bugün

patrondan zam isteyince alınan cevaplardır.

- .... gibi sebeplerden maaşıma zam yapabilir misiniz?
+ paramız yok!
Zaten işler kesat.

Bu dönem iş yapamadık.

işe başlayalı kaç gün oldu ulan...

Sessiz kalıp cevap vermemek..
bu sadece bir bakış da olabilir.
-malumunuz bir seneyi doldurmuş bulunuyorum.bu sebepten maaşımda senelik zammımı konuşmaya geldim müsaitseniz.
-sessizlik, şöyle bir başını ekrandan yada masasından kaldırıp ters bir bakış ve peşinden yine bir sessizlik.
-anladım şey o zaman ben içeri geçeyim çalışmaya devam edeyim,öyle yapayım o zaman.
Zam zamanları belli değil mi zaten sadece oran belli değildir.
Şirketin son durumunu biliyorsun.şurdan alacağımız var burdan alacağımız var önümüzdeki ay tekrar konuşalım.
3 ay önceki konuşmadır...
E sana zam ona zam hani bize am?
en son 2008 yılında istemiştim patrondan zammı. o zaman da bu ekonomik krizlerin teğet geçme olaylarının olduğu dönemlerdi. patron "bu krizde mi zam istiyorsun benden" demişti. kendisi 250 milyon dolarlık ihaleyi almıştı bu istekten sonra. hatta geçenlerde de neredeyse milyar dolara yaklaşan bodrum havaalanı ihalesini kazanacaklardı firma olarak. diyeceğim şu; inşaat sektöründe tonla para kazanan patronlar çalışanlarına verecekleri üç kuruşun hesabını yapmaktalar. artık nasıl bir düşünce içinde iseler ben anlayamadım.
zam isteğim geri çevrilince bastım istifayı. gittim askere.
durumlar çok kötü . herkesin işleri kesat para alamıyoruz kîmseden
not: halbuki daha geçen hafta arabasını yeniledi.
muhasebeden çıkışını versinler.
görsel
"şimdi ben de senin daha iyi maaş alman gerektiğini biliyorum. biraz daha sabret" şeklinde olandır. 1,5 senelik sabrın ardından maaş iki katına çıkmıştır. herkes müdür olabilir ama herkes müdür olamaz. ayrıca sabrın sonu selamettir.

yaptığınız işi seviyorsanız, parayı dert etmemelisiniz bence. aynı işi, bir başka yerde, daha iyi maaşla yapma imkanınız varsa, çalışma ortamını değerlendirmeye alın derim. gittiğiniz yerde şimdikinden daha büyük sıkıntı yaşamayın.
ankarada olan her 1. sınıf üniversite öğrencisinin yaptığı gibi meclise gidip memleketlimiz olanmillet vekilleriyle görüşmek istedim. benim şehrimin millet vekilleri o kadar über süper ve yoğun çalışyorlar ki görüşme izni alamadım. başka zaman dediler. neyse arkadaşımın memleketinin milletvekili ile görüşmeye gittik. adam sanırım burs falan istiyoruz sandı. elli lira çıkardı önce. sonra vallahi hayat pahalı geçinmek çok zor, daha fazla yardım etmek isterdim ama biliyorsunuz giderimiz çok falan filan diye mazlum ayağına yattı. arkadaşın kulağına eğildim. cebimizdeki paraların hepsini verip gidelim adamcağıza dedim. sonra güldük kalktık gittik. bu da böyle bi anımdır.