bugün

Az önce bir agabeli ağzından duyduğum açıklama.

Osmanlı zamanında böyle felaketler ya da kötü olaylar yaşandığında halka çay ikram edilirmiş. Böylece "siz çay için ve rahatlayın. Devlet sizin yanınızda" mesajı verilirmiş.

Tarihi kayıtlarda böyle bir şey var mı bilmiyorum. Olduğunu da sanmam. Bana biraz çayı fırlatan kılıfını hazırlar gibi geldi.
Trolleme olabilir.
serdar dostumun angarada benim istanbulda duyduğum "gençlik kolları" açıklamasıdır. bulursam görüntüsünü atarım az sonra. hatta devamında emine annelerinin ( öyle yazmışlar emine annemiz diye ) çayı bizzat kendi elleri ile toplayıp paketlettirdiği falanda yazıyordu.

görsel
Çay 1900'lerin başında ülkeye geldi.
Bu açıklamanın(?) Altında Osmanlı'da çay yoktu cümlesi yazılmıştı. ingilizlerden gelmiş. Bunun tarihi doğruluğunu bilemem ama halka çay dağıtan Osmanlı'nın uydurma olduğuna inanıyorum.
Ümmmetçilik, ecdadçılık bizde ata sporu olduğundan her olayın açıklamasına tuğra damgalamak oldukça önemli, bilirsiniz.
1890'da hopa'da yıllık 25 ton civarında bir üretim varmış. Bu bilinen belgeli en eski üretim. Daha öncesine dair bir bilgi yok.
Saçma sapan işler.
cumhurbaşkanı konuyla alakalı geleneksel bir açıklamada bulundu. tabi buradaki kafalar sırf marjinal takılmak için muhalif olduğu için bunu da goy goy malzemesi yapmışlar.
olayın herhangi bir açıklaması yoqtur .