bugün

Etrafa huzursuzca bakınmak, burnunu çekmek, yerinde duramamak şeklindedir.
hocanın pis pis sırıtması. arkadaşların götünden terler boşalması.
1) hocanın soruları vermesi (yalandır, o soruları asla sormaz)
2) hocanın sınavı test yapacağını söylemesi (bütün kağıtların cevap şıklarının farklı yapması)
3) sınavda kitap defterin açık olmasi( ki kanımca en kazığı budur).
soru sayisinin az olmasi sinav baslamadan once hocanin istediginiz kitabi acabilirsiniz demesi.
sürekli olarak kitapçığın sayfaları çevirilen sınavdır
(bkz: önce bildiklerinden başla)
hocanın kağıtlar elindeyken gülümsemesi yedi alamet den biridir.
defter, kitap vb bütün notların açık olması. her halükarda o soruların bakarak bile çözülemeyeceğine işaret eder.
(bkz: kalem oynatamamak)
daha bugün başıma geldi. diferansiyel denklemler sınıfını terkederken hocanın bıyık altından gülüp, finalde görüşürüz demesi sınavın canımı yakacağının belirtilerini haftalar öncesinde verdi.
istediğin sorudan başlayamamak çünkü hiç bi sorudan başlayamamak.
sınav kağıdının altındaki başarılar yazısı. o yazının yanında sevimsiz bir smiley de varsa, o sınav çok zor geçecek ben size söyliyim.
öncelikle adettendir diyerek şu bakınızı vermek istiyorum:
(bkz: kime göre neye göre)
bana göre efenim.
bana göre zor olan sınavın ilk belirtisi uzun bekleyişlerden sonra gelen "az cevabı" hangi soruya yazarsam doğru olur bilememektir.
hangi soru ? hangi cevap ? çatışmasıdır. "bir kağıt alabilir miyim ?"lerin ve gerçek anlamda dolmak üzere verilen boş kağıtların da havada uçuştuğu üç soruluk bir sınavda, yarım sayfayı zar zor doldururken, sanki üçüncü soruyu çok biliyormuşum gibi, üçten başlamam da bu çatışmanın ürünüdür işte. sonra ikiden devam etmem... sonra bir.
üç iki bir ney ya ? sınavı protesto eder gibi.

edit: bunları belirtmek zorunda mıyız ?
"Defter, kitap açık ve hesap makinesi zorunlu." Diyorsa hoca, o sınav zordur.
önünde arkanda sağında solunda inek yoksa.
Kendini ispatlama kaygısı olan bir hoca hazırlıyorsa o sınav zordur .
soru sayısının azlığıdır efendim. iki soruluk bir çağdaş türk edebiyatı vizesi üç saat sürer mi ki?
sağında, solunda; önünde, arkanda oturana "çalıştın mı?" diye sormak, "kağıdını açar mısın?" demek.
kendi kağıdınla ilgilenmediğini farketmektir, dahası var mı abi.
(bkz: göz kayması)
Girip çıkınca anlasilir.
Rakip takımı destekleyen ve aranız bu yüzden biraz sürtüşmeli olan hocanız sınavda bütün sınıfın içinde size koyduk mu yapiyor ve rövanşı aliyorsa o sınav zordur aga.
(bkz: göt korkması)*
misal 5 soruluk bir sınavda önce bildiğimi yapayım deyip 4. soruyla başlamaktır. *
ders sayisalsa, sorularda da sayidan cok harf ve simge varsa; sinav zordur.
Eğer sınav test ise 5 şık arasında kalmak buna örnek olarak gösterilebilir.
(bkz: Tecrübeyle sabit)