bugün

görsel
pkk'lıların dini.
dünyanın en eski tektanrılı dinidir. iran kökenlidir. islamiyet ile aralarında inanılmaz benzerlikler vardır:sırat-cinvat köprüsü, namaz, oruç, intiharın haram olması, kutsal kitap, kalp ameliyatı(vohumenah-cebrail), ahiret vb.
zerdüşt dininin semit dinleri ilk etkilemesi iran şahı kryos'un yahudileri babil sürgününden kurtarmasından başlar. normalde yahudilikte ahiret inancı yoktur, zerdüştlükten geçmiştir. ayrıca Zerdüştlet günde 5 vakit namaz kılarlar, abdest alırlardı.
zerdüşt-sümer-akkad-asur-babil-yahudilik-müslümanlık
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Dünyadaki iyi olan her şey allah’dan, kötü olan her şey ise şeytan’dan gelir. Dünyanın tarihi bunların çatışmasının tarihidir.

Kıyamete değin her insanın görevi, allah'ın iyilik güçlerinin yanında yer almak ve kötülük güçlerine karşı savaşmaktır. insan böyle davranırsa, bu dünyada gönence, ötedünyada ise ölümsüzlüğe kavuşacaktır.
Kürtler kusura bakmasın da Perslerin kadim dinini çalmaya çalışmak da ne bilim.

islâm, kendisinden o kadar etkilenmiştir ki, Yahudilikte tanrıya kafa tutup, onunla dünyanın sonuna kadar savaşacak bir şeytan figürü yokken, kendisi ahuramazda- ehrimen çekişmesinin bir kopyasını gelenekselleştirmistir. Eski ahitte şeytan diye bir varlık bile yok. incilde de pek anılmaz ama tıpkı islam edebiyatındaki gibi dilden dile yayılan bir sembol olmuştur.

Peki neden ahrimen Yahudilikte yoktu da sonrakilerde var? Çünkü ibrahim MÖ 3000, Musa MÖ 2000 yılında yaşadı ve eski ahiti son yazan alimler m.ö 500'de yazımı bitirdi. Zerdüşt ise tam da onun bitim zamanlarında m.ö 500'de piyasaya çıktı. Yani ahrimen tipi süpür güçleri olan şeytan fikri daha doğmamıştı yahudilik yazılırken. Yunan'da pan, Mısır'da set var ama bizim ahrimen'in anca getir götürünü yapar onlar.

isa'ya kadar güçlenen bu figür, önce hristiyanlığa sonra da islam'a geçebildi.

Şeytanı mı anlattım Zerdüştlüğü mü anlayamadım, karıştı gitti olay.
Ensest evliliklerin mübah olmadığı bizzat farz olduğu dindir aynı zamanda tek tanrılı bir din hiç değildir.
böyle buyurmayı sever.
Kendine bakmayan ahalinin b☆k atmaya çalıştığı din.

Acaba kimden araklandın bir çok benzerlikler. Cevabı belli...
enteresan derece de islama benzeyen din. daha doğrusu islamın benzediği bir din. zaten kitap indirilen üç din içindeki kavramlar zerdüştlükten alınmış. şeytan kavramı bile. gerçekten araştırma yapılası, derinlere inilesi bir inanç, bir öğreti.
kürt ve farsların islamiyetten önceki dini.
Başkent erbilden iki Zerdüşt kürt:

görsel

Kutsal kitaplarının adı "Avesta" ki benim yeğenimin de adı...
Ne pkk sı amk

Eski iran 'ın dini koskoca zerdüşt ve ahura mazda yı bu yıkık orospu çocuklarıyla aynı kefeye koymayın.
pkk'nın dini.
Bilinenin aksine musevilik öncesi ilk tek tanrılı dindir

Diğer tek tanrılı dinler için Bahailik, islam, Hırıstiyanlık, Musevilik, Kaodaizm, Atenizm, Ekankar, Sihizm, Çendoizm, Ravideşa, Sekanova, Tenrikyo ve Sâbiîlik, Tengricilik, Burhancılık, Deizm Tektanrılı dinler veya inançlardır.

Ayrıca kürt dini diyen olmuş ushdhhdhd ezidisiniz olm siz yavaş gelin bu pers/irani dinidir kısmen de bazı hintliler tapar sizin gibi asur 'dan arap 'dan bozma çakma irani de zaman zerdüşt oldu.
Seytan muhabbetinin de cikis kaynagi olan mitolojidir.
Şeytanın dini. tanrı bizi bu sapkınlardan korusun.

Ne kadar çok zerdüşt sever varmış.
ilk tek tanrılı,
ilk tamamen kötü bir varlığın yer aldığı(ehrimen vardır, daha önce hiç bir yerde tüm amacı kötülük yapmak olan bir varlık yoktur, ilk şeytandan bahseden din diyebiliriz. Zira seth, hades, beelzebub vs gibi daha eski varlıklar "tamamen" kötü değillerdir.)
tarihe adını yazdıran pers imparatorluğunun resmi dinidir.
anladığım kararıyla semavi dinlerin temelini oluşturan inanç sistemi. primitif islam da diyebiliriz. hz. ibrahim'in bir zerdüşt peygamberi olduğu tartışmaları da vardır.

aslında çok kötü olmamakla birlikte ismi biraz itici geldiğinden hor görülüyor zannımca.
Hazreti ömer the mauler gelmeden önceki iranda yaygın bulunan şimdinin saçma dini.

Güneşe tapmanın mö. 500'ler de modası geçti amk. Yüzyıl olmuş 7 hala ateşe, güneşe, zerdüşt öğretilerine inanan varmış amk.
en eksi acem dinidir efendim, tek tanrıcı dinlerin ilkidir. namaz kavramı da bunlardan çıkmıştır. sonradan kürtlede-etkilenmiştir.
nevruz bu arkadaşlardan kalmadır. hatta tam da zerdüştlükten değil perslerden de kaynaklanır. iki kültürün birleşim sentezi nevruz bayramına vesile olmuştur. müslüman birinin bu bayramı kutlaması da islam dinine göre küfürdür. diğer yılbaşı kutlaması yapmak gibi. fakat burada ateşe gösterilen fazla ihtimam şirk te olabilir adamı direk dinden çıkarabilir. karışık işler.
Bakınız, ben bu kelimeyi en çok şuraya yakıştırdım:

Benim Zerdüşt, o tanrısız; nerede bulurum dengimi? Kendi istemini kendi belirleyen ve her türden boyun eğmeyi reddeden herkes benim dengimdir.

- Friedrich Nietzsche / Böyle Buyurdu Zerdüşt
(bkz: asvart arta/#25463086)
newrozda ateş falan yakılması işte.
yazılı kitaplarının çoğu büyük iskender tarafından yakılarak yok edildiği için günümüze kadar söylence şeklinde gelmiş muhtemelen değişikliğe uğramıştır, tarihe ve bölgedeki çeşitli kültürlere etkisi büyük olmuştur.
bazi müslüman kürtlerin üzerlerinde hala etkileri vardir. atesi hic bir zaman su dökerek söndürmezler günah olduguna inanirlar, yanan ya da küllenen atesin üzerinden atlamak da yasaktir.