bugün

son dönemde türk sanat müziğinin ayakta kalabilmiş, nadir isimlerinden birisidir. unutulmayan bir çok şarkının söz yazarı ve bestekarıdır. şarkılarıyla bir çok ödül almıştır. son olarak trt'nin açtığı beste yarışmasında aşka meylim ezeldenisimli şarkısı ile 1. olmuştur. *

(bkz: gülü susuz seni aşksız bırakmam)
(bkz: imkansız)
(bkz: tanrım)
türk sanat musikisi edebini almış ve musiki ile kendini yontmuş kibar mı kibar bir sanatçı. seyircisine sırtını dönmeyen, seyirciye, dinleyiciye saygı duyanlardan.
birçok önemli besteye imza atmış değerli kişidir.
türk sanat müziğinin en önemli yaşayan değerlerinden birisi, harika bir besteci ve ses sanatçısı, cemal safi'nin imkansız
şiirini öyle bir bestelemiş ve seslendirmiştir ki, herkes o şarkıyla hatırlar onu fakat daha neler neler var zekai tunca'dan dinlenmesi gereken, allah uzun ömür versin.

(bkz: gönlüne sağlık)
yaptığı şarkılar kadar sesi de güzel olan sanatçı
Genellikle her şarkısında hasreti anlatan tsm sanatçısıdır.Git gidebilirsen,imkansız ve Tanrım şarkıları en güzellerindendir.Tanrım şarkısını idea adlı grup çok güzel bir cover yapmıştır...
kendisi gercekten olmazsa olmazdir. Tanrim ise tamamiyle muhtesemdir.
Ailemizin sanatcisidir. Evde tv zaplayan sahis hosuna giden bir sarkida durur ikinci kisi kizar birak sunu yaa der. iste bu zekai tunca da olmaz genelde.
babam eskiden hep televizyondan T.S.Müziği dinler bende illet olurdum. genelde de hep zekai tunca sahneye çıkar o güzel sesiyle izleyenleri mest ederdi.(küçükken eziyet ederdi) şimdi anlıyorum ki çok şanslıymışım.
yaşarken kıymeti anlaşılmayan, muhtemelen öldükten sonra * hakknda methiyeler düzüleceğini düşündüğüm türk sanat müzüğinin duayenlerinden.
eski dostları en güzel söylenedir. altın sestir.
gülü susuz seni aşksız bırakmam gibi benim dinlediğim belki en güzel türk sanat müziği eserinin sahibidir. ki bu şarkı ahmet özhan , nükhet duru , baha , sibel can gibi sanatçılar tarafından da seslendirilmiştir. ve ilerleyen yaşına rağmen çok kuvvetli , güzel bir sesi vardır.
eski dostları en güzel söyleyendir.
1969 yılında doğu karadeniz ses yarışmasında 2. olan sanatçı.

sabit kanca'nın yalancısıyım.
Gülü susuz seni aşksız bırakmam şarkısını seslendiren büyük sanatçıdır.
ses renginin ciddi derecede dinlendirici etkisi olduğu, özellikle de an itibariyle 15. ya da 16. kez dinlediğim gülü susuz seni aşksız bırakmam şarkısıyla beni benden almayı hep başarmış olan hiç ölmesin denilesi sanatçımız.