bugün

sonucunda dikiş sahibi olmak.
çok sinir bozucu bi işlemdir. lakin çektirip kurtulmak en mantıklısıdır.
Askerde yapılan işkenceden, sosyal hayatın baskısından vb. gibi ilk on'da değerlendirilebilecek acılar arasında, ilk sırada kendini tutar. Dayak yemekten daha beter bir acı bu.
eğer aldırdığınız diş alt yirmilik diş ise yine bir nebze dayanılır ama yukardaki yirmilik dişse kötü haber. o acıyı hiç unutmayacaksınız. diş deyince aklınıza o an gelecek.
2. kez sünnet olmayı bu duruma tercih edeceğiniz olay oluyor kendileri.
Diş hekimim ilk üç gün ağrı kesiciyi aksatma dediğinden olsa gerek ameliyat esnasında da sonrasında da hiç ağrı sancı duymadığım, tek garipliğin sürekli dilime dolanan dikiş iplikleri olduğu durum. Aldıralı 5 gün oldu, ağrı kesiciyi de bıraktım ama hala hissizim. Sözün özü, korkulacak bir yanı yok.
zorluk derecesi röntgen sonrası belirlenir. ve gittiğiniz dişçi 'hııı bu beni aşar, çene cerrahı lazım' derse iş biraz karışır. *
önlük takılır, uyuşturucu iğne yapılır. (korkanlar için genel anestezi de yapılabiliyor sanırım.)
sen bekle burada der doktor ve gider.
dil ve dudak uyuşmaya başlar. neden sonra cerrah gelir, bistüri ile diş eti kesilir. dişi çekme işlemine başlanır. aslında çekmeden çok, tornavidamsı bir araç ile çene kemiğine baskı uygular doktor.(yada en azından öyle hissedilir.) o tornavida gibi aletle diş kanırta kanırta kırılır. yani diş olduğu yerde parçalanır ve parça parça çıkarılır.bu işlem yarım ila bir saat sürer. eskiden dişin olduğu yere dikiş atılır.
~~
her şey bittikten sonra, doktor 'buz koy da çok şişmesin, morarmasın' dedi. 'bunu şimdi mi söylüyorsun' diyemedim, çünkü çenemin yarısı uyuşuktu ve ağzımda bir top gazlıbez vardı. yani bırak konuşmayı tüküremiyordum bile.
~~
uyuşukluk geçesiye kadar hiçbir şey yenilip içilmez. uyuşukluk geçtikten sonra da ılık ve çiğnenmesi kolay yiyecekler tüketilir. bir süre kanama olabilir. uyuşukluk geçtikten sonra inceden bir ağrı başlar. verilen ilaçlar (antibiyotik ve ağrıkesici) alınır. bir hafta sonra dikişlerin alınması için doktora gidilir. dikişler alındıktan (çekilen onca acıdan) sonra size kalan bir boşluktur.

edit: biraz önce dişim ağrıyor deme gafletinde bulundum. artık dişim olmadığını unutmuş olmalıyım. ağrıyan şey çene kemiğim olmalı.
yaklaşık 30-45 dk arası süren cerrahi operasyondur. gömük yirmiliğin üzerindeki kaldırılan kemik miktarına bağlı gelişen ödemle karakterizedir. ödemi minimumda tutabilmek için ks ve aralıklarla soğuk uygulaması en iyi tekniktir.
yirmilik diş çektirirken hiç bi şekilde ağrı olmaması gerekir. eğer ağrı varsa söyleyin anestezi eklensin zor bişey değil. ha eğer dişin elave edilmesi sırasındaki baskıdan rahatsız oluyorsanız yapacak bişeyiniz yok ona da dayanıverin. ağzınızı büyük açın, şişmesinden korkuyorsanız gluteal den enjeksiyon ile ks alın şişliği de çok az olur ama en az 1-2 gün yemek yemenız aksayacaktır ona hazırlıklı olun. çok büyütülecek bişeyi yoktur.

edit: kişisel tavsiyem birer birer aldırın ki çok fazla zorlanmayın.
Bazen çene kırığına bile sebep olan cerrahi operasyondur.
Edit: ortodonti değil cerrahi müdahale imiş geç te olsa öğrendik.
çok kolay geçen operasyon. ağzım esnek ben napiim.
dişçide değil de diş hastanesinde olması gerkendir.

ameliyatla 5 (beş) dakika sürdü operasyon.
oldukça sancılıdır. diş ağrınız geçmeden çektirmeyin..
eğer gömülü ise uzak durun kaçın kesinlikle aldırmayın. ne yutkunabiliyorum, ne konuşabiliyorum. ağrısı da cabası. karar sizin.
çok kötü ameliyattan beter.
sakat iş. amk dişinin çıkması ayrı dert çektirmesi ayrı dert.
ne çıkarken ne de çektirirken hiç acısını duymadığım 20 yaş dişi.
Yirmilik genç bir hanımı aldırmaktır.
çok ibne bir diştir kendisi. sürmesi ayrı sürmemesi ayrı yamuk sürmesi apayrı bir olay olan diştir. yamuk olduğunda diğer dişlerin pozisyonunu da bozar o yüzden acilen çekilmesi lazım.
hele bir de ters çıkıyorsa vay halinize. 11 iğne üzerine 2 morfin yiyip, eve gelip aaa yastık diyip kahkahalar attırır.
Şu başlığı uplayıp durmayın be kardeşim içim çekiliyor allahsız mısınız nesiniz demek istediğim eylem...

Belki acımıyor belki acıyor ancak korkunç, kaç bakalım nereye kadar...
4 gün önce ters çıkan dişimi çektirdim. Ameliyat anı çok kötüydü. Önce dişi parçaladılar ve tek tek çektiler. Acı çok duymadım ama olanların hepsini hissettim. Hele dişi çekme anında doktor asılıyo resmen kopması için. Ama asıl zor kısım eve gittikten sonra uyuşukluğun geçmesiyle başlıyor. Çünkü dayanılmaz bir ağrı oluyor. Ağrı kesici içtiğim halde ilk gün ağrıdan uyuyamadım. Daha sonrada hep ağrı oluyo ama ilk günkü gibi değil. Ağzımda hep kan tadı var. 4 gün sonra dikişlerim alıncak. Dört gözle iyileşmeyi ve bu eziyetin artık son bulmasını bekliyorum.
Ölümle eşdeğer aci olsa gerek. Beterdir.
korkulu rüyadır.
aldırmadan önce çektiğin mi, aldırırken çektiklerin mi yoksa aldırdıktan sonra yaşadığın acı mı daha kötü bilemiyorum. apranax'tan başkası kesemiyor bu acıları.
Çok berbat bir durumdur. Hele ki ilk 20 yaş diş çekimi sonrası diliniz uyuşuk kaldıysa diğerlerini çektirmekten korkarsınız.

Şimdi burdan deneyimli arkadaslara soruyorum dikisleri evde kendim alsam ne olur? Yardımcı Olursanız çok sevinirim efenim.