1. 11.
  bugündür.tüm gün ibadet edilecektir ve büyük oruç tutulacaktır.
  ... kibritkutusu
 2. 12.
  musevi kardeşlerimizin kadim kutsal günü.

  kutlu olsun...
  1 -2 ... protest sanayici
 3. 13.
  o tarihlere rastladığı için 1973 arap israil savaşı'nın israil tarafından adlandırılan olay.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Yom_Kippur_War
  3 ... recruit
 4. 14.
  Yom Kipur, yani kefaret günü, Yahudiler için yılın en kutsal ve dini ağırlığa sahip günüdür. Günü ana temaları kefaret ve tövbedir. Yahudiler genel olarak bu günü 25 saatlik bir oruç ve yoğun olarak dualarla günü büyük kısmını sinagogda geçirirler. Yom Kipur, Yahudilikteki On Pişmanlık Günü'nü (Yamin Nora'im) tamamlar. Yom Kipur, Tişri ayının onuncu günüdür. Yahudilik geleneklerine göre, Tanrı, Roş Aşana'da insanların kader kitaplarını açar ve Yom Kipur'da karar alıp kitapları kapatır. Pişmanlık Günleri'nde, davranışlarını gözden geçirir ve Tanrı'ya yaptığı yanlışlar (bein adam leMakom) ve diğer insanlara karşı yaptığı yanlışlar için (bein adam lehavero) af diler. Gün boyunca toplu olarak insanlar tövbe eder ve Yom Kipur sonunda kişiler kendilerini arınmış olarak hisseder.
  ... turkmen balasi
 5. 15.
  Bazı arapperest ümmetçi bok çuvalı tarihçilerin bir avuç yahudinin koca arap coğrafyasına kafa tutarak onların o göbeğine kadar uzanan sakallarından tutup geçmişlerini sikip atmasını kabullenemeyip musevilerinden sayısı fazlaydı demeleridir.
  ... hanukamatata
 6. 16.
  Bugün gün batımıyla başlayacak olup yarın akşam bitecek olan yahudilerin kutsal günüdür. Bugün tüm yahudiler oruç tutar, ibadet eder, dünyalık işleri tamamen bırakırlar. Genellikle bittiği aşure gününün başladığı zamana denk gelir.
  G'mar hatimah tovah!
  oruç açarken ettikleri Duaları
  Ba-ruch A-tah A-do-nai E-lo-hei-nu
  Me-lech ha-olam a-sher ki-deshanu
  be-mitz-vo-tav ve-tzvi-va-nu le-had-lik ner shel
  [Yom kippur Şabat günü ise: Sha-bat vi-shel]
  Yom Ha-Ki-pu-rim.
  1 ... elbaresim