarak anlaşılmaması gerekir. Allah Kuran'da "yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez." (Araf Suresi, 31) ayetiyle bildirdiği gibi, inananların nimetlerden faydalanmasını bildirmiş ve sadece bunların israf edilmesini yasaklamıştır. Fakat bugün dinden uzak olan toplumlarda israf konusuna gereken önem verilmez. Lokantalarda, evlerde tabak tabak yiyecekler, kilolarca ekmek, meyve, sebze kolayca çöpe atılabilmektedir. Oysa Allah israfın küçük büyük demeden her türlüsünü haram kılmıştır. Bu yüzden insanların düşüncesizce "bu bozuldu", "bunları kullanamayız" gibi sözlerle ellerindekileri atmaları değil, tüm nimetleri bozulma aşamasına getirmeden değerlendirmenin yollarını aramaları gerekir. Ancak bu şekilde nimetin hakkını vermiş olurlar, aksi takdirde büyük bir bereketsizlik ve Allah'a karşı nankörlük söz konusu olur.

"alıntıdır"
--spoiler--

alintida kuran'dan alinan 1 cumle var, "israf etmeyin cunku allah israf edenleri sevmez" diye. gerisi alintinin yapildigi kaynagin yorumu. peki allah'in israf sevmedigi konusunda hemfikiriz, lakin neyin israf oldugu konusunda kaynakta bize soylenen seylerin icerigi sizi dusundurmuyor mu ey arastirmaci yazarimiz? ornegin "Fakat bugün dinden uzak olan toplumlarda israf konusuna gereken önem verilmez. Lokantalarda, evlerde tabak tabak yiyecekler, kilolarca ekmek, meyve, sebze kolayca çöpe atılabilmektedir." ben su anda bir seriat ulkesinde yasiyorum, saka degil bildigin islami seriat duzeniyle yonetilen bir ulke, burada her gun yemek yedigim musluman(!) yemekhanesinde ne kadar yemegin atildigini, buranin yerlisi olan en (!) muslumanlarin kollarindaki saatleri, altlarindaki arabalari her gun goruyorum. otellerini falan hic saymiyorum. simdi ben bunlari gormenin yani sira dinden haberi olmayan, ya da en ilkel haliyle bir din anlayisi yeni yeni gelisen kabilelerde en ufak bir canlinin, en ufak bir degerin bir hic ugruna yok edilmemesi gerektigi bilincinin (yani israf bilincinin) bugunun modern insanlari ve modern inananlarindan cok daha gelismis oldugunu da biliyorum. ben bu alintiyi okurken bunlari dusunuyorum peki siz bu alintiyi okurken israf yapmamak denilen seyin dinen cikarsanmasa da insan tarafindan cikarsanabilecek bir ahlaki ilke oldugunu, her kotulugun dinsizlikle iliskilendirilmesinin kimlerin isine yaradigini gorebiliyor musunuz?

neyse. bence (bkz: #7376033) burada soyledigim gibi eger islama inaniliyorsa hic lami cimi yapilmadan sigara haramdir ve gunah isliyorsunuz propagandasina hemen baslanmali tiryakilere karsi. din adamlarinin guvenilirligi zedeleniyor boyle. yanlis cikarsamaya zamaninda yanlis cikarsama diyin ki derdinizin din polisligi yapmak olmadigi anlasilsin.
(bkz: çukulataizm)

edit: çukul"ataizm"? gerçekten olmalı böyle bir şey!!1!11!!1
Çikolata pozitif enerji ve mutluluk verir. Mutluluk haramsa helal olan nedir?
örnekleri çoğaltılabilir (bkz: nefes almak günahtır)
karşı tez olarak; 10 tane çokonat yersen cennete gidiyormuşsun.
(bkz: yok daha neler)
komik, protesto amacli oldugunu dusundurten, kinayeli onermedir.
(bkz: düz mantık)
bu yerinde tespite ayar verip bize makul, mantıklı olanı gösteren her yazara tekne babafingosu veriyorum. durmayın olm, çok güzel bkzlı ayarlar bekliyorum sizden. geliyo babafingoooo!
peki yemek istersek de o %0.3'lük bölüme giriyormuyuz, sorusunu akla getiren cümle. *
(bkz: hepimiz çikolatayız)
(bkz: yaran başlıklar)
(bkz: kakaoya zinhar dokunulmaya)*
brezilyalı bir cikolataysa cehennemde yanmaya değer.
israf ile alakası olmayan bir konu. ki israf zaten mekruh olarak geçer.

şekerin uyuşturucu kapsamına girmesini isteyen pek çok yabancı bilim adamı mevcuttur, çünkü diğer uyuşturucular gibi sinirleri uyuşturur endorfin salımına sebeb olur.

ama bu haram sayılması için geçerli bir neden değildir.

(bkz: güvenle yiyiniz)