bugün

uykusuzluk tedavisinde kullanılan kısa süre etkili hipnotik bir ilaç.
21 nisan 2001'de ünlü r.e.m grubunun gitaristi peter buck, Nelson Mandela onuruna verecekleri bir konser için british airways'in ba048 sefer sayılı boeing 747'sine bindi. Uçağın havalanışıyla peter'in Londra heathrow havaalanı polisi tarafından tutuklanışı arasında geçen 10 saatlik kabusa tanıklık eden hostes yolcu ve pilotlar, başlangıçta oldukça sakin olan müzisyenin kabin amirinin 15. içkiden sonra artık alkol servisi yapılmayacağını söylemesi üzerine çığrından çıktığını söylediler. Elindeki cd'yi cd çalar zannettiği servis arabasına tıkıştırmaya çalışıp başaramayınca bağırmaya başlamış, küfür ve tehditler eşliğinde önce erkek hostesin kravatına asılmış, bir diğerinin başından aşağı yoğurt dökmüş, 'ben eve gidiyorum' diyerek çıkış kapılarından birine uzanmaya çalışınca kendini engellemek isteyen kadın hostesle güreşmişti. Kaptanın gönderdiği yazılı ihtarnameyi okkalı küfürlerle yırtıp atan peter servis bıçaklarını çalmaya kalkışınca kıskıvrak yakalanmıştı.
Tutuklanan peter buck 25.000 dolar kefaletle serbest bırakıldı. 18 haziran 2001'de mahkemeye çıkan peter buck; 'gözlerimi yummamla karakolda gözlerimi açmam arasında hiçbir şey hatırlamıyorum. Az miktarda şarapla bir tablet zolpidem almıştım. Herkesten özür dilerim' demiş. 17 yıllık arkadaşı bono (u2) ve bir çok meslektaşı, onu sakin, terbiyeli, hiç sarhoş olmayan bir centilmen olarak tanımlıyorlar.tanınan bir avukat olan Karısı da iyi bir eş ve baba olduğunu söylemiş.
Savcı merkezi sinir sistemini baskılayıcı özelliği olan zolpidem'in alkolle birlikteliğinin yol açtığı uyurgezerliği saçmalık olarak nitelese de jüri üyeleri ne ona ne de iddia makamı bilirkişisinin anılan ilacı kullanan milyonlarca insan olduğu halde tek bir uyurgezer bilmediğini söylemesine itibar etmedi ve savunma makamı bilirkişisi'nin tek bir tablet zolpidem'in bile uyurgezerliği tetikleyebileceğine dair raporundan yana oy kullandı ve peter buck'ı suçsuz buldu.
2007 başında ingiltere ve avustralya sağlık bakanlıkları uykusuzluğun ve uyku apnesi gibi diğer uyku bozukluklarının tedavisi için zolpidem alan 240 vakıada uyurgezerlik, hafıza kaybı ve hayal görmeye rastlandığını bildirmişlerdir.

Medyadan..