bugün

her cinsiyet için farklı anlamlar içeren bir olgudur ve farklı şekilde incelenmesi gerekir.
Kadın;
yol sormak dünyanın en doğal durumlarından biridir. Gidilecek yer bilinmiyorsa göze kestirilen ilk insana sorulur. burada aslında iki ayrıntı vardır. birincisi, göze kestirilen şahıstır ki, kesinlikle korkulacak tipler değildir bu seçilecekler. ikinci ayrıntı ise aslında gidilecek yerin nerede olduğunun bilinmemesine ihtiyaç yoktur. bildiği bir yer olsa bire bir kadın teyit etmek için de olsa elli kişiye yolu sorar. hatta sonlara doğru sorduğu kişi biraz farklı anlatırsa karşısındakini bile düzeltir.

erkek;
yol sormak kesinlikle en son tercih edilecek seçenektir. yol kendi başına bulunur, ya da yol hiç bulunmaz. yol sormayan erkekler aynı zamanda erkek adam kadina hesap odetmez kuralini uygulayan erkeklerdir genelde*. bu erkekler olabilecek tüm yollara girer çıkarlar, şansları yaver gitmez de bulamazlarsa en yüzüne bakılmayacak tipi çevirip sorarlar.
yol sormak çift taraflı bir eylemdir ve aynı zamanda karşı tarafı da incelemek gerekir.
(bkz: yol tarif etmek)
(bkz: bir günde 5 defa yol sorulan olmak)
gerekli alet edevatın varsa gereksizdir :

görsel
bazen keşke sormasaydım dersiniz. öyle uzatırlar ki don lastiği gibi iyice kafanız karışır. birde sırf ibnelik olsun diye yanlış yol tarif edenler vardır işte ben onların taa ilerizekalarından öpüyorum.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.