bugün

Yurdumda en fazla rastlanan ikinci kız ismidir.
En çok verilen kız ismi ise ayşe dir.
(bkz: zeynep in sekiz gunu)
türkiye'de son yıllarda kullanımı azalmakla birlikte eskiden fazlaca kullanılan bir bayan ismi. zeytini hatırlatır bana hep.
sanki bu isme göre şekillenir kişiliği insanın, biliirim.
(bkz: zeynep in aşkı).
*
ozan orhon'un ilk albümünde yer alan, zamanında radyolarda bayağı çalınmış ve şimdilerde bana saçma gelen bir mustafa sandal şarkısı. sözlerini yazayım da tam olsun:

mazide arama kendini
buradasın hep buralarda
sakın durma bu kadar ayna var
değişirsin bak zamanla

belki de sen hiç olmasan
bundan sonra, bundan önce
geriye dönüp bakmasan
olmaz zeynep, olmaz

mazide arama kendini
neredesin sen, nerelerde ?
takılmasın kafana aynalar
geçiyor hayat bak zamanla

belki de sen hiç sormasan
bundan böyle, bundan sonra
yeniye de merak sarmasan
olmaz zeynep olmaz

zeynep sınıfta mı kalacak ?
doktor mu olacak ?
zeynep, hadi, hadi söyle
evlenip mi uçacak ?
evlendi mi kaçacak ?
zeynep, hadi, hadi söyle
ne güzel bir isimdir *****.
edit:*
gül rengi anlamına geldiğini söylemişti bir edebiyat öğretmeni arkadaşım. ne kadar doğru olduğu tartışılabilir ama böyledir. ayrıca akgün akova'nın (bkz: #2905184)'de bulunan şahane şiiridir. sözlüğe ben ekleyemedim diye hafiften kıskandığımdır. *
en güzel bi kız ismi.

(bkz: off off çok dertliyim be sözlük)
bir dönem bu isimde bir şarkıcı mehmedim adlı şarkısıyla büyük çıkış yapmıştı. sesi hiç de fena olmayan sarışın bir hanımefendiydi.
ZEYNEP Türkiye'de en çok kullanılan 19. isim (... 17. ayşe, 18. levent, 19. zeynep, 20. elif, 21. dilek, ...). Ülkemizde yaklaşık her 205 kişiden birinin adı ZEYNEP ve ismin yaygınlık oranı binde 4.89.

ZEYNEP adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 19:35 itibariyle yaklaşık 351,707 kişinin isminin ZEYNEP olduğu ve ZEYNEP isimli kişi sayısının her yıl ortalama 5812 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

ZEYNEP adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 4.27 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 1,308 ZEYNEP yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada ZEYNEP sayısı her yıl 11 kişi artıyor.

ZEYNEP Türkiye'nin en yaygın 19. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 19. ad ise George ismi. ZEYNEP adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 17. Steven 18. Stephen 19. George 20. Scott 21. Anthony isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com dan alınmıştır.
(bkz: sevdiğim kadın adları gibi)
(bkz: 7)
'değerli taşlar, mücevherler' anlamına gelen kız ismi.
alışılmış anneanne isimlerinden olup, zamanımıza renk katmış yeni nesil genç kizlarin üstünde, isiltili bir gece elbisesi ihtisamiyla tasidiklari kiymetli isimler arasında yerini almıştır.
enteresan bir durum olarak hepsi çok iyi ve çok güzel olurlar.
çok sevdiğim güvercinimin ismidir.**

ayrıca ülkemizde kullanılan güzide bir kız ismidir.

edit: moderasyon çalışıyor*
çok güzel isim. allah herkese zeynep adında sevgili versin. Amin.
özellikle karadeniz bölgesinde görülen yaygın kız ismi
filmlerde oldukça çok kullanılan isimdir. arkadaş iyi ki zeynep diye bir kızı sevdik, artık kulağımdan düşmez. hangi filmi seyretsem zeynep var. yeter uleeeeeen.
en güzel kız isimlerinden bir tanesi..ayrıca sevdiceğimin can arkadaşlarından bir tanesi..sevilesi...
en güzel kız isimlerinden değil, en güzel kız ismidir.
sevdiğim, en sevdiğim, çok sevdiğim, aşık olduğum ve tabi silinmemesi açısından sık kullanılan güzel bir kız ismi.
(bkz: ismi zeynep olan kızların güzel olması)
(bkz: mirgun)
beklenen özlenen ama gelmiyeceği da aşikar olan karşılıksız aşkın iki hecesi...