bugün

kumral, çekik gözlü, geniş omuzlu, orta-uzun boylu olurlar.

edit: kendimden biliyorum. -varsak boyu-
insanlardır. olanlardan biliyorum.
anadoluda konar göçer hayatı benimsemiş ve hayvancılıkla uğraşmış topluluğun adı. yerleşik hayata geçenlerine manav denilmiştir.
7.göbeğe kadar içinde bulunduğumuz güruh lakin ondan sonra şimdiki köyümüze diğer 4 aile ile birlikte tahrir defterine göre yerleşmiş bulunmaktayız.nenem kırım tatarı olduğundan birazda tatarlık var gerçi.
Atalarım.
"türklüğün orjinidir, lakabıdır, ta kendisidir."

Şimdi tamam göçebe oldukları için karışma ihtimali 0 da böyle cümleler sanki diğerleri Türk değil gibi algılanıyor veya öyle anlatılmaya çalışılıyor.

Not: yörük'üm.
Yörük denince aklıma Alanya lı Yörükler geliyor, çünkü sadece onları tanıyorum akrabalık bağlarından dolayı, seracılık, arıcılık ve hayvancılık ile uğraşıyorlar, yazın yaylaya çıkarlar, diğer zamanlarda köyde seracılık yaparlar, güzel insanlardır, aralarında şerefsizleri barındırmazlar.
Cümle sonuna nokta niyetine m.k. kullanmazlar, en azından ben hiç rastlamadım.
memleketimde bolca bulunan, biraz kaba davranışlar sergileyen insanlar topluluğu.
Haftada 7 kilo yoğurt yerler. Kaba insanlardır. Tencereden falan yemek yerler tabak bilmiyorlar pek. Aramızda feci kültür farkı var bu insanlarla. Az barbarlar. Tabi bu genellemem benim tanıdıklarım için.
sanılanın aksine türk değil yunandırlar. iskenderin fetihleri döneminde toros bölgesine yerleşmişlerdir.
Yunan çinli melezidirler.
Değilim, lakin tanıdıklarım harbi, mert, düzgün ve yapıcı insan.
Bir yörük kadını kilim dokurken.

Manavgat, Antalya 1970'ler.

görsel
yörümekten geldiğini düşündüğüm topluluk.
Göçebe yaşayan Türkmen'ler denilebilir .Çoğunlukla Akdeniz ve iç Anadolu bölgesinde yaşamaktadırlar.
o zaman bir yörük olarak söylemeliyim ki; çok iyi insanlardır üzmeyin be onları.
büyük geneli geneli yoksuldur. tatil beldelerine yakın köylerde yaşayanlar, 50 derecenin altında turistlere bir şey satma çabası içindedir.
görsel

Gerçek anadoluyu , anadoluluğu yaşamış topluluk. Kentleşmeyle birlikte yörük kültürü giderek azalmakta ve degişmektedir.
Türklerin hasıdır. Çalışkanlardır kanaatkârlardır inançlılardır ama zorlamaya uyuyan devi uyandırmaya gelmez.
Sevilirler, evet.
Baba tarafından Konya dan ege ye göçen yörüklerden olduğum için dahil olduğum türk topluluğu

Yani hem ege hem Konya yörüklerinden oluyorum zaten ege full Türkmen ve Yörük kökenli(zamanında kumanlar da gelmiş o ayrı)

Burdur da yaşayanı da vardır.
(bkz: toros dağları)
Alevi asıllı oldukları bilinir.
alevi felan değildir hepsi lakin vardır illaki içlerinde .

adana mersin antalya muğla aydın izmir dağlarında üzerinde göçebe yaşayan has türklerdir. (bkz: toroslar).
Büyük dedemler Manisa'nın saruhan yörüklerindenmiş. Dolayısıyla benim de gen haritamda yerini alıyor.
Anneannemin pomak olması, babaannemin gacal olması ile değişik bir melez oluyorum. Yarı Türk, yarı göçmen.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar