bugün

taş devri- isa nın yükselişi- hicret dönemi- istanbul un fethi- yavuz sultan selim, kanuni sultan süleyman devri - lale devri olarak bir sıralama yapılabilir. *
(bkz: olsa da yesek)
16 ağustos 1999

"bu gece evlere girmeyelim"
sevdiklerimizin yaşadığı yakın zamanlara gitmek...
özürler,söylenmeyenler,esirgenenler,kırgınlıklar için.
(bkz: 6 kasim 2002)
1453 istanbul'un fethi.
anket yapılmayan donemler olabilir mesela.

(bkz: anket doldurdum hınçlıyım)
571den sonrası.
17 ağustos 1999 saat 01:00
(bkz: 17 mayıs 2000)
- asr-ı saadet
- 30 mayıs 1453
- 30 ekim 1923
- istatistik bölümünü yazdığım günün öncesi
17 agustos 1999 gecesi. *
aynı zamanda farklı biri olarak gidilesi tarihlerdir, örneğin; padişah, mitolojik bir kahraman, köle veyahut daha sıradan birileri.
17 eylül 2007.
15 eylül 2007 sabah saatleri.. *

ayrıca (bkz: 17 mayıs 2000) ve 1939-1945 yılları arası herhangi bir tarih.
II. Mehmed devrine bir göz atmak isterdim.* ama öyle el kol salla aaa fatih ben seni tarih kitaplarından biliyordum ama daha uzun boyluymuşsun bi de hünkarım.. tiz vurun kellesin. zamanda boşluktur bu, işte bunu değil de tam teçhizat ne bileyim böyle o devrin insanlarına ilginç gelebilecek teknolojik bir aletinen gitmek isterdim. misal televizyonu ele alalım.*
ön hazırlık süreci:
farz-ı muhal zaman makinesi yani cihazü'z-zaman icad olundu ol dem ki bir ademi postmodern yani ki d.tündan beynini def-i hacet eylegen bedbaht u divane-i ilm, evvela bir elektrikçi bulur, yani kehrbar-kar. dinamo nam-dar cihazı pedal nam-dar tabandıraklarla takviye eyler. pişinde anı bir tilivizyona yani ki bir erba kenar-ı levni.(buradan anlıyoruz ki televizyon renklidir) andın sonra bir cihaz-ı vidiyo alunup ana devrün panorama ü perdesü kayd edile. teknisyen alim birle ol cihazü'z-zamana binile ve deh denile.

bundan sonrası asıl meşekkatli kısımdır sevgili sözlük okuyucusu. saraya nasıl girilir? anlamak lazım bilmek lazım adetleri kimin eli öpülür kaftanına zamanın türlü karbonmonoksiti bulaşmış olan surat-ı üleşimiz sürülür. bilmek gerek.*
sarayın kapısına gitdik. evvela kethüda başına halatımızı arz eyledik. dur bre donsuz gavat deyu bizi azar u şamata eyledi. lakin ol anda içgerü gelen kubbealtı veziri hulusi cevdet paşa fikr-i nev'haya açık bolduğundan dolayı kim bizi saraya dahil eyledi. andın sonra bahtın yaveratına tam gül gül ölür iken içden içe harem ağası penis ü zekerat malzemelerinin kesük olub olmadıgına bakarak bizi içeri alabileceğini guft eyler iken vezir didi ol: bre aga bırak da geçsin veled-i aliman. iyi veledlerdür bilirün, tidi.*
her ne ise sözlük okuyucusu bu sergüzeşt de talihin yardımıyla geçiştirilip o muhteşemlerin de muhteşemi, gönüllerimizin sultanı, fatih hazretlerinin karşısına çıkılır. lakin derdi nasıl arz edelim. beklediğimizden daha cevval daha müthiş daha olgun bir ademdir o.

ahretle ince çizgi bölüm no.17:
kişi kadrosu
-fatih
+kendini bilmez deyyuslar

- deyin hele ol nedür elge alıpsınız kutunı?
+hünkarım buna biz televizyon dirik kim ana bakıp halat-ı melmeketten haberdar oluruz.*
-beli. yitişir. çalıştırın hele temaşa eyleyelim.
+hünkarım emir buyurun bize 4 çeri getirsinler kim dinamo namdar aleti çalışdırıp buna ateş ü cereyan pompa edebilelim.(hünkar bizi kırmadı yeniçeriler geldi pedal çevirmeye başladılar, lakin senkronu sağlamak hayli müşkülpesent oldu)

+hele gayret hele sabır aslanlar siz ki islambolu devlet-i ali-i osmana dahil ettiniz ha gayret.(derken yeniçerinin biri cuşa gelir heeeyyt der dinamo yanar. lakin az bi görüntü gelir bu da başarıdır.)

bu durumdan pek memnun olmayan ali-şan fatih hazretleri şeyhülislamın kulağına birşey söyledikten sonra o kader anını nihayete erdirir.*
-tiz urun kellelerin..

dramatiktir ancak beklenen sona rağmen o emire kelleler de fedadır. nur içinde yatsın. biz onun hatırına zaman boşluğunda iki kesik kelle olmaya razı olduk en azından denedik olmadı eski anadolu türkçesi öğrenmemiz de bi işe yaramadı vesselam son arzumuz da şeyhi'nin har-namesi ile ahmet paşanın kerem kasidesini okumak oldu.*
(bkz: evliya çelebi seyehatnamesi)
+paşam sen bu viyana ya girecen ama vallah boku çıkcak bak devlet gidecek sonra
-bre deyyus sen de kim ola tez defol git gözüm görmeye
+sen kaşındın
-lan siktir git...
çok ilerisi ya da çok eski zamanlar olacaktır.

mesela 100 milyon sene öncesi, ya da 500.000 sene sonrası.
lale devrinde osmanlı sarayı bahcesinde kaplumbağaların kabuğuna mum dikip sefa yapılan herhangi bi gece. hiç farketmez.
2007 nin ilk ayları.
2002 öss gününe.*
6 mayıs 1972

solmasaydı 3 fidan...
direk istanbulun fethine ama böyle sivil gitmek olmaz yekten fatih olayım diyorum.
(bkz: çok şey mi istiyorum)
sovyetlerin en güçlü olduğu , lenin'in henüz ölmediği zamana gitmek hoş olurdu.
1911: o yıllara gider Atatürk'ün beynini yıkamaya calısırdım.
-Hoca bırak kurtarmaya ugrasma ben gelecekten geldim yorma kafayı, sen yoracaksın ugrasacaksın kanser olacaksın adamlar yüz yıl
#peki ilerde bu kadar sacma mı konusuyor bu millet? *
1 eylül 1939-3 mayıs 1945 ikinci dünya savaşı yılları almanyasına